Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

ABD’de Banka Bilançoları Bekleniyor: Citigroup ve JP Morgan

13 Ocak 2022 Umut Tuncer - Kıdemli Analist FOREX

ABD bilanço sezonu 14 Ocak Cuma günü açıklanacak banka raporlarıyla yoğunlaşıyor. Enflasyon beklentilerinden net şekilde destek aldığı görülen banka hisselerinde finansalların Omicron varyantı ve varlık alımlarının azaltılması sürecinden nasıl etkilendiği takip edilecek.

Citigroup

Citigroup ile ilgili son gelişmelerde biri temettü ödeme planı oldu. 0,51 Dolar temettü açıklaması yapılırken, ödemelerin 25 Şubat’ta gerçekleştirileceği belirtildi.

Banka Meksika’da perakende bankacılık faaliyetlerinden çekilmeyi planladığını açıkladı. Kurumsal bankacılık faaliyetleri ise devam edecek.

Banka’nın karlarının yıllık bazda gerilemesi beklenirken, gelirlerin gelişmiş olması öngörülüyor.

Şirketin faaliyet raporlarını 14 Ocak Cuma günü ABD borsaları açılışı öncesi açıklaması bekleniyor. Hisse başı kar beklentisi ise 1,4 Dolar civarında bulunuyor. *

Citigroup hisse fiyatı 57,48 seviyesinden aldığı destekle başlattığı maratonda 66,32 – 68,63 bölgesine kadar ulaştı. Ortalamalar üzerine çıkan seyirde tek önemli teknik engel düşüş kanalının üst sınırı olan 68,63 direnci olarak görülebilir. Bu direncin kırılması durumunda 66,32 – 68,63 bölgesi yeni destek olarak takip edilebilir. Yükselişlerde 70,53 ve 73,25 seviyeleri hedeflenebilir.

Kanalın üst sınırının direnç oluşturması durumunda 66,32 desteğinin tutumu takip edilebilir. Bu desteğin kırılması ve bölgede gerçekleşebilecek günlük kapanışlar 64,24 ile 62,40 seviyelerini gündeme getirebilir.

JP Morgan

Kredi verme ve işletme bankacılığı JP Morgan’ın iki kuvvetli kolu durumunda. Pandemide zayıflayan kredi faaliyetlerinin nasıl bir performans izleyeceği merak ediliyor.

Net faiz gelirinin 3. Çeyrekte yalpalamasının ardından toparlanması bekleniyor. Yatırım bankacılığı ücretlerinin de güçlenerek yılın kapanışındaki rakama olumlu yansıma ihtimali söz konusu.

Bankanın faaliyet raporlarını 14 Ocak Cuma günü ABD borsaları açılışı öncesi açıklaması bekleniyor. Hisse başı kar beklentisi 3,01 Dolar civarında bulunuyor. *

JP Morgan hisse fiyatı 152,01 seviyesinden aldığı destekle şu an takip ettiğimiz kanal içinde ilerledi ve 166,74 seviyesi üzerine ulaştı. Ortalamaların üzerindeki seyirde 162,30 seviyesinin desteği takip edilebilir. Fiyatlamalar bu destek üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü görünüm devam edebilir. Yüksleişlerde 172,47 ve 176,22 seviyeleri hedeflenebilir.

Olası düşüşlerde 162,30 desteği güncel kaldığı sürece yeni yükseliş potansiyeli oluşabilir. 162,30 altındaki fiyatlamalar ve günlük kapanışlar geri çekilmeleri destekleyebilecek olsa da, 152,01 – 156,81 bandı destek olarak güncel kaldığı sürece orta vadeli görünümün yukarı yönlü olduğu söylenebilir.

* Beklenti rakamları Yahoo.finance kaynağından alınmış olup, farklı anketlere göre değişiklik gösterebilir.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!