Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)
Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun
PAY PİYASASI Hisse Senetleri
İşlem koşulları, fiyat ve grafik verileri farklılık gösterebilir, işlem platformu verilerini baz alınız. (Feragat - İşlem Koşulları)

Borsa Hisseleri

Türkiye’deki halka açık ve borsaya kote şirketlerin pay senetleri, Borsa İstanbul hisse senedi piyasasında organize bir şekilde alınıp satılır. Borsa hisseleri, piyasa değeri, fiili dolaşım oranı, likidite gibi özelliklerine göre farklı Pazar gruplarına ayrılır. Bunlar Yıldız Pazar, Ana Pazar ve Alt Pazar’dır.

Ayrıca borsa hisselerinin genel performansını takip etmek için ise BİST 100, BİST 50 ve BİST 30 gibi endeksler kullanılır. Bu endeksler belirli seçme kriterlerine göre oluşturulur. Bunların yanında borsanın performansını yansıtan başka endeks türleri de vardır.

Borsa Hisseleri (BİST Hisseleri) Hakkında Genel Bilgi

Borsa hisseleri, şirketin sermayesinin belli bir yüzdesini ve bu yüzde oranında şirketin ortaklık haklarını ifade eden menkul kıymetlerdir. Borsa İstanbul’da hisse senedi alım-satımı yapmak isteyen yatırımcılar, aracı kurumlar vasıtasıyla işlem yapabilirler.

Borsa hisseleri borsada alınıp satılabildiği için likit varlıklardır, yani nakde çevrilmeleri kolaydır. Hisse senedi fiyatları ise arz ve talep dengesi, şirketin performansı, geleceğe yönelik beklentileri, makroekonomik göstergeler ve siyasi gelişmeler gibi pek çok etkene bağlı olarak değişim göstermektedir.

BİST 100, BİST 30 ve BİST 50 Endeksleri Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri, farklı kriterlere göre endeksler halinde sınıflandırılır. Bu endeksler, piyasanın genel durumunu yansıtır. BİST 100 endeksi Yıldız Pazar’da işlem gören şirketler arasından seçilen 100 hisseden oluşur ve Borsa İstanbul Pay Piyasası’nın temel göstergesi olarak kabul edilir.

BİST 100 Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

BİST 100 endeksinin kompozisyonu, Yıldız Pazar’da işlem gören ve belirli şartları sağlayan şirketlerin paylarından oluşur. Payların endekslere alınması için piyasa değeri ve işlem hacmi gibi kriterler dikkate alınır. Paylar, bu kriterlere göre büyükten küçüğe sıralandıktan sonra nihai seçimler yapılır.

BİST 30 ve BİST 50 Endeksleri Hakkında Bilgi

BİST 30, BİST 50 ve BİST 100 endeksleri yılın belirli aylarında değerlemeye tabi tutulmak suretiyle güncellenir. Gerek BİST 30 ve BİST 50 gerekse BİST 100 endekslerinde benzer seçim kriterleri kullanılır. Ancak BİST 100 endeksi, seçim kriterleri çerçevesinde yapılan nihai sıralama neticesinde ortaya çıkan 100 hisseden oluşmakta olup, BİST 30 ve BİST 50 endekslerine dâhil payları da kapsamına alır.

Borsa İstanbul Hisselerini Takip Etme

Borsa yatırımcıları için borsadaki son durumu ve hisse senetlerinin değerini etkileyecek güncel gelişmeleri takip etmek çok önemlidir. Bu konuda size yardımcı olabilecek birçok kaynak ve platform GCM Yatırım tarafından sunulmaktadır.

Örneğin, GCM Borsa Web Trader ile kurulum yapmadan borsayı 15 dakika gecikmeli olarak izleyebilirsiniz. Ayrıca GCM Borsa Trader’ın IOS ve Android uygulamalarını mobil cihazlarınıza indirerek borsayı her an her yerde takip edebilir veya dilerseniz fiyat grafikleri üzerinde teknik analiz çalışmaları yapabilirsiniz. Eğer hisse senedi takibi yapmak için canlı veri yayınına ihtiyacınız varsa, farklı veri yayın paketlerimizden birini seçebilirsiniz.

