Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

Borsa Nasıl Oynanır? (!) Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Evren Deniz - Kurumsal İçerik Uzmanı

Bir finans çalışanı olarak en sık karşılaştığım ve buna rağmen hala cevabını vermekte zorlandığım sorulardan birisi de “Borsa nasıl oynanır? sorusu… 

Bu soruyu her duyduğumda, kısa bir duraksama yaşar ve bu soruya nasıl cevap vermem gerektiğiyle ilgili her defasında tereddütte düşerim.

Neden mi? Çünkü içimden “Borsa nasıl oynanır?” sorusuna cevap olarak “Borsa bir oyun yeri değil, bir yatırım yeridir” demek gelirken, karşımdakinin farklı beklentilerle bu soruyu sorduğunu da sezerim.

Ancak daha vahimi şu ki, ilk sorunun şaşkınlığını atlatmadan, kendimi ikinci olarak şu soruyla karşı karşıya bulurum: Sen borsa oynuyor musun?

Madem merak ediyorsunuz, o zaman anlatmaya baştan başlayayım der ve söze başlarım.

Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Yanlış soruya cevap vermeye kalkarsam, cevabın da yanlış olacağını bilir, bu yüzden “Borsada nasıl oynanır?” diye soran kişileri, ilk önce “Borsada oynanmaz! Borsada yatırım yapılır” derim.

Borsada yatırım yapmak içinse öncelikle bir borsa hesabınız olması gerekiyor. Bir borsa hesabı açtırmak ise oldukça kolay. Yapmanız gereken tek şey, SPK tarafından yetkilendirilmiş bir yatırım kuruluşuna ya da eski ve daha çok bilinen adıyla bir aracı kuruma “Yatırım Hesabı” açtırmak için başvurmak bulunmak…

Örneğin GCM Yatırım’da bir “Yatırım Hesabı”nız olsun istiyorsanız, başvuru sayfamızı ziyaret ederek karşınıza çıkacak olan formu doldurmanız yeterli. Bunu yaptığınız takdirde, size özel atanan müşteri temsilciniz sizi en kısa sürede arayacak ve hesap açmak istediğinizi beyan ettiğiniz takdirde, size mevzuatın öngördüğü biçimde bir “Çerçeve Sözleşmesi” göndererek hesap açılımı için gerekli olan prosedürü başlatacaktır. Sonrasında ise kimlik teyidiniz yapılarak “Yatırım Hesabı”nız yalnızca birkaç gün kadar kısa bir süre içerisinde işlem yapmanız için hazır olacaktır.

"Ayrıca başvuru işlemini tamamladığını anda mail adresinize gönderilen “Demo Hesap Bilgileriniz” ile GCM Yatırım’ın ücretsiz olarak yatırımcıların hizmetine sunduğu “Demo Hisse Hesabı”nızı hemen kullanmaya başlayabilir ve bu sayede gerçek hesabınızda işlem yapmaya başlamadan önce 100.000 TL sanal para ile hiç risk almadan borsada yatırımın nasıl yapıldığını deneyimleyebilirsiniz."

Borsa Nasıl Oynanır?

Hesabınız açıldıktan hemen sonra, herhangi bir alt limit olmadan, hisse senedi alım-satımına başlayabilirsiniz; ancak aklınızda dolaşan şimdiki soru da “Borsa nasıl oynanır?” olmalı. Ancak bu sorunun cevabına geçmeden önce, çok kritik bir yanlışı düzetmemiz gerekiyor.

Maalesef 90’ların sonları ve 2000’lerin başlarında, borsada yatırım yapan kimselerden, adeta onların kötü bir alışkanlıklarını söyler gibi “o borsa oynar” diye bahsedilirdi. Fakat günümüzde, finansal okur-yazarlığının artmasıyla da birlikte bu deyimin ne kadar yanlış olduğu gün geçtikçe anlaşılmaya başlanıyor.

