Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

Moderna Beklentileri Aşabilecek mi?

02 Ağustos 2022 Kaan Kutsar - Analist FOREX

Moderna'nın ikinci çeyrek finansal raporlarını 3 Ağustos Çarşamba günü piyasa açılışı öncesinde açıklaması planlanıyor. İlk çeyrekte beklenti üstü performansı ile piyasanın dikkatini bir kere daha üzerine çeken şirketin ikinci çeyrek performans beklentilerine geçmeden ilk çeyrek sonuçlarını göz atacak olursak;

Moderna’nın ilk çeyrek satışları 1,7 milyar dolarlık satış bildirdiği geçen yılın aynı dönemine kıyasla üç kattan fazla artarak 5,9 milyar dolara yükseldi. Bu artışı aynı dönemin ilgili bilanço gelir kalemlerine de yansıtan şirket, toplam gelirini geçen senenin aynı dönemi açıklanan 1,9 milyar dolarlık gelire kıyasla %213 artışla 2022’nin ilk çeyreğinde 6,1 milyar dolara yükseltti. Şirketin ticari olarak satılan tek ürünü 18 yaş ve üzeri yetişkinler için satılan Covid aşısı Spikevax’tır.

Şirketi net geliri ise geçen senenin aynı döneminde bildirdiği 1,2 milyar dolara kıyasla %200 artışla 3,6 milyar dolar oldu. İlk çeyrek bilançosunun sunumunda 21 milyar dolarlık tam yıl hedefini koruduğunu açıklayan Moderna hisse başına beklenen 5,21 dolar kara karşın 8,58 dolarlık kar açıkladı.

Moderna’nın güncel olarak 29’u aktif olarak klinik deney aşamasında olan geliştirmekte olduğu toplamda 46 programı bulunuyor.

Öte taraftan piyasalarda, şirketin kaydettiği rekor satışların doyuma ulaştığı ve bundan sonra düşebileceği konusunda soru işaretleri devam ediyor. Güncel olarak ABD nüfusunun %67’si tamamen aşılandı. Bu da şirketin aşılarına yönelik talebin büyük ölçüde bitmiş olabileceği düşüncesini ön plana çıkarıyor. Dolayısıyla şirket hisseleri sene başından bu yana yaklaşık %35 değer kaybetti.

Kısa süre önce açıklanan yeni bir gelişme ise bu kaygıları tekrar tartışmaya açabilecek nitelikte. Nitekim güncel olarak ABD Moderna’dan 1,7 milyar dolarlık 66 milyon doz aşı sipariş etti. Bu sipariş Moderna’nın orijinal koronovirüs aşısı için değil, orijinal koronavirüsü ve omicron BA.4 ve BA.5 türünü hedefleyen yeni güçlendirilmiş ürünü için olduğu söyleniyor. Moderna yeni ürünlerin Ağustos sonuna kadar hazır olacağını açıklasa da ABD teslimatlarına başlayabilmesi için gözler gerekli yetkilendirme adına FDA’ a çevrilmiş durumda.

Anlaşma ayrıca 234 milyon daha fazla doz satın alma seçeneklerini de içermesi göz önüne alındığında ülkelerin güçlendirici dozlara olan talebinin devam edip etmeyeceği belli değilken Moderna’nın bu konjonktürde pazar payını ne ölçüde elinde tutabileceği konusunda soru işaretleri devam ediyor.

Hisse Başı Kar

Şirket hisse başı karının ilgili dönemde 4,54 Dolar olması bekleniyor. En yüksek tahmin 5,34 Dolar kar, en düşük tahmin 2,02 Dolar kar olarak karşımıza çıkıyor.

Gelir

Şirket gelirinin ilgili dönemde 4,023 milyar Dolar olması bekleniyor. En yüksek tahmin 4,700 milyar Dolar, en düşük tahmin 2,544 milyar Dolar olarak karşımıza çıkıyor.

Net Kar

Şirket net karının ilgili dönemde 1,892 milyar Dolar olması bekleniyor. En yüksek tahmin 2,254 milyar Dolar kar, en düşük tahmin 859 milyon Dolar kar olarak karşımıza çıkıyor.

Moderna Analizi

Moderna hisse fiyatını kısa vadede teknik olarak değerlendirdiğimizde, 34 periyotluk üstel hareketli ortalamanın desteklediği 158,25 – 165,90 bölgesini takip etmekteyiz. Hisse fiyatı 158,25 – 165,90 bölgesi içerisinde oluşmaya devam ettiği sürece, beklentimiz karar aşaması senaryosunun geçerli olabileceğidir.

Pozitif yönlü beklenti oluşabilmesi için 165,90 seviyesi üzerinde kalıcı fiyatlamaların oluşmasına ihtiyaç duyulabilir. Gerçekleşebilecek toplanmalarda 169,30 ve 171,50 seviyeleri ile karşılaşılabilir. Bu esnada Fibonacci %61,8’lik geri çekilme seviyesi 169,30’un göstereceği tepki, yükseliş beklentisinin sürebilmesi adına izlenebilir.

Negatif yönlü beklenti oluşabilmesi için 158,25 seviyesi altında kalıcı fiyatlamalar görülmesi gerekebilir. Olası geri çekilmelerde 155,00 ve 151,40 seviyeleri gündeme gelebilir. Bu aşamada 151,40 seviyesinin tutumu düşüş beklentisinin devamlılığı açısından takip edilebilir.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!