Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

Gümüş Fed Gölgesinde Yeni Zirve Arayacak mı?

07 Eylül 2021 Umut Tuncer - Kıdemli Analist FOREX

Gümüş fiyatı için önemli yol göstericilerden biri Fed beklentileri olmaya devam ediyor. Fed ise normalleşme süreci için istihdam ve salgın rakamlarına odaklanmış durumda. Eylül ayından itibaren Fed’in normalleşme adımlarını belirlemesi bekleniyor. Ancak bunun ne zaman gerçekleşeceği hala veri akışına bağlı. Dolayısıyla Eylül ayı ve yılın son çeyreği sadece gümüş değil, birçok varlık için önemli olacak.

Normalleşme sürecinin salgında toparlanmayla paralel şekilde ilerlemesi halinde Doların olası yıkıcı etkisi nötrlenebilir. Bu nedenle belirsizliğin azalma süreci yakından takip edilmeli.

Grafikte 55 (kırmızı), 144 (yeşil) ve 233 (mavi) periyotluk üssel hareketli ortalamalarla takip gerçekleştiriyoruz. 22,30 seviyesinden toparlanma eğilimi şu ana kadar bu ortalamaların yığıldığı 24,75 – 25,50 bölgesiyle sınırlandı.

Bu bölgenin direnç oluşturma çabasını sürdürmesi, yükselişi sınırlayıcı etkisinin yanı sıra düşüş trendinin devamına da yol açabilir. Bu aşamada da 22,30 desteğinin tutumu önemli olabilir. Bu desteğin kırılması halinde trendin pekişmesiyle  18,20 seviyesine yönelik hareket alanı oluşabilir.

Yükseliş beklentisi ise 24,75 – 25,50 bölgesi üzerindeki günlük kapanışlarla ağırlık kazanabilir. Bu durumda yeni zirve denemesi için öncelikle 28,30 – 30,00 bölgesinin tutumu takip edilebilir. Bu direncin sınırlayıcı etkisini koruması 23,75 – 28,30 aralığında yoğunlaşan kararsız seyrin devamına neden olabilir. Dolayısıyla ortalamalar üzerinde kalıcılık sağlandığı takdirde kademeli olarak grafikte belirtilen dirençlerin tutumu takip edilmelidir.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!