Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

Beyond Meat’in Zarar Etmesi Bekleniyor

03 Ağustos 2022 Kaan Kutsar - Analist FOREX

Önde gelen bitki bazlı et ikameleri üreticisi Beyond Meat, 4 Ağustos Perşembe günü piyasa kapanışı sonrasında ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıklaması bekleniyor. 2019’da halka açılan şirket hem Amerika Birleşik Devletleri'nde hem de uluslararası alanda tesislerini agresif şekilde genişletiyor. Bu sebeple borsaya açıldığında beri yıllık bazda kara geçemeyen şirketin 2022 yılına ait ikinci çeyrek bilanço beklentilerinden önce ilk çeyrek finansal performansını hatırlayacak olursak;

Beyond Meat'in geliri yıllık %1,2 artışla 109,5 milyon Dolar’a yükseldi. Net zarar, bir önceki yıla göre %276 artışla 100,5 milyon dolar olurken şirket hisse başına 1,58 dolar zarar bildirdi.

Satış hasılatlarının neredeyse ne tüm kalemlerde düştüğü gözlenen şirketin ilk çeyrek raporunda sadece ABD perakende satışları net gelirlerde  %4'lük bir artışa yardımcı oldu. Sadece bu kalemde görülen artış ile temel olarak yeni bir ürün olan Beyond Meat Jerky'nin piyasaya sürülmesinden kaynaklandı.

Yükselen enflasyon ortamında sektöre yeni eklenen oyuncuların birbiri ile girdikleri rekabet dolayısıyla şirketler indim ve promosyonları artırarak talep havuzlarını genişletmeye çalışıyorlar. Sektörde Beyond Meat ‘ın  Imposibble Foods ile rekabeti devam ederken,  et  ve benzeri gıdalardaki fiyat artışları dolayısı ile   geçtiğimiz sene perakende devi Tyson Foods’da kendi bitki bazlı et ürünlerini piyasaya sürmeye başlamıştı.

Bu haliyle piyasada ikinci çeyreğe ilişkin şirket ile alakalı soru işaretleri devam ederken, ilgili çeyrek şirketin fast – food devleri olan McDonald’s ve Yum ile genişletilmiş ortaklıklarından elde ettiği geliri tam olarak yansıtacağı ilk çeyrek olacak.

Hisse Başı Kar

Şirket hisse başı zararının ilgili dönemde 1,18 Dolar olması bekleniyor. En yüksek tahmin 0,68 Dolar zarar, en düşük tahmin 1,48 Dolar zarar olarak karşımıza çıkıyor.

Gelir

Şirket gelirinin ilgili dönemde 150,467 milyon Dolar olması bekleniyor. En yüksek tahmin 170 milyon Dolar, en düşük tahmin 127 milyon Dolar olarak karşımıza çıkıyor.

Net Kar

Şirket net zararının ilgili dönemde 75,160 milyon Dolar olması bekleniyor. En yüksek tahmin 43,400 milyon Dolar zarar, en düşük tahmin 93 milyon Dolar zarar olarak karşımıza çıkıyor.

Beyond Meat Analizi

Beyond Meat hisse fiyatını kısa vadede teknik olarak değerlendirdiğimizde, 34 periyotluk Envelopes’un desteklediği 31,10 – 33,50 bölgesini takip etmekteyiz. Hisse fiyatı 31,10 – 33,50 bölgesi içerisinde hareket ettiği sürece, beklentimiz karar aşaması senaryosunun geçerli olabileceğidir.

Pozitif yönlü beklenti oluşabilmesi için 33,50 seviyesi üzerinde kalıcı fiyatlamaların oluşmasına ihtiyaç duyulabilir. Olası yükselişlerde 34,80 ve 36,70 seviyeleri ile karşılaşılabilir. Bu aşamada düşen trend çizgisinin desteklediği 36,70 seviyesinin tutumu, yükseliş beklentisinin sürebilmesi adına izlenebilir.

Negatif yönlü beklenti oluşabilmesi için 31,10 seviyesi altında kalıcı fiyatlamalar görülmesi gerekebilir. Yaşanabilecek geri çekilmelerde 28,20 ve 26,15 seviyeleri gündeme gelebilir.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!