Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

Opsiyonlarda Sentetik Pozisyonlar ile Apple ve Tesla Hisselerinin Fiyat Hareketine Nasıl Yatırım Yapılır?

Evren Deniz - Kurumsal İçerik Uzmanı

Sentetik pozisyonlar ya da daha spesifik olarak “dayanak varlık sentetik pozisyonlar” alım ve satım türü opsiyonların birinde uzun, bir diğerinde ise eşzamanlı olarak kısa pozisyon almak suretiyle oluşturulan opsiyon stratejileridir. Opsiyon piyasasında oluşturulan, dayanak varlık sentetik pozisyonların kâr zarar grafiği, dayanak varlıkta alınan uzun ya da kısa pozisyonun kâr zarar grafiği ile aynıdır.

Opsiyon piyasalarında uygulayabileceğiniz farklı stratejilerin, hayal gücünüzle sınırlı olduğunu daha önce söylemiş olmalıyım. Dayanak varlık sentetik pozisyonlar da, opsiyon piyasasının bize sunduğu bu zengin strateji seçeneklerinden biridir.

Örneğin GCM Yatırım’da, Apple ve Tesla dayanak varlıklı opsiyon sözleşmeleriyle hayat geçirebileceğiniz sentetik pozisyonlar sayesinde, söz konusu hisselerin fiyat hareketlerine yatırım yapabilir ve böylelikle hissede alınan uzun ya da kısa pozisyonlarla aynı kâr zarar grafiğine sahip opsiyon stratejileri uygulayabilirsiniz.

Nasıl mı? Gelin birlikte görelim.

Apple Dayanak Varlık Uzun Sentetik Pozisyon Örneği

Herhangi bir dayanak varlıkta uzun pozisyon almaya eşdeğer uzun sentetik pozisyonlar oluşturabilmek için mümkünse başa baş opsiyonları (Kullanım fiyatı, dayanak Varlığın spot fiyatına eşit opsiyonlar) kullanıyoruz, eğer mevcut durumda başa baş opsiyon bulamıyorsak, başa baş seviyesine en yakın opsiyonları seçiyoruz.

An itibariyle Apple’ın hisse fiyatının 160 dolar olduğunu varsayalım. Böyle bir senaryonun geçerli olduğu hâlde, 160 dolar kullanım fiyatlı Apple dayanak varlıklı Alım ve Satım Opsiyonları başa baş opsiyonlar olacaktır.

Yukarıdaki grafikte, sözünü ettiğimiz durum karşısında 160 dolar kullanım fiyatlı, vadesine 17 gün kalmış Alım opsiyonun yaptığımız teorik hesaplama neticesindeki değerini görüyoruz: 4,31 dolar.

4,31 dolar prim ödeyerek tek başına bu opsiyonu aldığımız takdirde, vade tarihinde Apple hissesine 160 dolar fiyattan sahipmişiz gibi bir kâr elde edeceğiz; fakat vade tarihinde Apple hissesi 160 doların altında fiyatlanırsa ödediğimiz primin tamamını kaybedeceğiz. Diğer bir ifadeyle, böyle bir opsiyonu satın alırsak, 4,31 dolarlık maksimum riske maruz değer ile, Apple hissesinin 160 dolar üstü fiyat hareketine kâr lehine asimetrik bir getiri formasyonunda yatırım yapmış oluyoruz. (Yükseliş Beklentisi)

160 $ Kullanım Fiyatlı Apple Dayanak Varlıklı Alım Opsiyonun Vade Sonu Kâr-Zarar Tablosu

Tablodaki durum, klasik bir long-call (uzun-alım) opsiyon stratejisinin vade sonu kâr-zarar sonucunu gösteriyor.

Şimdi uzun-call pozisyonumuzu sentetik hâle getirmek için, yine Apple dayanak varlık üzerine yazılmış 160 dolar kullanım fiyatlı (başa baş) bir satım opsiyonunu 4,23 dolar prim karşılığında satalım (kısa-put).

Bu işlemimizin neticesinde ödediğimiz net prim 4,31 $-4,23 $=0,08 $ dolar olacaktır. Bu durumda vade sonu kâr-zarar durumu şu şekilde olacaktır:

Apple Dayanak Varlıkta Uzun Sentetik Pozisyon Vade Sonu Kâr-Zarar Tablosu $

Tabloda görüleceği üzere, stratejimizin başa baş noktası 160 $+0,08 $=160,08 $ ve ayrıca sentetik pozisyonun vade sonu kâr-zarar grafiği, Apple hissesini 160 dolar piyasa fiyatından almış bir kimsenin karşılaşacağı kâr-zarar grafiğiyle hemen hemen aynı.

