Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

Tarım Dışı İstihdam, Varlık Fiyatlarını Nasıl Etkileyebilir?

26 Şubat 2018
Küresel piyasa katılımcıları, 09 Mart - Cuma günü ABD’den gelecek istihdam verilerinin (Tarım Dışı İstihdam, İşsizlik Oranı, Ortalama Saatlik Kazançlar) varlık fiyatları üzerindeki olası etkilerini öğrenmek ister.  Konu ile alakalı varlık fiyatlarına ilişkin geçmiş dönemde ilgili verilerin nasıl bir performans oluşturduğunu aşağıdaki bölümde görebilirsiniz.

1.Tarım Dışı İstihdam verisinin Dolar Endeksi üzerindeki olası etkileri!

Makro gündemin yoğun olduğu zamanlarda özellikle Dolar endeksi, EURUSD, USDJPY, Altın ve ABD 10 yıllık hazine tahvil faiz oranındaki fiyatlama davranışları dikkat çekmektedir. Bu bilgiler ışığında Tarım Dışı İstihdam verisinin geçmiş dönemde Dolar Endeksi üzerinde nasıl bir etkisi oldu sorusunun cevabını arayacağız. Aşağıdaki grafiklerde, son 1 yıllık süreçte ABD’den gelen Tarım Dışı İstihdam verisinin açıklandığı andan itibaren 5 dakikalık zaman diliminde Dolar endeksi üzerinde nasıl bir etki bıraktı sorusunun cevabına ulaşacaksınız.

dolar endeksi

 • Ortalama : -0,077%

 • Üst Bant : 0,128%

 • Alt Bant : -0,283%


Grafik Yorumu:

5 dakikalık grafiği incelediğimizde, ilk 1 dakika içerisinde önemli fiyat değişimi izlenirken 1 - 5 dakika arasındaki fiyat değişimlerindeki yatay görünüm dikkat çekmektedir. Bu tutum ilk 1 dakikanın daha önemli olduğunu anlamına gelebilir. Ortalama değerleri incelediğimizde ise özellikle negatif tarafın bir adım önde olduğunu görmekteyiz.

2. ABD istihdam verilerinin EURUSD paritesi üzerindeki olası etkileri!

ABD İstihdam verilerinin (Tarım Dışı İstihdam - İşsizlik Oranı  - Ortalama Saatlik Kazançlar) geçmiş dönemde EURUSD paritesi üzerinde nasıl bir etkisi oldu sorusunun cevabını arayacağız.

Bu bilgiler ışığında, 2013 - Ocak'tan itibaren Tarım Dışı İstihdam - İşsizlik Oranı  - Ortalama Saatlik Kazançlar verileri sonuçlarının EURUSD paritesi üzerindeki 5, 15 ve 30 dakikalık zaman dilimlerinde kaç pip hareket ettiğini aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

EURUSD- istihdam tablosu

62 tane veri (5 yıl + 2 ay) sonucunun EURUSD paritesi üzerindeki etkisini incelediğimizde 5 dakikalık zaman diliminde ortalama 56 pip, 15 dakika içerisinde ortalama 62 pip ve 30 dakika içerisinde ortalama 67 pip hareket ettiğini, 5 ile 30 dakika arasındaki ortalama değerler incelendiğinde önemli bir pip farkının olmadığını ve bu nedenle de özellikle istihdam verilerinin ilk 5 dakika üzerindeki olası etkinin çok daha önemli olduğunu söyleyebiliriz.

15

Tabii ilk 5 dakika içerisinde haberin açıklandığı anın da Foreks yatırımcıları için kritik olduğu unutulmamalıdır. Örneğin; yukarıda 02 Şubat 2018 tarihinde açıklanan ABD istihdam verileri ile birlikte EURUSD paritesinde ilk dakika içerisinde önemli ve hacimli bir negatif fiyatlama davranışı izlemekteyiz. Ancak birinci dakikadan itibaren fiyatlama davranışlarını incelemeye devam ettiğimizde etkinin azaldığını mum boylarından ve etki biçiminden anlayabilmekteyiz.  Bu tutum, mevcut haberin açıklandığı anın ne kadar önemli olduğunu ve haberin sonucunun yorumlanmasında zamana endeksli değişimlerin oluşmasını görmemize katkı sağlamaktadır. Bu nedenle veriye hızlı bir şekilde ulaşmak ve ilgili veriyi doğru bir şekilde yorumlamak önem arz etmektedir.

