Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

Viop Piyasası

Sasa Polyester Sanayi A.Ş.

Son Güncelleme:
EKONOMİK TAKVİM
Sasa Polyester Sanayi A.Ş. Araştırma & Analizleri
Yeni haftaya başlarken BIST100 endeksi %0,50 oranında pozitif açılış sağladı. SASA hisse fiyatı ise spot piyasada %0,06 civarında yukarı yönlü açılış gerçekleştirdi. Bu durum altında SASA yakın vade sözleşmesine ait kısa vadeli güncel teknik görünümü aşağ ...
SASA Kontratında Güncel Görünüm
24 Ağustos 2020 Özel Raporlar
Yeni haftaya başlarken BIST100 endeksi pozitif açılış sağladı. Bu durum altında an itibariyle SASA hisse fiyatı spot piyasada %1,80 civarında yukarı yönlü seyrediyor. Dolayısıyla SASA yakın vade sözleşmesine ait kısa vadeli güncel teknik görünümü aşağıdak ...
Yeni haftaya başladığımız günde, BİST100’ün  kısa vadede sakin seyretmesine karşın SASA spot hisse fiyatı pozitif ayrışma sergiliyor. Bu durum vadeli piyasada da etkisini hissettiriyor. Dolayısıyla, SASA yakın vade sözleşmesine ait güncel teknik görünümü ...
Hafta başlangıcında Borsa İstanbul’da yükseliş isteği genel olarak ağır bastı. Gün içerisinde etkili fiyatlamalar kaydeden SASA yakın vade sözleşmesi de etkili fiyatlamalarıyla ön plana çıktı. Dolayısıyla teknik görünümü aşağıdaki şekilde özetledik.SASA y ...
SASA Yakın Vade Güncel Görünüm
06 Şubat 2020 Özel Raporlar
Polyester elyaf, filament ve polimer sektörlerinde faaliyet gösteren SASA, açıklayacağı yıllık bilanço öncesinde yaptığı anlaşma sonrasında etkili fiyat hareketiyle gündeme geldi. SASA 03.02.2020 gününde KAP’a yaptığı açıklamada,  yıllık 1,5 milyon ton ür ...
Sasa Polyester Sanayi A.Ş. Hakkında
Sasa Polyester Sanayi A.Ş.

Polyester sektöründeki üretimine 1966 yılında başlayan SASA, polyester elyaf, filament, polyester bazlı polimerler, ara ürünler ve özellikli ürünler konusunda dünyanın önde gelen üreticisidir.

Sabancı Holding bünyesinde bulunan %51 oranındaki hisseleri 2015 yılında, Erdemoğlu Holding A.Ş. tarafından satın alınarak Erdemoğlu Holding bünyesine geçmiştir. 2015 Ağustos ayında tamamlanan zorunlu pay alım süreci sonunda, Erdemoğlu Holding A.Ş.’nin SASA Polyester Sanayi A.Ş.’de sahip olduğu hisse oranı %84,80’e ulaşmıştır.

SASA’nın, Adana’da entegre üretim tesislerinin yer aldığı, yaklaşık 1.250 dönüm alan üzerinde kurulu merkez işyeri ile, Hatay’ın İskenderun ilçesinde kendi hammadde depolama tesisi bulunmaktadır.

Bünyesinde Nobel, ICI ve Dupont teknolojilerini barındıran SASA, 1.750’yi aşkın nitelikli çalışanı, yüksek kapasiteli öncü üretim tesisleri ve 2002 yılında kurulan Araştırma Geliştirme Merkezi ile güçlü bir teknik altyapıya sahiptir.

2018 yılı verilerine göre, Türkiye’nin 77. , Adana’nın ise en büyük firması olan SASA, dünya petrokimya devi olma yolunda hızla ilerlemektedir.

SASA, yıllık üretim kapasitesini iki katına çıkartan  350 bin ton/yıl kapasiteli yeni elyaf tesislerini 2019 yılı Haziran ayında tamamlamış ve 700 bin ton yıl kapasiteye ulaşmıştır. Devreye alınan bu tesisle, yıllık 500 milyon USD ciro elde edilmesi beklenmektedir.

SASA’nın Poy/Tekstüre ve Şişe Cipsi yatırımları da hızla devam etmekte olup, bu yatırımlar devreye alındığında, şirket cirosuna 950 milyon USD katkı sağlaması öngörülmektedir.

SASA, Adana’nın Yumurtalık ilçesinde başlatmış olduğu entegre petrokimya üretim tesisi yatırımı ve liman projesi çalışmaları kapsamında 6.8 milyon metrekare arazi üzerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile SASA’ya ait Münferit Sanayi Bölgesi kurulması için mutabık kalmıştır. 2031 yılına kadar kurulacak tesislerde 13 milyon ton hammadde ve kimyasal üretim kapasitesi oluşması planlanmaktadır.

Şirketin dahil olduğu endeksler: BIST ADANA / BIST 50 / BIST 100 / BIST KİMYA, PETROL, PLASTİK / BIST SINAİ / BIST YILDIZ / BIST 100-30

ÜCRETSİZ DENEME HESABI İLE RİSK ALMADAN DENEMEYE BAŞLAYIN!
Denemeye başla butonuna tıklayarak GCM'den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!