Fakat Apple hissesini alan kişinin pozisyona girme maliyeti 160 dolar ve ayrıca alım işlemi için ödediği komisyonlar olacakken, opsiyonlarla sentetik pozisyon almış bir yatırımcının pozisyona giriş maliyeti yalnızca:

(4,31 $)+ (4,23 $*%10)=4,73 $ teminat gereksinimi olacaktır.

(GCM Opsiyon işlemlerinde pozisyon açmak için teminat gereksinimi alışta pozisyon büyüklüğünün %100’ü, satışta ise %10’u kadardır.)

Tesla Dayanak Varlık Uzun Sentetik Pozisyon Örneği

Apple opsiyonları kullanarak uyguladığımız uzun sentetik pozisyon stratejisinin aynısını, şimdi de Tesla opsiyonları üzerinden deneyelim.

Varsayımlar:

Tesla spot: 1000 $

Vadeye kalan gün: 17

Örtük Oynaklık (Yıllık): %62

1000 $ Kullanım Fiyatlı Tesla Alım O. Primi: 53,56 $

1000 $ Kullanım Fiyatlı Tesla Satım O. Primi: 53,10 $

Tesla dayanak varlıkta uzun sentetik pozisyon almak için, başa baş alım opsiyonunu alıyor ve aynı anda başa baş satım opsiyonunu satıyoruz.

Alım opsiyonunda uzun pozisyona girmek için 53,56 $, satım opsiyonunda kısa pozisyon açmak için ise 53,10 $*%10= 5,31 $ teminat kullanıyoruz. Bu durumda sentetik pozisyonuna toplam giriş maliyeti:

(53,56 $)+ (53,10 $*%10)=58,57 $ olacaktır.

Tesla Dayanak Varlıkta Uzun Sentetik Pozisyon Vade Sonu Kâr-Zarar Tablosu $

Dayanak Varlıkta Kısa Sentetik Pozisyon Nasıl Uygulanır? (Dayanak Varlıkta Açığa Satışa Eşdeğer Pozisyon Alma)

Sentetik pozisyonlarla dayanak varlıkta alım yapmaya eşdeğer kâr-zarar grafiğine sahip opsiyon stratejileri uygulayabildiğimiz gibi, dayanak varlıkta açığa satış yapmaya eşdeğer sentetik pozisyonlar da alabiliyoruz.

Örneğin yukarıda örneklendirdiğimiz Apple ve Tesla hisselerinde uzun pozisyon alırken uyguladığımız sentetik pozisyonundaki işlemlerin tam tersini uygularsak, vade sonu kâr zarar grafiğimiz, dayanak varlıkta açığa satış yapan biriyle eşdeğer olacaktır. Bunun için yapmamız gereken, başa baş satım opsiyonda uzun pozisyon alırken (long-put), eşzamanlı olarak, başa baş alım opsiyonunda kısa (short-call) pozisyona girmektir.

Sentetik Pozisyonlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Sentetik pozisyonlarda, kâr ve zarar potansiyeli teorik olarak sınırsızdır. (Tıpkı dayanak varlıkta doğrudan alınan pozisyonlarda olduğu gibi)
  • Sentetik pozisyonlarda, dayanak varlık sahiplerinin sahip olduğu haklardan (örneğin kârdan pay alma ya da yönetime katılma hakkı gibi) yararlanabilmek söz konusu değildir.
  • Dayanak varlıkta yapılan alımların vadesi yoktur; fakat sentetik pozisyonların süresi, işlem yapılan opsiyonların vadesi ile sınırlıdır.
  • Sentetik pozisyonlar üzerinde zaman aşınması etkisi, uzun ve kısa pozisyonların birbirini dengelemesi sebebiyle, neredeyse nötrdür. [Zaman aşınması alım yapılan opsiyonun değerini azaltırken (negatif), aynı zamanda açığa satılan opsiyonun da değerini azaltır (pozitif).]
  • Sentetik pozisyona örtük oynaklıktaki artış ve azalış etkisi uzun ve kısa pozisyonların birbirini dengelemesi sebebiyle, neredeyse nötrdür. [Örtük oynaklıktaki artış alınan opsiyonun değerini artırır (pozitif), diğer taraftan satılan opsiyonunu değerini de artırır (negatif).]
  • Eğer hisse dayanak varlıklar üzerine sentetik pozisyon alınıyorsa, temettü beklentisindeki artış, pozisyonun değerini düşürür. [Temettü beklentisindeki artış, alım opsiyonun değerini düşürür (negatif) ve satım opsiyonunu değerini artırır (negatif).]
  • Sentetik pozisyonlar, farklı kaldıraç oranlarına sahiptir.

