Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Döviz Pariteleri

Majör, Minör ve Egzotik Döviz Pariteleri

Döviz, Türkçe’de yabancı ülkelerin paralarına verilen genel isimdir. Parite ise bir ülkenin para biriminin başka bir ülkenin para birimine karşı değeridir. Paritede ilk yazılan para birimi baz (ana) para birimini ifade eder. İkinci yazılan para birimi ise karşıt para birimini ifade etmektedir. USD/TRY paritesinde USD baz döviz iken, TRY karşıt dövizdir. USD/TRY paritesinin değeri, Amerikan Doları’nın Türk Lirası karşısındaki değeridir. Örneğin; USD=2, TRY=1 olduğunu varsayalım; USD/TRY paritesinin değeri 2 olacaktır. Daha basite indirgeyecek olursak 1 USD = 2 Türk Lirası eşit gelmektedir. Merkez bankaların para politikaları ve ekonomik gelişmeler ülkelerin para birimlerinin değerini etkileyip döviz paritelerinde ciddi yatırım fırsatları yaratabilmektedir.

GCM Yatırım'ın gelişmiş işlem platformları ile 40’dan fazla döviz paritesinde 5 gün 24 saat internet üzerinden alım-satım işlemleri yapabilirsiniz.

Majör Döviz Pariteleri
YATIRIM ARACI
SATIŞ
ALIŞ
DEĞİŞİM %
EĞİLİM
Minör Döviz Pariteleri
Türk Lirası Döviz Pariteleri
YATIRIM ARACI
SATIŞ
ALIŞ
DEĞİŞİM %
EĞİLİM
Egzotik Döviz Pariteleri
YATIRIM ARACI
SATIŞ
ALIŞ
DEĞİŞİM %
EĞİLİM
İşlem koşulları, fiyat ve grafik verileri farklılık gösterebilir, işlem platformu verilerini baz alınız. (Feragat - İşlem Koşulları)
GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!