Bunun yanında, GCM Yatırım’ın uzman araştırma ekibi tarafından hazırlanan hisse analizleri, günlük bültenler, teknik analiz raporları gibi değerli bilgilere ulaşmak için yurt içi piyasa analizleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurt dışı piyasalarda olan bitenleri ve yabancı hisse senetleri ile ilgili analizlere ulaşmak isterseniz de yurt dışı piyasa analizleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Borsa İstanbul'da Yatırım Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Borsa yatırımı, uzun vadede birikimlerinizi değerlendirmenizi sağlayabilecek önemli bir yatırım alternatiftir ancak kendine göre birtakım riskleri de içermektedir. Bu nedenle borsada yatırım yapılmadan önce piyasa koşullarını, hisse senedi fiyatlarını etkileyen faktörleri, sektör ve şirket analizlerinin iyi yapılması gerekmektedir.

Borsa’da Hisse Senedi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hisse senedi alırken kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek, yanlış kararlar vermeye neden olabilir. Zira borsada hisse senedi seçimi yapmanın uzmanlık gerektiren bir konu olduğu açıktır.

Şirket değerini belirlemek için sadece kâr ya da zarar gibi tek bir göstergeye odaklanmak yeterli değildir. Şirketin finansal durumunu, performansını, rekabet gücünü ve gelecek potansiyelini ortaya koyan tüm göstergeler ve rasyolar dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Bu sayede borsa yatırımcıları daha doğru ve sağlıklı kararlar alabilirler. Bu konuda finansal okur-yazarlığınızı artırmak ya da uzman bir danışmandan destek almak size büyük fayda sağlayacaktır.

Portföy Diversifikasyonu ve Risk Yönetimi

“Portföy diversifikasyonu (çeşitlendirme) ve risk yönetimi, yatırım başarısının anahtarlarından olan portföy oluşturma ve yönetme süreçlerinde temel öneme sahip unsurlardır. Portföy diversifikasyonu, portföydeki varlıkların farklı türler, sektörler, vade ve risk düzeyleri arasında dağıtılmasıdır. Çeşitlendirme yönteminin temel amacı, yatırımcı portföyünün tek bir varlığa veya piyasaya bağımlı olmasından kaynaklanan sistematik olmayan riski azaltarak, tek bir varlığa özgü olumsuz gelişmelere karşı korunma sağlar.

Risk yönetimi ise, portföyün maruz kalabileceği risklerin belirlenmesi, ölçülmesi, izlenmesi ve kontrol edilmesidir. Bu süreç, risklerin etkin bir şekilde yönetilmesini sağlar ve portföyün güvenliğini artırır. Ayrıca risk yönetimi süreci, yatırımcıların risk profillerinin tespit edilmesine yardımcı olurken, onların hedeflerine ve kişisel tercihlerine yönelik portföylerin oluşturulmasına da katkı sağlar.

Finansal Tabloların Dilini Anlamak

Hisse seçimi yaparken sahip olunması gereken temel yetkinliklerden biri, bilanço, gelir tablosu, nakit akım tablosu gibi finansal tabloları okuyabilme ve yorumlayabilme becerisidir.

Örneğin şirketin gelir tablosundaki ciro, esas faaliyet kârı, net kâr gibi kalemler ile bilançosundaki kalemler arasındaki bağlantıyı gösteren rasyoları anlamak, şirketin finansal yapısını değerlendirmek ve öz kaynak gelişimi gibi önemli konularda geçmiş yıllarla karşılaştırma yapabilmek gereklidir. Ayrıca, operasyonel kârlılık seviyesini ölçen FAVÖK ve FAVÖK marjlarının gelişimi de detaylı olarak takip edilmelidir. Bununla birlikte, şirketlerin faaliyet raporları ve yatırımcı sunumları gibi dokümanlar da yatırımcılar için değerli bilgi kaynaklarıdır.

