Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

Buğday Savaş Gölgesinde Geriliyor

22 Haziran 2022 Umut Tuncer - Kıdemli Analist FOREX&VİOP

Buğday fiyatları 2022’nin Şubat ayıyla birlikte savaş gündemi etkisiyle rekor seviyelere ulaştı. Panik fiyatlaması ardından her ne kadar gerileme olsa da, önceki yıl ortalamalarına göre hala çok yüksek seviyelerle karşı karşıyayız.

Önümüzdeki süreçte Rusya ve Ukrayna’nın gerek üretim, gerekse ihracat ile ilgili tahminler dışında gerçekleştirdiği rakamlar önemli olacak. Ancak şu an için tahminlere dayalı hareketler görülüyor.

Son dönemde ABD ve Rusya tarafındaki hasat zamanında kuru hava koşulları üretim tahminlerini olumlu yönde etkiliyor. Bunda özellikle Rusya’nın etkisi oldukça yüksek. Rusya başlığı altındaki en büyük sorun Ukrayna’nın üretimini deniz yoluyla ihraç edebilmesi. Çünkü savaş ve Karadeniz’deki abluka nedeniyle demiryolu tercih edilmek zorunda. Ancak altyapı ihracat için tam olarak uygun değil.

Tahminlerden önce dikkat edilmesi gereken diğer faktör ise resesyon endişesi. Başta ABD olmak üzere artış gösteren enflasyonla mücadele için kullanılan agresif sıkılaşma politikalarının küresel talebi zayıflatması bekleniyor. Rusya’da başlamak üzere olan hasat dönemine rağmen yeni buğday sınıfındaki fiyatlar gerileyen taleple daha da baskılanmış durumda.

Küresel buğday üretiminin 2022 – 2023 döneminde 773,4 milyon ton olması bekleniyor. Buna karşılık aynı dönemde tüketim tahmini ise 785,9 milyon ton. Yani üretim tahmininden fazla. Ancak 2020’de 5 Doların üzerindeki fiyat ortalaması, 2021’de 7 Dolar üzerinde oluşmuştu. Dolayısıyla hali hazırda üretim açığına ilişkin fiyatlamasının savaş korkusu içinde sönümlenme ihtimali de unutulmamalı. Dolayısıyla son dönemdeki düşüş fiyatların önceki yıl ortalamalarına yaklaşmasını sağlamış olabilir.

Aşağıdaki grafikte ABD Buğday Birliği’nin üretim – tüketim tahminlerinin geçmiş dataları görülebilir. Gerçekleşebilecek resesyonla birlikte tüketim eğrisinde oluşabilecek düşüş önemli olacak.

Üretim sıkıntısı çeken ülkeler arasında Ukrayna, Hindistan ve Euro Bölgesi yer alıyor. Ukrayna savaş nedeniyle, Hindistan ve Euro Bölgesi hava koşulları nedeniyle üretim tahminlerini düşürdü.

Hava koşulları açısından ise içinde bulunduğumuz hasat dönemindeki kuru havanın devamı tahminlerin pozitif kalabilmesi açısından önemli. Yağış ve nem hasat dönemini negatif etkileyebiliyor.

Dikkat edilmesi gereken en kritik durum, üretim tahminleri ve resesyon riski ile oluşan düşüşlerin geçmiş yıl ortalamalarına yaklaşılmasına yol açmış olması. Ukrayna gibi kritik bir üreticinin ihracatına ilişkin risklerin devam etmesi, düşüşlerin geçmiş yıl ortalamalarının altına düşmesini engelleyip fiyatı destekleme ihtimalini göz önünde tutmak gerekiyor. Ancak bu desteğin zamanlaması konusunda güncel gelişmeler ve teknik analiz takibinin sağlanması gerekiyor.

Buğday fiyatı savaş paniği fiyatlaması ardından son yükseliş maratonunda 1280 Dolar bölgesinden baskı görerek 50 günlük ortalama (kırmızı) altına sarktı. Eylül 2020’den bu yana söz konusu ortalama daha çok ivme takibi içinde izlenirken, mavi – yeşil olarak görülen 200 periyotluk 1% sapmaya sahip Envelopes ana trendi takip etti.

Dolayısıyla Ukrayna gündemi veya diğer sebepler ile oluşabilecek destek alanlarının takibi için Envelopes önemli bir gösterge olabilir. Fiyatlamalar bu göstergenin de desteklediği 865 – 910 bölgesi üzerinde kaldığı sürece uzun vadeli görünüm yukarı yönlü görünüm korunabilir.

Daha kısa vadeli tabloda ise olası dönüşlerin bir önceki zirve denemeleri oluşturabilmesi için 50 günlük ortalamanın güncel seviyeleri izlenebilir. 970 desteğinde oluşabilecek ikinci dipte 1100 Dolar hedeflenebilecekken, 50 günlük ortalama üzerindeki günlük kapanışlar yeni zirve denemeleri için tetikleyici olabilir.

Düşüş senaryosuna geldiğimizde ise orta vadede 50 günlük ortalamanın oluşturduğu baskı ve aşağıda Envelopes’un tutumu izlenecek. 50 günlük altında baskı oluşsa da bu bölgelerde yeni destek bulma potansiyeli Envelopes altında kapanışlar sağlanana dek artış gösterebilir. 865 – 910 bölgesi altında ise daha uzun ömürlü olabilecek baskılar izlenebilir.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!