Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

Rollover Tarih ve Koşulları

ENSTRÜMANROLLOVER TARİHİ
CrudeOIL15 Mayıs 2022
CAC4015 Mayıs 2022
IBEX3515 Mayıs 2022
BrentOIL22 Mayıs 2022
Natural Gas22 Mayıs 2022
Gasoline22 Mayıs 2022
Heating Oil22 Mayıs 2022
Palladium29 Mayıs 2022
HSI29 Mayıs 2022
CNA5029 Mayıs 2022
5Y_T-NOTES29 Mayıs 2022
10Y_T-NOTES29 Mayıs 2022
30Y_T-BOND29 Mayıs 2022
Rollover Koşulları

Dayanağı vadeli işlem sözleşmeleri olan enstrümanlarda (emtia, yurtdışı hisse senetleri ve yurtdışı endeksler) başka şekilde belirtilmediği sürece; fiyata konu olan kontratın bir vade başı (başlangıç) ve vade sonu (bitiş) tarihi vardır.

Yatırımcı, pozisyonunu sürdürmek istiyor ise mevcut kontrattaki pozisyonun bir sonraki vadeye taşınması gerekecektir. Bu kontrat (vade) değişimi işlemine Rollover (vade yenileme) denir.

Rollover işlemi, yatırımcıların pozisyonlarının sonlandırılmaması ve devam ettirilmesi taleplerine yönelik bir uygulamadır.

Yatırımcılar taşıdıkları açık pozisyonları, vade içinde ya da Rollover (vade yenileme) işleminin gerçekleşeceği haftanın sonuna kadar kapatabilirler.

Rollover yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Rollover işlemleri esnasında kontratlar arasında fiyat farkına, spread maliyetine ve şartlı emir gibi unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Vadeler arasında fiyat farkı

  Vade yenileme (rollover) işlemi esnasında eski vadeli kontrat ile yeni vadeli kontratlar arasında bir fiyat farkı var ise oluşan bu fark değeri pozitif ya da negatif tutar olarak hesaba yansıtılır.

  Rollover işlemi uygulanan enstrümanda mevcut pozisyon için hesabınıza hangi yönde Rollover işleyeceği aşağıdaki kurala göre belirlenir.

  UZUN POZİSYON Rollover Tutarı
  Yeni Kontrat Fiyatı > Eski Kontrat Fiyatı ( - )
  Yeni Kontrat Fiyatı < Eski Kontrat Fiyatı ( + )
  KISA POZİSYON Rollover Tutarı
  Yeni Kontrat Fiyatı > Eski Kontrat Fiyatı ( + )
  Yeni Kontrat Fiyatı < Eski Kontrat Fiyatı ( - )

  Rollover tutarının ilgili hesaba yansıtılmasıyla, iki kontrat arasındaki fiyat farkından dolayı uzun ve kısa pozisyon sahiplerinin etkilenmemesi sağlanır.

 • Spread tutarı

  Rollover işleminde pozisyonun sürdürülmesine yönelik olarak mevcut kontrattaki pozisyonun kapatılarak yeni kontratta tekrar açılması nedeniyle oluşan spread maliyeti yatırımcının hesabınyansıtılır. Enstrüman bazında spread değerleri web sitemizdeki "İşlem Koşulları" sayfasından görüntülenebilir.

 • Şartlı emirler

  Rollover işlemi sırasında ilgili pozisyona ait tüm var olan şartlı (stop emir, limit emir, karal, zarar durdur ) emirleriniz silinecektir.

 • Rollover işlem tarihi

  Rollover işlemleri hafta sonu* yapılmakta olup, Rollover’a tabi olan enstrümanların vade sonu tarihi genellikle hafta içidir. Rollover işlemi, genellikle vade sonundan önceki ilk Cuma günü dikkate alınarak uygulanmaktadır.

  Rollover tutarları, yatırımcıların hesaplarında R/O-SWAP başlığı altında görüntülenebilir.

  Rollover tarihlerini düzenli olarak alttaki sayfadan takip edebilirsiniz.
  https://www.gcmyatirim.com.tr/forex/islem-kosullari/rollover-tarih-ve-kosullari

 • Rollover İşlem Örneği

  Yatırımcının CrudeOil enstrümanında 35 USD seviyesinden açılmış 1 lot UZUN (alış yönlü) pozisyonunu yeni vadeye taşımak istediğini farz edelim. Cari fiyatın (piyasa fiyatının) eski vade için 36 USD, rollover’da pozisyonun aktarılacağı yeni vade için 38 USD olduğunu varsayalım.

  Eski kontrattaki kar tutarı aşağıdaki gibi olacaktır.

  ROLLOVER ÖNCESİ ESKİ VADE
  SEMBOL YÖN LOT MİKTARI AÇILIŞ FİYATI CARİ FİYAT R/O SWAP KAR/ZARAR
  CRUDEOİL ALIŞ 1 LOT 35 36 0 USD 1000 $
  TOPLAM KAR/ZARAR 1000 $


  Örneğimiz üzerinden devam ediyoruz,

  Yeni vadeye aktarılan pozisyonun kar rakamı ise 2000 USD artış göstermiştir bu durumda fiyat farkı kaynaklı olarak -2000 USD yatırımcının hesabına yansıyacaktır.

  ROLLOVER ÖNCESİ ESKİ VADE
  SEMBOL YÖN LOT MİKTARI AÇILIŞ FİYATI CARİ FİYAT R/O SWAP KAR/ZARAR
  CRUDEOİL ALIŞ 1 LOT 35 38 -$2,040 3000 $
  TOPLAM KAR/ZARAR 960 $

  Eski vadede işlem görmekte olan pozisyon kapatılarak yeni vadede tekrar açılması sebebiyle bir spread maliyeti mevcuttur. (1 lot CRUDEOIL için 40 USD) Bu işlemin spread maliyet tutarı da rollover tutarına dahil edilir.

  Örneklerden de anlaşılacağı üzere Rollover İşlemi sadece açık olan Crude Oil pozisyonunuzun bir sonraki Crude Oil kontratına taşınma işleminden ibaret olup, iki kontrat arasındaki fiyat farkından finansal olarak etkilenmediğiniz, yani bu işlemden herhangi bir kar ya da zarar etmediğinizi belirtmek isteriz.

  **GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (Aracı Kurum) rollover uygulama tarihi olarak hafta sonundan başka günler belirleme hakkını saklı tutar. Rollover işlemi, ilgili enstrümandaki piyasa derinliğine bağlı olarak önceden belirlenmiş tarihlerden daha farklı tarihlerde de uygulanabilir. Aracı kurum Rolloverın her zaman yapılacağı garantisini vermez. Aracı Kurum, dilediği bir zaman diliminde herhangi bir ihtar ve bildirime gerek kalmaksızın Rolloverı iptal etme hakkını saklı tutar.

ÜCRETSİZ DENEME HESABI İLE RİSK ALMADAN DENEMEYE BAŞLAYIN!
Denemeye başla butonuna tıklayarak GCM'den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!