Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

Viop Piyasası

Borsa İstanbul - BİST Sınai Endeksi (XUSIN)

Son Güncelleme:
EKONOMİK TAKVİM
Borsa İstanbul - BİST Sınai Endeksi Hakkında
Borsa İstanbul - BİST Sınai Endeksi (XUSIN)

BİST Sınai Endeksi Vadeli İşlem Sözleşmesi, Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda işlem gören BİST Sınai endeksinin dayanak varlık olduğu kaldıraçlı bir üründür. BİST Sınai endeksi sektörel trende ve tüm sınai şirketlerinin ortak performansına yatırım imkanı sağlamaktadır.

Borsa İstanbul’da işlem gören payların fiyat ve getirilerinin bütünsel ve sektörel bazda ölçülmesini sağlayan endeksler, kapsamlarında ki payların ortalama fiyat seviyelerindeki değişimi oransal olarak göstermektedir. Aynı kapsamda BİST Sınai Endeksi, Türkiye ekonomisinin mihenk taşı sınai şirketlerinin performansına yatırım imkanı sunarken aynı zamanda da spot piyasa risklerinin yönetilmesine imkan sağlamaktadır.

Borsa İstanbul tarafından belirlenen kriterlere göre hesaplanan BİST Sınai Endeksi, aralarında Konya Çimento, Sasa, Tüpraş, Tat, Soda, Ülker, Adana Çimento, Alarko, Anadolu Efes, Arçelik, Aygaz, Bağfaş gibi yüz ellinin üzerinde şirketi kapsamaktadır.

BiST Sınai Endeksi’nin değerini etkileyen faktörler arasında büyüme, işsizlik, jeopolitik riskler, faiz, kur gibi iç faktörler sayılabilir. Yurtdışı piyasalardaki gelişmeler, küresel ekonomide büyüme/küçülme, ülke merkez bankalarının uyguladığı politikalar sayılabilir.

BİST Sınai Endeksi Vadeli İşlem Sözleşmesi, VİOP’ta XUSIN kodu ile işlem görmektedir.

ÜCRETSİZ DENEME HESABI İLE RİSK ALMADAN DENEMEYE BAŞLAYIN!
Denemeye başla butonuna tıklayarak GCM'den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!