Borsa bir oyun yeri olmasa da, borsayı bir oyun yeri gibi görenler olabilir ve sadece bu bakış açısı farklığı bile yapılan işe apayrı bir eylem niteliği kazandırır. Bu yüzden de “Borsa nasıl oynanır?” sorusuna yanıt vermeden önce, borsanın zihin dünyamızdaki karşılığını, asıl olması gereken düzleme taşıyarak soruyu “Borsada nasıl yatırım yapılır?” şekline dönüştürmeliyiz.

Borsada Oyuncu Değil, Yatırımcı Olun

Piyasaların tecrübeli ve usta isimlerinden Sayın Tuncay Turşucu hocamızla GCM Yatırım YouTube kanalında her ay gerçekleştirdiğimiz “Tuncay Turşucu ile Yatırım Sohbetleri” programının “Hisse Senedi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Yatırım Stratejileri” konusunu ele aldığımız bölümünde, hocamızın ağzından borsayla ilgili şu veciz sözler dökülmüştü. 

“Borsa bir aynadır. Oyun oynamak istiyorsanız, Borsa size hadi oynayalım der. 

Kumar oynamak istiyorsanız tamam zarları getir der. Yatırım yapmak istiyorsanız tamam hadi yatırım yapalım der.”

Gerçekten de, düşünceniz oyun oynamak ise, borsa sizi, size yansıtacaktır. Çünkü öncesinde yeterli araştırma ve inceleme yapılmadan; belki de yalnızca duyumlar üzerine bir şirket hissesi alma işlemini –görünüşte aynı işlem gibi dursa da- yatırım olarak isimlendirebilmek pek mümkün değil.

Borsada Yatırım Nedir?

Yatırım çoğunlukla gelecekte daha fazla satın alma gücünü elde etme beklentisi ile şu an için paradan vazgeçme süreci olarak tanımlanır.

Değer yatırımcılığının öncü ismi Graham ise yatırımı şöyle tanımlar: Bir yatırım, titiz ve kapsamlı bir analizden sonra anaparanın güvenliğini ve hoşnut edici bir getiriyi vaat eder. Bu kıstaslara uymayan işlemler ise spekülatiftir.

Şirketlere Ortak Olmak

Hisse senedi piyasaları, hisse senetlerini likit bir yatırım aracına dönüştürür. Hisse senetlerinin bu likidite özelliği, örneğin bir gayrimenkul yatırımında yapılması teknik açıdan mümkün olmayan kısa vadeli fiyat hareketleri öngörülerine yönelik olarak yatırımcıların al-sat yapabilmelerini olanak tanır.

Ancak borsaya gelip bir hisse senedi almak, özünde bir şirkete ortak olmaktır. Bu ortaklığın anlamı ise, sahip olunan pay nispetince, şirketin geleceğini ortak olmaktır. 

İşte bu ortaklık hakkıdır ki, her bir ortağa, ortaklığı oranında genel kurulda oy kullanma, kâr payı (temettü) alma, rüçhan hakkı (bedelsiz sermaye artırımında öncelik),  bedelsiz pay alma, tasfiyeden pay alma,  bilgi edinme gibi birtakım mali ve yönetimsel içerikli hakları da beraberinde getirir. 

Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Şirketler elde ettikleri kârı ya ortaklarına dağıtır ya da şirket bünyesinde tutarak öz sermayelerine eklerler (otofinansman). Dağıtılan kâr ortaklara doğrudan bir nakit akışı sağlarken, dağıtılmayan kârlar da, şirketin özvarlıklarını artırarak piyasa değerinde artış meydana getirebilir, ki bu artış da sermaye kazancı doğurur.

Tüm şirketlerin arkasında işleyen ve değer üreten bir yapı bulunur ve hisse senedi yatırımı yaparak, bu üretilen değere siz de katılırsınız.

Temel ve Teknik Analiz

Borsada yatırım yapmak, örneğin paranızı bir vadeli mevduatta tutmaya göre daha risklidir, ancak buna mukabil borsa yatırımında uzun vadede çok daha yüksek getiri hedefleri mevcuttur. 