Yatırım Stratejilerinizi GCM Opsiyonları ile Uygulayın

Apple ve Tesla gibi dev şirket hisselerinde, Ons Altın’da ve Gümüş’te ya da S&P 500 endeksinde kısa ya da orta vadeli alım-satımlar yaparak kazanç sağlamak istiyor, fakat yüksek komisyonlar yüzünden bu düşüncenizi gerçekleştiremiyor musunuz?

GCM Opsiyonları sayesinde, dayanak varlık sentetik pozisyonlar alarak uluslararası ürünler üzerine yazılmış opsiyon sözleşmelerine yatırım yapmak çok kolay!

Eğer siz de GCM Opsiyon hesabı açmak istiyorsanız, hiç beklemeden başvuru sayfamızı ziyaret edip başvuru formunu doldurun ve sizi arayalım.

Üstelik dilerseniz GCM Opsiyon Demo hesabımızı hemen deneyebilir ve 100.000 $ sanal parayla hiç risk almadan opsiyonların bu zengin dünyasını tanıyabilir ve sentetik opsiyon stratejilerini nasıl oluşturulduğunu kendiniz deneyebilirsiniz.

GCM Yatırım ile Opsiyon Yatırımı Yapmak İçin Ücretsiz Demo Hesabınızı Şimdi Oluşturun

Dikkat: Makalede yer alan örnekler, makale içeriğinde anlatılan konunun anlaşılmasına yönelik verilmiş olup fiktif piyasa senaryoları üzerinden ve tamamen rastgele seçimlerle kurgulanmıştır. Makalede yer alan örneklerin hiçbiri herhangi bir piyasa öngörüsüne dayanarak seçilmemiştir; bu yüzden hiçbir örneğin yatırım tavsiyesi çerçevesinde değerlendirilmesi uygun değildir. Ayrıca içerikte kullanılan opsiyon primleri, varsayımsal parametreler göre hesaplanan teorik değerlerdir ve gerçek piyasa koşulları içerisindeki opsiyon fiyatlamaları, örneklerde yer alan fiyatlardan farklılık gösterebilir.

DENEMEYE opsiyon İLE BAŞLAYIN

Denemeye başla butonuna tıklayarak GCM'den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Diğer Makaleler
Delist Ne Demek? Bir menkul kıymetin (örneğin, hisse senedi veya kripto para birimi), işlem gördüğü borsanın kotasyon şartlarını kaybetmesi veya farklı sebepler nedeniyle borsada liste dışı bırakılması (kotasyondan çıkarıl ...
Airdrop'lar, 2010'ların başında trol diye tabir edilen kişilerin birilerine istenmeyen dosyalar gönderme imkânını keşfetmesiyle moda oldu. Ancak günümüz fintech dünyasında airdrop kavramı farklı bir anlam kazanmıştır. ...
Blockchain teknolojisinden güç alan kripto para dünyası, yer kürenin görece olarak yeni keşfettiği bir alan; bu yüzden kripto para piyasası Bitcoin’in 2009 senesinde ortaya çıktığından beri genellikle d&uu ...
Rezerv para, genellikle merkez bankalarının veya diğer finansal kuruluşların, ülkelerinin döviz rezervlerinin bir parçası olarak büyük miktarlarda tuttukları, küresel olarak tanınan para birimlerini, gelişmiş ülke ...
Avalanche, Ethereum'a alternatif olarak geliştirilen Layer-1 (birinci katman) bir blockchain ağıdır. Avalanche üzerinde, Ethereum'da olduğu gibi akıllı sözleşmeler kullanılarak çeşitli merkeziyetsiz uygulamalar (DApp'ler) geliştirile ...
Ağırlıklı ortalama, belirli değerlerin, bu değerlere atanan ağırlıklar dikkate alınarak hesaplanan bir veridir. Ağırlıklı ortalama, tüm değerlerin eşit önemde olmadığı durumlarda basit ortalamaya göre anlamlı sonuçlar ürete ...
ÜCRETSİZ DENEME HESABI İLE RİSK ALMADAN DENEMEYE BAŞLAYIN!
Denemeye başla butonuna tıklayarak GCM'den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!
Web sitemizi ziyaret eden kullanıcılara mümkün olan en iyi yatırım deneyimini sunabilmek için çerezler (cookieler) kullanmaktayız. Çerez politikalarımızın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.