Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

Viop Piyasası

Üç Aylık Gecelik Repo Oranı

Son Güncelleme:
EKONOMİK TAKVİM
Üç Aylık Gecelik Repo Oranı Hakkında
Üç Aylık Gecelik Repo Oranı

Özellikle faiz oranlarına sıkı sıkıya bağlı finansal hareketlerini hedge etmek isteyen yatırımcılar için oluşturulan Gecelik Repo Vadeli İşlem Sözleşmesi, faiz oranlarının değişimi üzerinden pozisyon alınmasını sağlar.

Diğer vadeli işlem sözleşmelerinden farklı olarak yılın tüm ayları için sözleşme oluşturulur ve bu sözleşmeler aynı anda işlem görür. Böylece farklı vade ayları için hedge yatırımı yapmak isteyen katılımcılar için seçenek sunulmuş olur.

Bu sözleşme Borsa İstanbul Bankalararası Repo-Ters Repo Pazarı’nda gerçekleşen aynı gün valörlü gecelik miktar ağırlıklı ortalama basit faiz oranının 3 aylık bileşik ortalamasıdır. Yani gecelik faiz oranını temsil eder.

ONREPOQ kodlu sözleşme 3 aylık dönemin ortalamasını içerdiği için daha uzun dönemli yatırım isteyen yatırımcılar için uygun bir seçenektir. Bu sözleşmenin aylık sözleşmeden üç kat daha büyük olduğu düşünülmemelidir. Üç ayın ortalaması bir aylık olarak alındığı için sözleşme büyüklüğü dramatik şekilde farklı olmayacaktır.

ÜCRETSİZ DENEME HESABI İLE RİSK ALMADAN DENEMEYE BAŞLAYIN!
Denemeye başla butonuna tıklayarak GCM'den elektronik ileti almayı, kullanım koşullarını, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni ve izin Formu'nu kabul ediyorum.
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!