Değerleme Raporlarını Okuyun

Hisse seçimi yaparken sadece finansal tabloları ve rasyoları değil, aynı zamanda şirketin faaliyet gösterdiği sektörün dinamiklerini, rekabet ortamını, büyüme potansiyelini, teknolojik gelişmeleri ve yasal düzenlemeleri de dikkate almak gerekir. Bu sayede şirketin gelecekteki performansını etkileyebilecek fırsat ve riskleri öngörebilmek ve buna göre stratejik kararlar alabilmek mümkün olur.

Ayrıca, şirketin hisse senedi fiyatının piyasa değerini yansıtıp yansıtmadığını anlamak için temel analiz yöntemleri kullanılabilir. Temel analiz yöntemleri, şirketin gerçek değerini bulmak için çeşitli modeller ve varsayımlar kullanır. Bunlardan biri indirgenmiş nakit akımı yöntemidir. Bu yöntem, şirketin gelecekte üreteceği serbest nakit akımını bugüne indirger ve böylece şirketin bugünkü değerini hesaplar. Bu değer ile piyasa değeri arasındaki fark, hisse senedinin fiyatının makul olup olmadığını gösterir.

BİST 100 BİST 50 ve BİST 30 Hisseleri Listesi

BİST 100, 50 ve 30 endeksleri, belirlenen seçme kriterlerine göre periyodik olarak güncellenmekte ve endeks bileşiminde değişikler olmaktadır. Ancak her üç endeksin de pay sayısı her zaman sabit kalmaktadır. BİST 30, BİST 50 ve BİST 100 endekslerinin Temmuz 2023 itibariyle güncel listeleri şöyledir.

BİST 30 Hisseleri Hangileri
Güncel listeye ulaşmak için Bist30 Endeksi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

BİST 30

1. Akbank T.A.Ş

2. Koç Holding

3. Alarko Holding

4. Koza Altın İşletmeleri

5. Arçelik A.Ş.

6. Koza Anadolu

7. Aselsan

8. ODAŞ Elektrik

9. Astor Enerji

10. Pegasus Hava Taşımacılığı

11. BIM Mağazalar

12. Petkim

13. Emlak Konut GYO

14. SASA Polyester

15. ENKA

16. Şişecam

17. Erdemir

18. TAV Havalimanları

19. Ford Otomotiv San. A.Ş.

20. THY

21. Garanti BBVA

22. Tofaş

23. Gübretaş

24. Tüpraş

25. Hacı Ömer Sabancı Holding

26. Turkcell İletişim Hizmetleri

27. Hektaş Ticaret

28. Türkiye İş Bankası

29. Kardemir Demir Çelik

30. Yapı Kredi

BİST 50 Hisseleri Hangileri

BİST 50 Endeksi’nde yer alıp BİST 30 Endeksi’nde yer almayan 20 payın listesi aşağıdaki gibidir. Güncel listeye ulaşmak için Bist 50 Endeksi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

BİST 50-30

1. Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji

2. İş GYO

3. Akçansa Çimento

4. İş Yatırım Menkul Değerler

5. Akfen GYO

6. İskenderun Demir Çelik

7. Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.

