Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

Viop Piyasası

Enerjisa Enerji A.Ş.

Son Güncelleme:
EKONOMİK TAKVİM
Enerjisa Enerji A.Ş. Araştırma & Analizleri
Enerjisa 1. Çeyrekte 532 milyon TL net kar ile Foreks beklenti anketinin (448,5 milyon TL) üzerinde kar açıkladı. Buna karşın hisse fiyatı gün içerisinde negatif seyrederek yakın vade kontratını da sınırladı. 50 ve 200 per ...
 Enerji sektöründe faaliyet gösteren Enerjisa’nın 2020 yılına ait ikinci çeyrek finansal tablolarını 11 Ağustos’ta sunması bekleniyor. Foreks Anketi’ne göre şirketin bu dönemde 356,9 milyon TL net dönem karı elde etmesi bekleniyor. Şirket 2019 yılı i ...
Enerjisa’nın 5 Mayıs piyasa kapanışı sonrası yılın ilk çeyreğine ilişkin faaliyet raporlarını açıklaması bekleniyor.ENJSA yakın vade kontratı 6,08 bölgesinden aldığı destekle başlattığı yükselişi 7,68 bölgesine kadar taşıdı. Söz konusu sert yükseliş şu an ...
Geçen yılın son çeyreğinde 534 milyon TL kar açıklamış olan Enerjisa, 2018 yılının son çeyreğinde 17 milyon TL net zarar açıklamıştır. Şirket, bu net kar performansıyla piyasa net kar beklentisi 139 milyon TL ve bizim net kar beklentimiz 150 milyon TL’yi ...
Sabancı Holding Enerjisa Enerji A.Ş. Hakkında
Enerjisa Enerji A.Ş.

Sabancı Holding Enerjisa Enerji A.Ş. olarak, 1996 yılında kurulan şirket, elektrik dağıtımı ve satışından oluşan iki ana iş kolunda Türkiye’nin lider şirketidir.

Sabancı Holding Enerjisa, 2007 yılında Avusturya'nın en büyük elektrik şirketi Verbund ile eşit ortaklığa dayalı bir iş birliği anlaşması imzalamıştır. 2012 yılında ise Verbund’un Enerjisa’daki yüzde 50 hissesi Almanya’nın en büyük enerji şirketi E.ON’a  devredilmiştir.

20 milyonu aşkın kullanıcıya dağıtım hizmeti sağlayan Enerjisa, Türkiye’deki dağıtım bağlantı noktalarının yaklaşık yüzde 26’sını oluşturan 10,9 milyon dağıtım bağlantı noktasına ve elektrik perakende satış alanında ise piyasanın yaklaşık yüzde 22’sini oluşturan 9,2 milyon müşteriye hizmet götürmektedir.

Enerjisa, bünyesinde Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş., İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş., Enerjisa Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş., Enerjisa İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Perakende Satış A.Ş., Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş., Enerjisa Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. ile elektrik dağıtımı ve perakende satışı faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş. ile de müşteri odaklı pazarlama, ürün ve hizmet geliştirme, enerji yönetimi, enerji danışmanlığı gibi faaliyetleri yapmaktadır.

Şirket, Nisan 2018’de elektrikli araç şarj istasyonları ağı kurulumu ve işletmeciliği alanında Türkiye’de pazar lideri konumunda bulunan Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş. hisselerinin büyük çoğunluğunun alımı Enerjisa tarafından tamamlanmıştır.

Enerjisa Enerji, Türkiye’nin en büyük özel sektör halka arzını gerçekleştirerek 8 Şubat 2018 tarihinde hisselerinin yüzde 20’sini halka açmış ve Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamıştır. Halka arz sonrası ortaklık yapısı; Sabancı Holding yüzde 40, E.ON yüzde 40 ve yüzde 20 si de halka açıktır.

Enerjisa Borsa İstanbul’da BIST HİZMETLERİ / BIST İSTANBUL / BIST YILDIZ / BIST 50 / BIST IPO / BIST TÜM BAYİLER / BIST ELEKTRİK / BIST 30 / BIST 100 endekslerine dahildir. ENJSA kodu ile VİOP’ta işlem görmektedir.

ÜCRETSİZ DENEME HESABI İLE RİSK ALMADAN DENEMEYE BAŞLAYIN!
Denemeye başla butonuna tıklayarak GCM'den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!