Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

Benzin: Yeni Zirve & Kar Satışı Potansiyeli

09 Haziran 2022 Umut Tuncer - Kıdemli Analist FOREX

Benzin fiyatını teknik olarak değerlendirdiğimizde kısa ve daha uzun vadeli olmak üzere RSI tarafında iki adet ayrışma (divergence) görüyoruz. Aşağıdaki grafikte bunları yeşil ve kırmızı trend çizgileriyle görebilirsiniz.

Bu tür ayrışmalar trendin sorgulanabileceği süreci karşımıza çıkarma ihtimali taşısa da, fiyatı etkileyen faktörleri de değerlendirmek gerekiyor. Benzini son dönemde etkileyen başlıkların fiyatlamalara dahil olup olmadığı veya ne kadar dahil olduğu konusu da bu tür teknik beklentilerin arkasının doldurulması için önemli.

Grafikte görülecek ayrışma potansiyeline karşın, önceliğimizin trend takibi olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla 4,3128 ve 4,5461 gibi dirençlerde oluşabilecek satışlar RSI uyumsuzluğunu giderebileceği gibi, 34 ve 50 periyotluk üssel hareketli ortalamalarda yükseliş potansiyeliyle karşılaştığı sürece trendi bozmayacaktır. Ancak hareketin derinleşmesi, uyumsuzluğu sönümlenebilmesi için de gereklidir.

Dikkat edilmesi gereken diğer durum, tüm başlıkların fiyatlandığını kabul etse de piyasanın koşulları henüz tam anlamıyla yorumlamış olmama ihtimalidir. Çünkü işin ciddiyeti yaz dönemi boyunca gelecek talep ve üretim rakamlarına da bağlı olacak.

ABD’de rafineri kullanım kapasitesi 94%’ün üzerine çıkmasına rağmen araç kullanım sezonuna düşük stoklarla girilmesi benzin fiyatlarını yukarı çektiği gibi,  petrol fiyatlarını da etkisi altına aldı.

Özetleyecek olursak, ayrışma sadece teknik anlamda beklenti oluştururken, bunu destekleyebilecek faktörler riski, belirsizliği oluşturuyor. Eğer bu fiyatlamaların içinde az boyu oluşabilecek talep artışı beklentisi de dahilse, ayrışmanın oluşturduğu beklentisi gibi kar satışları doğal karşılanacaktır. Ancak fiyatlanmadıysa veya talep artış tahminleri çok daha üst düzeye çıkarsa, yeni zirveler sürpriz olmayacaktır. Bu nedenle de bu tür teknik beklenti oluşturan görünümlere dayalı durumlarda, risk yönetimi (stop loss – take profit gibi bekleyen emirler) daha etkin şekilde kullanılabilir.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!