Borsada yatırım yapmanın riski ise, esasında hayatın doğal akışındaki risklere çok benzer. Bilmediğiniz, yeterli ve sağlam analiz yapmadan sadece duyumlar üzerine yapılan hisse yatırımı, borsadaki riski sizin için istenmez bir duruma dönüştürürken; şirketlerin geleceğine ait kapsamlı incelemeler neticesinde yapılan hisse seçimleri, piyasadaki riskleri sizin için fırsata dönüştürür. 

Borsada hisse seçerken, temel veya teknik analiz yöntemlerinden biri kullanılır.

Bir hissenin içsel değerini (Intrinsic Value), hisse değerini etkileyebilecek makro ve mikro ölçekteki tüm nicel ve nitel unsurları dikkate alarak belirleme yaklaşımı temel analiz yöntemidir.

Diğer taraftan bazı yatırımcılar ise, şirketlere ait tüm gelişmelerin doğrudan piyasadaki fiyatlara yansıdığını düşünerek doğrudan fiyat grafiklerinde oluşan trendleri tespit etmeye ve  bu yolla bir yatırım stratejisi oluşturmaya çalışırlar. Bu türde yapılan uygulamalar ise, teknik analiz yöntemi olarak isimlendirilir.

Söz konusu bu iki farklı yöntem de, uzun bir uygulama geçmişi olan ve geçerliliği tüm dünyada kabul görüp kullanılan yöntemlerdir.

Başarının Anahtarı: Sabır ve Disiplin

Temel ya da teknik analiz çalışmasına dayanmayan herhangi bir yaklaşımla, kulaktan dolma bilgiler ya da tüyolarla borsada uzun süreli başarıyı yakalayabilmeyi beklemek gerçekçi değildir.

Hayatın her alanında olduğu gibi, bazı yatırımcıların tabiri ile borsada oynanırken (borsada yatırım yaparken) borsada da ancak belirli bir emek harcayarak arzu edilen hedeflere ulaşılabilir.

Somut verilere dayanan ve alanında uzman kişilerin hazırladığı şirket raporları incelenerek yapılan hisse seçimleri, borsa yatırımını bir şans oyunu olmaktan tamamen çıkarıp geleceğe güvenle yürünen bir yol hâline getirir.

Ve borsada para kazanmak için, diğerlerinden daha zeki ya da daha yetenekli olmanıza gerek yoktur; yatırımlarınızın meyve vermesine yetecek kadar sabırlı ve belirlediğiniz planı sonradan bozmayacak kadar disiplinli olmanız yeterlidir.

GCM Yatırım’ın Deneyimli ve Yetkin Yatırım Uzmanları Kadrosuyla Tanışın

Açık bir denizde gidecek çok yeriniz vardır, fakat belirli bir rota ve bir de pusulanız yoksa nereye gittiğinizin de bir önemi yoktur.

Bu noktada, GCM Yatırım’ın uzman kadrosu ihtiyaç duyduğunuz her an ve her konuda size destek olmak için hazırdır ve yardıma ihtiyaç duyduğunuzda size bir telefon kadar yakındır.

Nehirler hiçbir zaman tersine akmıyor ve ülkemiz ekonomisi her geçen gün büyüyor ve büyüyecek… Bu büyümenin lokomotifi ise, geçmişte olduğu gibi gelecekte de değer üreten şirketler olmaya devam edecektir.

Eğer bu büyümeden “Ben de payımı almak istiyorum” diyorsanız, hiç vakit kaybetmeden kendinize GCM Yatırım’da bir “Yatırım Hesabı” açtırın ve yarınınız için bugünden yatırım yapmaya başlayın.

Üstelik gerçek hesabınız açılana kadar, borsada nasıl hisse yatırımı yapıldığını 100.000 TL sanal parayla ve hiç risk almadan deneyimleyebilmek için ücretsiz “Demo Hisse Hesabı”mızı da kullanabilirsiniz.

GCM Yatırım ile Borsa Yatırımı Yapmak İçin Ücretsiz Demo Hesabınızı Şimdi Oluşturun

Sıkça Sorulan Sorular

Borsada yatırım yapmak için ilk olarak SPK tarafından yetkilendirilmiş bir yatırım kuruluşunda yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. Bu, bir aracı kuruma başvurarak ve gerekli formları doldurarak yapılabilir.

