Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 17 Ağustos 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
GBP Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Tem) 5,90% 5,80%
09:00 GBP Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Tem) 9,80% 9,40%
12:00 EUR Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (2. Çeyrek) 0,70% 0,70%
15:30 USD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Tem) -0,10% 1,00%
15:30 USD Perakende Satışlar (Aylık) (Tem) 0,10% 1,00%
16:30 USD FOMC Üyesi Bowman'ın Konuşması
17:30 USD Ham Petrol Stokları 5,458M
21:00 USD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantı Tutanakları
21:20 USD FOMC Üyesi Bowman'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya borsaları tutanaklar öncesi yükselişte”

Haftanın ilk yarısında hayal kırıklığı uğratan beklentinin altındaki veriler ile tekrar öne çıkan büyüme korkusu endekslerde baskı oluştururken, bugün yayımlanacak FOMC toplantı tutanakları öncesinde Asya borsalarının pozitif seyrettiğini izledik. Buna karşılık ABD endeks vadelileri yatay bir seyir izledi.

ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,82% bölgesinde yoğunlaşırken, Dolar endeksi dün kazanımlarını geri verdikten sonra yatay seyretti.

Bugün yayımlanacak tutanaklar faiz tahminleri üzerinde etkili olabileceği için yakından izlenecek. Son Fed beyanatı sonrasında enflasyonun ivme kaybını ve resesyonun daha gerçekçi hale geldiğini gösteren veriler açıklanmıştı.

Yeni Zelanda Merkez Bankası politika faizini piyasa beklentisine paralel olarak 50 baz puan artırdı ve 3%’e getirdi. Banka gelecek dönem için de faiz tahminlerini yukarı çekti ve Yeni Zelanda Dolarında değer kazanımı izlendi.

Petrol fiyatları büyüme endişeleri ve İran’ın nükleer müzakerelerde anlaşma sağlayabileceği yönünde beklentiler ile baskı altında kalmayı sürdürdü. Bu durum Ağustos ayı enflasyonuna ilişkin beklentiler üzerinde de etkili olabilir.

ABD

“FOMC toplantı tutanakları”

ABD’de enflasyonun gerilemeye başlaması ardından Fed’in faiz adımları konusunda yumuşayacağı beklentisi ön plana çıkmıştı. Fed’in Temmuz ayı sonlarında gerçekleştirdiği toplantıya ilişkin tutanaklar, enflasyon görünümüne ilişkin görüşleri daha yakından görmemizi sağlayacak. Banka’nın enflasyonla mücadeleyi öncelik olarak gördüğünü biliyoruz. Ancak büyüme ve büyümeye öncülük eden göstergelere daha dikkatli yaklaşıp yaklaşmayacağı da önemli olacak.

Enflasyondaki gevşeme eğilimine karşın bazı FOMC üyelerinin hala 75 baz puanlık faiz artırım ihtimalinin masada olduğuna yönelik açıklamaları risk iştahındaki artışı kısıtlıyor. Tutanaklarda daha fazla ayrıntı aranacak.

“Perakende satışlar üçüncü çeyrek hakkında ipucu verecek”

ABD’nin ikinci çeyrekte daraldığını gösteren öncü veri ardından gözler üçüncü çeyreğe ilişkin ipuçlarına çevrildi. ABD’de perakende sektörünün canlılığı büyümeye büyük katkı sağlayan faktörlerden biri. Mart ayından bu yana toparlanan perakende satışların bir miktar ivme kaybı söz konusu. Bunda önceki ay hem manşet, hem çekirdek perakende satışlardaki 1%’lik aylık bazdaki artışın da katkısı bulunuyor. 

Perakende satışların seyri, gerek büyüme gerekse enflasyon tahminleri açısından önemli olarak görülüyor.

EURO BÖLGESİ

“Büyüme verisi”

Hafta ortasında Euro Bölgesi’nin ikinci çeyreğe ilişkin büyüme verisi yayımlanacak. Enflasyonun yüksek seviyelerde seyretmesiyle birlikte Avrupa Merkez Bankası’ndan beklenen faiz adımları büyümeye yönelik endişeler ortaya çıkarıyor. Dolayısıyla ikinci çeyreğe ilişkin açıklanacak öncü veriler bu endişenin doğru olup olmadığı hakkında ipucu sağlayacak.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!