8. İzmir Demir Çelik

9. Alfa Solar Enerji

10. Karsan Otomotiv

11. Bera

12. Biotrend Yatırım

13. Borusan

14. Borusan Yatırım

15. Bursa Çimento

16. Can2 Termik

17. Çemtaş Çelik Makina

18. Coca-Cola İçecek

19. GSD Holding

20. İpek Doğal Enerji Kaynakları

BİST 100 Hisseleri Hangileri

BİST 100 Endeksi’nde yer alıp BİST 30 veya BİST 50 Endeksi’nde yer almayan 50 payın listesi aşağıdaki gibidir. Güncel listeye ulaşmak için Bist 100 Endeksi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

BİST 100-50

1. AG Anadolu Grup

2. Kızılbük GYO

3. Şok Marketler

4. Teknosa

5. Aydem Enerji

6. Kontrolmatik Teknoloji

7. TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası)

8. TSKB

9. Bagfaş Bandırma Gübre Fab.

10. Konya Çimento

11. Tukaş Gıda

12. Türk Telekomunikasyon

13. Çimsa Çimento

14. Kordsa Teknik

15. Türk Traktör

16. Türkiye İş Bankası

17. Doğan Şirketler Grubu

18. Mavi Giyim Sanayi

19. Türkiye Halk Bankası

20. Vestel Elektronik

21. Doğuş Otomotiv Servis

22. Migros

23. Ülker Gıda

24. Eczacıbaşı İlaç

25. Otokar

26. Vestel Beyaz

27. Eczacıbaşı Yatırım

28. Oyak Çimento

29. Yayla Agro Gıda Sanayi

30. Ege Endüstri Ve Tic. A.Ş.

31. Pasifik GYO

32. Zorlu Enerji

33. Europen Endüstri İnşaat

34. Penta Teknoloji

35. Hektaş Ticaret

36. Galata Wind Enerji

37. Qua Granite Hayal Yapı ve Ürünleri

38. İpek Doğal Enerji Kaynakları

39. Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri

40. Şekerbank T.A.Ş.

41. ODAŞ Elektrik

42. Girişim Elektrik

43. Selçuk Ecza Deposu

44. İskenderun Demir Çelik

45. Global Yatırım

46. Sinpaş GYO

47. Karsan Otomotiv

48. Kimteks Poliüretan

49. Smart Güneş Enerjisi

50. Tekfen Holding

   

Sıkça Sorulan Sorular

Hisse senetleri, bir şirkete belirli bir oranda ortaklık hakkı tanıyan kıymetli evraklardır. Borsada hisse senedi almak ve satmak için öncelikle bir yatırım hesabı açtırmanız gerekir. Borsada hisse senedi alım satımı yapmayı ücretsiz olarak denemek için başvuru sayfamız üzerinden GCM Borsa Deneme Hesabı oluşturabilirsiniz.
Hisse senetlerinde alım-satım kazancı ve temettü geliri olmak üzere iki türde gelir söz konusu olabilir. Bu gelirlerin vergilendirilmesi gerek gelir türüne gerekse yatırımcının yerli-yabancı ve/veya kurumsal-bireysel oluşuna göre farklılaşabilir. Bunun yanında, hisse senedi kazançlarına uygulanan vergi oranlarında zaman zaman değişiklikler olabilir. Borsa İstanbul tarafından 2023 yılı için hazırlanan vergilendirme rehberine bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.
GCM Yatırım üzerinden yapacağınız hisse senedi alım satımlarına uygulanan komisyon oranları işlem hacminize bağlı olarak değişmektedir. Bu konuda detaylı bilgi almak için işlem koşulları sayfamızı inceleyebilir ya da müşteri temsilcilerimiz ile irtibata geçebilirsiniz.
Hisse senedi seçiminde ve takibinde bütüncül bir bakış açısıyla hareket etmek önemlidir. Şirketin finansal göstergeleri, sermaye yapısı, ciro, operasyonel kârlılık ve nakit akışı gibi, geçmiş dönemlerle karşılaştırılarak analiz edilmelidir. Ayrıca şirketin resmi dokümanları, faaliyet raporu ve yatırımcı sunumu gibi, analistlere değerli bilgiler sunmaktadır.
GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!
Web sitemizi ziyaret eden kullanıcılara mümkün olan en iyi yatırım deneyimini sunabilmek için çerezler (cookieler) kullanmaktayız. Çerez politikalarımızın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.