Borsa hesabınız açıldıktan sonra, hisse senedi alım-satımına başlayabilirsiniz. Ancak, unutulmamalıdır ki borsa, bir oyun alanı değil, bir yatırım mecrasıdır. Bu nedenle, borsada istikrarlı bir başarı elde edebilmek için kapsamlı araştırma ve analiz yapmak büyük önem taşır.

Borsada oynamak ile gerçek bir yatırımcı olmak arasında temel bir ayrım bulunmaktadır. Yatırım dünyasının öncü isimlerinden Graham, bu ayrımı şu şekilde ifade eder: Bir yatırım, dikkatli ve kapsamlı bir analiz sonrasında, anaparanın güvenliğini sağlamayı ve tatmin edici bir getiri vaat etmeyi amaçlar. Bu ölçütleri karşılamayan işlemler ise spekülatif olarak nitelendirilir.
 
Borsada yatırım yapmanın esas mantığı, hisse senedi almak yerine şirketlere ortak olma fikridir. Ünlü portföy yöneticisi Buffett, "Hisse senedi kiralamayın, şirket satın alın" derken, yatırımcılara şirketlere gerçek bir ortaklık perspektifiyle yaklaşmalarını ve uzun vadeli değer yaratma potansiyeline odaklanmalarını tavsiye etmektedir.
 

Borsada para kazanmak, şirketlerin dağıttığı kârlar ve sermaye kazançları yoluyla gerçekleşir. Bir şirket büyüdükçe, genellikle hisse senedi fiyatlarının da bu büyümeyi yansıtması beklenir. Aynı zamanda, nakit üreten bir şirket, bu kazancı temettü ödeyerek sermayedarlarına aktarabilir.

DENEMEYE borsa İLE BAŞLAYIN

Denemeye başla butonuna tıklayarak GCM'den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Diğer Makaleler
Ağırlıklı ortalama, belirli değerlerin, bu değerlere atanan ağırlıklar dikkate alınarak hesaplanan bir veridir. Ağırlıklı ortalama, tüm değerlerin eşit önemde olmadığı durumlarda basit ortalamaya göre anlamlı sonuçlar ürete ...
Ekonomi biliminde tüketici davranışlarını açıklamaya yönelik farklı mal sınıflandırmaları yapılmıştır. Örneğin, bir kafeye gittiğinizde latte ve cappuccino fiyatlarının ya birbirine çok yakın ya da aynı olduğunu gör& ...
Piyasalarla az çok ilgilenen ve bu konuda bilgi paylaşımı yapan kişileri takip edenler, finansal yorum paylaşımında bulunan kişilerin sıklıkla YTD kısaltmasını kullandığını görürler. “Yatırım tavsiyesi değildir.” anlamın ...
Forex piyasasında işlem maliyetlerini hesaplarken en önemli kavramlardan biri spread'tir. Spread, belirli bir anda alış - satış fiyatları arasındaki farkı temsil eder. Bu fark, döviz ticaretinde veya diğer enstrümanların işlem maliyetl ...
Forex, "Foreign Exchange" teriminin kısaltmasıdır ve genellikle çeşitli para birimlerinin alınıp satıldığı döviz piyasalarını ifade etmek için kullanılır. Forex piyasası daha çok döviz piyasalarını karşılayan bir anlama ...
2024 Mart’ında Bitcoin fiyatı yeni zirveleri görürken (73740,9 $), şimdi tüm gözler 2024 Nisan ayında dördüncüsü gerçekleşmesi beklenen "Bitcoin halving (yarılanma)" sürecine çevrilmiş ...
ÜCRETSİZ DENEME HESABI İLE RİSK ALMADAN DENEMEYE BAŞLAYIN!
Denemeye başla butonuna tıklayarak GCM'den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!
Web sitemizi ziyaret eden kullanıcılara mümkün olan en iyi yatırım deneyimini sunabilmek için çerezler (cookieler) kullanmaktayız. Çerez politikalarımızın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.