 • Tarım Dışı İstihdam verisinin EURUSD üzerindeki olası etkileri!


Makro gündemin yoğun olduğu bu tür zamanlarda ilgili gündem başlıklarının EURUSD paritesi üzerindeki olası etkileri dikkat çekebilir. Aşağıdaki resimlerde, son 1 yıllık süreçte ABD’den gelen Tarım Dışı İstihdam verisinin açıklandığı andan itibaren 5 dakikalık zaman diliminde EURUSD paritesi üzerinde nasıl bir etki bıraktı sorusunun cevabına ulaşacaksınız.

eurusd

 • Ortalama : 0,108%

 • Üst Bant : 0,337%

 • Alt Bant : - 0,120%


Grafik Yorumu:

5 dakikalık grafiği incelediğimizde ilk 1 dakika içerisinde önemli fiyat değişimi izlenirken 1 - 5 dakika arasındaki yatay görünüm dikkat çekmektedir. Bu tutum ilk 1 dakikanın hatta ilk 30 saniyenin daha önemli olduğunu anlamına gelebilir. Ortalama değerleri incelediğimizde ise özellikle pozitif tarafın bir adım daha önde olduğunu görmekteyiz.

3. Tarım Dışı İstihdam verisinin GBPUSD üzerindeki olası etkileri!

Makro gündemin yoğun olduğu bu tür zamanlarda ilgili gündem başlıklarının GBPUSD paritesi üzerindeki olası etkileri dikkat çekebilir. Aşağıdaki resimlerde, son 1 yıllık süreçte ABD’den gelen Tarım Dışı İstihdam verisinin açıklandığı andan itibaren 5 dakikalık zaman diliminde GBPUSD paritesi üzerinde nasıl bir etki bıraktı sorusunun cevabına ulaşacaksınız.

gbpusd

 • Ortalama : 0,068%

 • Üst Bant : 0,276%

 • Alt Bant : - 0,140%


Grafik Yorumu:

5 dakikalık grafiği incelediğimizde ilk 1 dakika içerisinde önemli fiyat değişimi izlenirken 1 - 5 dakika arasındaki yatay görünüm dikkat çekmektedir. Bu tutum ilk 1 dakikanın hatta ilk 30 saniyenin daha önemli olduğunu anlamına gelebilir. Ortalama değerleri incelediğimizde ise özellikle pozitif tarafın bir adım daha önde olduğunu görmekteyiz.

4. Tarım Dışı İstihdam verisinin USDJPY üzerindeki olası etkileri!

Makro gündemin yoğun olduğu bu tür zamanlarda ilgili gündem başlıklarının USDJPY paritesi üzerindeki olası etkileri dikkat çekebilir. Aşağıdaki resimlerde, son 1 yıllık süreçte ABD’den gelen Tarım Dışı İstihdam verisinin açıklandığı andan itibaren 5 dakikalık zaman diliminde USDJPY paritesi üzerinde nasıl bir etki bıraktı sorusunun cevabına ulaşacaksınız.

usdjpy

 • Ortalama : 0,065%

 • Üst Bant : 0,234%

 • Alt Bant : - 0,364%


Grafik Yorumu:

5 dakikalık grafiği incelediğimizde ilk 1 dakika içerisinde önemli fiyat değişimi izlenirken 1-5 dakika arasındaki yatay görünüm dikkat çekmektedir. Bu tutum ilk 1 dakikanın hatta ilk 30 saniyenin daha önemli olduğunu anlamına gelebilir. Ortalama değerleri incelediğimizde özellikle negatif tarafın bir adım daha önde olduğunu görmekteyiz.

