Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

Viop Piyasası

İskenderun Çelik Hurdası Endeksi

Son Güncelleme:
EKONOMİK TAKVİM
İskenderun Çelik Hurdası Endeksi Hakkında
İskenderun Çelik Hurdası Endeksi

Türkiye, dünya çelik hurdası ithalatının beşte birini tek başına gerçekleştiren, çelik üretiminde büyük oranda hurda kullanan, dünyanın en önemli hurda pazarı niteliğine sahiptir. Türkiye tarafından ithal edilen hurda fiyatları dünya çapında çelik sektörü katılımcılarının birçoğu tarafından referans fiyat olarak takip ediliyor. Ülkemizin hurda ticaretindeki bu önemli konumu Türkiye hurdasına dayalı türev sözleşmelerin geliştirilmesini de kaçınılmaz kılıyor.

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP), Çelik hurdasına dayalı vadeli işlem sözleşmesi 2 Nisan 2015 tarihinde Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreni ile işlem görmeye başladı. Bu türev sözleşme ile Türkiye’de bir metal piyasasının ilk adımı atılmış oldu. Bu menkul kıymet ile çelik üreticisi ve kullanıcılarının girdi, yarı mamul ve mamul fiyat risklerini yönetebilme imkanı sunarak üretim ve tüketim kararları almalarını kolaylaştırması hedeflenmiştir.

Çelik Hurdalı Vadeli İşlem Sözleşmelerinde yatırımlar Amerikan doları cinsinden yapılır. 1 ton çelik hurdanın değerini belirlemek için Dolar baz alınır.

Ürün, Borsa İstanbul’da HMSTR işlem kodu ile işlem görmektedir. Diğer standart büyüklükteki sözleşmelerin aksine daha yeni olan ÇELİK Hurda Vadeli İşlem Sözleşmeleri, hacim bakımından alternatif türev ürünlerle eş değerdir. Bir sözleşmenin büyüklüğü 10 tondur. Uzlaşma şekli ise nakdidir.

ÜCRETSİZ DENEME HESABI İLE RİSK ALMADAN DENEMEYE BAŞLAYIN!
Denemeye başla butonuna tıklayarak GCM'den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!