Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

Viop Piyasası

Anadolu Buğday

Son Güncelleme:
EKONOMİK TAKVİM
Anadolu Kırmızı Sert İkinci Sınıf Baz Kalite Buğday Hakkında
Anadolu Buğday

Ülkemiz topraklarıyla genetiği uygun ve bölgemizde birçok yerde yetişen eski Anadolu buğday türüdür. Hibrit tohumlar çıktıktan sonra Kırmızı Buğday’ın ekimi azalmıştır. Ekmekleşme kabiliyeti en yüksek buğday türüdür. Daha çok, ekmek yapımında kullanılmakta ve ekmeklik buğday grubuna girmektedir. Kırmızı Anadolu Buğday’ını özel yapan genetik sağlamlığı veya Anadolu’da eski zamanlardan beri tarımının yapılmasından ziyade günümüz tüketim alışkanlıklarına uygun aroma ve lezzetidir.

Dünya gıda ve tarım örgütünün bitki sağlığı ve üretim uzmanı Hafız Muminjanov Türkiye’ye ait yerel buğday türleri ile ilgili yaptığı araştırmada ilk 10 türün listesini yapmış ve kırmızı buğday bu listede 3. sırada yer almıştır.

Türkiye yüzölçümünün %30’u (23,8 milyon hektar) tarım yapılabilir özelliktedir. Tarım alanlarının nadas alanları hariç %65,5’i (15,6 milyon hektar) tarla bitkilerine ayrılmıştır. Bu alanın da yaklaşık %74’ünde (11,5 milyon hektar) hububat ekilmektedir. Hububat ekim alanı içerisinde %67,2’lik pay ile ilk sırada buğday, %23,7’lik payla ikinci sırada arpa ve %5,7’lik payla mısır üçüncü sırada yer almaktadır. Bununla birlikte ülkemiz dünyanın önde gelen un ihracatçılarından biridir.

Borsa İstanbul’da buğdaya genellikle VİOP üzerinden vadeli olarak yatırım yapılır. ‘Anadolu Kırmızı Buğday Vadeli İşlem Sözleşmesi’ olarak, WHTANR işlem koduyla işlem görür. Sözleşmeler standarttır ve bir sözleşme büyüklüğü 5 tondur.

ÜCRETSİZ DENEME HESABI İLE RİSK ALMADAN DENEMEYE BAŞLAYIN!
Denemeye başla butonuna tıklayarak GCM'den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!