5. Tarım Dışı İstihdam verisinin USDTRY üzerindeki olası etkileri!

Makro gündemin yoğun olduğu bu tür zamanlarda ilgili gündem başlıklarının USDTRY kuru üzerindeki olası etkileri dikkat çekebilir. Aşağıdaki resimlerde, son 1 yıllık süreçte ABD’den gelen Tarım Dışı İstihdam verisinin açıklandığı andan itibaren 5 dakikalık zaman diliminde USDTRY kuru üzerinde nasıl bir etki bıraktı sorusunun cevabına ulaşacaksınız.

usdtry

 • Ortalama : - 0,180%

 • Üst Bant : 0,091%

 • Alt Bant : - 0,451%


Grafik Yorumu:

5 dakikalık grafiği incelediğimizde ilk 1 dakika içerisinde önemli fiyat değişimi izlenirken 1-5 dakika arasındaki yatay görünüm dikkat çekmektedir. Bu tutum ilk 1 dakikanın daha önemli olduğunu anlamına gelebilir. Ortalama değerleri incelediğimizde ise özellikle negatif tarafın bir adım daha önde olduğunu görmekteyiz.

6. Tarım Dışı İstihdam verisinin Ons Altın üzerindeki olası etkileri!

Makro gündemin yoğun olduğu bu tür zamanlarda ilgili gündem başlıklarının Ons Altın üzerindeki olası etkileri dikkat çekebilir. Aşağıdaki resimlerde, son 1 yıllık süreçte ABD’den gelen tarım dışı istihdam verisinin açıklandığı andan itibaren 5 dakikalık zaman diliminde Ons Altın üzerinde nasıl bir etki bıraktı sorusunun cevabına ulaşacaksınız.

ons altin

 • Ortalama : 0,074%

 • Üst Bant : 0,441%

 • Alt Bant : - 0,292%


Grafik Yorumu:

5 dakikalık grafiği incelediğimizde ilk 1 dakika içerisinde önemli fiyat değişimi izlenirken 1-5 dakika arasındaki yatay görünüm dikkat çekmektedir. Bu tutum ilk 1 dakikanın hatta ilk 30 saniyenin daha önemli olduğunu anlamına gelebilir. Ortalama değerleri incelediğimizde pozitif tarafın bu süreçte bir adım daha önde olduğunu söyleyebiliriz.

7. Tarım Dışı İstihdam verisinin Ham Petrol üzerindeki olası etkileri!

Makro gündemin yoğun olduğu bu tür zamanlarda ilgili gündem başlıklarının ABD tipi Ham Petrol üzerindeki olası etkileri dikkat çekebilir. Aşağıdaki resimlerde, son 1 yıllık süreçte ABD’den gelen Tarım Dışı İstihdam verisinin açıklandığı andan itibaren 5 dakikalık zaman diliminde ABD tipi Ham Petrol üzerinde nasıl bir etki bıraktı sorusunun cevabına ulaşacaksınız.

ham petrol

 • Ortalama : 0,099%

 • Üst Bant : 0,357%

 • Alt Bant : - 0,158%


Grafik Yorumu:

5 dakikalık grafiği incelediğimizde ilk bir buçuk dakika içerisinde önemli fiyat değişimi izlenirken bir buçuk - beş dakika arasındaki yatay görünüm dikkat çekmektedir. Bu tutum ilk bir buçuk dakikanın daha önemli olduğunu anlamına gelebilir. Ortalama değerleri incelediğimizde ise özellikle pozitif tarafın bir adım daha önde olduğunu görmekteyiz.

8. Tarım Dışı İstihdam verisinin Brent Petrol üzerindeki olası etkileri!

Makro gündemin yoğun olduğu bu tür zamanlarda ilgili gündem başlıklarının Brent Petrol üzerindeki olası etkileri dikkat çekebilir. Aşağıdaki resimlerde, son 1 yıllık süreçte ABD’den gelen tarım dışı istihdam verisinin açıklandığı andan itibaren 5 dakikalık zaman diliminde Brent Petrol üzerinde nasıl bir etki bıraktı sorusunun cevabına ulaşacaksınız.

brent petrol

 • Ortalama : 0,071%

 • Üst Bant : 0,306%

 • Alt Bant : -0,164%


Grafik Yorumu:

5 dakikalık grafiği incelediğimizde ilk bir buçuk dakika içerisinde önemli fiyat değişimi izlenirken bir buçuk - beş dakika arasındaki fiyat değişimlerindeki yatay görünüm dikkat çekmektedir. Bu tutum ilk bir buçuk dakikanın daha önemli olduğunu anlamına gelebilir. Ortalama değerleri incelediğimizde ise özellikle pozitif tarafın bu süreçte bir adım daha önde olduğunu söyleyebiliriz.

9. Tarım Dışı İstihdam verisinin EURTRY üzerindeki olası etkileri!

Makro gündemin yoğun olduğu bu tür zamanlarda ilgili gündem başlıklarının EURTRY üzerindeki olası etkileri dikkat çekebilir. Aşağıdaki resimlerde, son 1 yıllık süreçte ABD’den gelen tarım dışı istihdam verisinin açıklandığı andan itibaren 5 dakikalık zaman diliminde EURTRY kuru üzerinde nasıl bir etki bıraktı sorusunun cevabına ulaşacaksınız.

eurtry

 • Ortalama : - 0,071%

 • Üst Bant : 0,064%

 • Alt Bant : - 0,205%


Grafik Yorumu:

5 dakikalık grafiği incelediğimizde ilk 1 dakika içerisinde önemli fiyat değişimi izlenirken 1-5 dakika arasındaki fiyat değişimlerindeki yatay görünüm dikkat çekmektedir. Bu tutum ilk 1 dakikanın daha önemli olduğunu anlamına gelebilir. Ortalama değerleri incelediğimizde ise özellikle negatif tarafın bir adım daha önde olduğunu görmekteyiz.

10. Tarım Dışı İstihdam verisinin DAX30 üzerindeki olası etkileri!

Makro gündemin yoğun olduğu bu tür zamanlarda ilgili gündem başlıklarının Dax30 endeksi üzerindeki olası etkileri dikkat çekebilir. Aşağıdaki resimlerde, son 1 yıllık süreçte ABD’den gelen tarım dışı istihdam verisinin açıklandığı andan itibaren 5 dakikalık zaman diliminde DAX30 endeksi üzerinde nasıl bir etki bıraktı sorusunun cevabına ulaşacaksınız.

dax30

 • Ortalama : 0,022%

 • Üst Bant : 0,212%

 • Alt Bant : - 0,168%


Grafik Yorumu:

5 dakikalık grafiği incelediğimizde ilk 1 dakika içerisinde önemli fiyat değişimi izlenirken 1-5 dakika arasındaki fiyat değişimlerindeki yatay görünüm dikkat çekmektedir. Bu tutum ilk 1 dakikanın daha önemli olduğunu anlamına gelebilir. Ortalama değerleri incelediğimizde, özellikle pozitif tarafın bir adım daha önde olduğunu görmekteyiz.

11. Tarım Dışı İstihdam Verisinin S&P500 üzerindeki olası etkileri!

Makro gündemin yoğun olduğu bu tür zamanlarda ilgili gündem başlıklarının S&P500 endeksi üzerindeki olası etkileri dikkat çekebilir. Aşağıdaki resimlerde, son 1 yıllık süreçte ABD’den gelen tarım dışı istihdam verisinin açıklandığı andan itibaren 5 dakikalık zaman diliminde S&P500 endeksi üzerinde nasıl bir etki bıraktı sorusunun cevabına ulaşacaksınız.

sp500

 • Ortalama : 0,005%

 • Üst Bant : 0,091%

 • Alt Bant : - 0,082%


Grafik Yorumu:

5 dakikalık grafiği incelediğimizde ilk 1 dakika içerisinde önemli fiyat değişimi izlenirken 1-5 dakika arasındaki fiyat değişimlerindeki yatay görünüm dikkat çekmektedir. Bu tutum ilk 1 dakikanın hatta ilk 30 saniyenin daha önemli olduğunu anlamına gelebilir. Ortalama değerleri incelediğimizde ise özellikle pozitif tarafın bir adım daha önde olduğunu görmekteyiz.
GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!
Web sitemizi ziyaret eden kullanıcılara mümkün olan en iyi yatırım deneyimini sunabilmek için çerezler (cookieler) kullanmaktayız. Çerez politikalarımızın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.