Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)
Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun

Fransa Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine Geri Sayım

20 Nisan 2017 Gcm Yatırım- GCM Yatırım Menkul Değerler
Avrupa için seçim temasının ön plana çıktığı gündem Fransa’nın Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile devam etmektedir.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış (BREXIT) kararı, son dönemlerde aşırı sağ söylemlerin yüksek sesle vurgulanmasına neden olurken, birliğin devamı için Fransa seçimleri büyük önem taşımaktadır.

Fransa seçimlerinde aşırı sağ söylemleri ile dikkat çeken Ulusal Cephe adayı Marine Le Pen, Euro varlıkları açısından risk unsuru olarak algılanmaktadır.

Le Pen’in Avrupa Birliği’nden çıkış (FREXIT) ve Euro para biriminden vazgeçilmesine ilişkin seçim kampanyası söylemleri, piyasa katılımcılarının Euro fiyatlama davranışlarında temkinli olmasına neden olmaktadır.

Fransa Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine İlişkin Bilinmesi Gerekenler

  • Seçimler Ne zaman Yapılacak?


Seçimler birinci ve ikinci tur olmak üzere iki aşamalı yapılacaktır.

Birinci Tur           : 23 Nisan 2017

İkinci Tur             : 07 Mayıs 2017

Birinci tur için adaylardan biri yüzde 50 üzerinden oy olamazsa ikinci tur devreye girecektir.

  • Adaylar Kim?


Marine Le Pen (Ulusal Cephe)

François Fillon (Cumhuriyetçiler Partisi)

Emmanuel Macron (En Marche Hareketi)

Benoît Hamon (Sosyalist Parti)

Jean-Luc Mélenchon (Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi)

  • Marine Le Pen’in Söylemleri Neden Önemli?


Le Pen’in seçim kampanyasında yer verdiği aşırı tonlu söylemleri, Avrupa Birliği’nin kaderini etkileyebilecek düzeyde bulunmaktadır.

Avrupa Birliği’nden Fransa’nın çıkması (FREXIT)

Ortak para birimi Euro’dan çıkış ve lokal para birimine geri dönüş

Fransa Merkez Bankası’nın daha etkin ve güçlü rol alması

  • Anketlerde Kim Önde?


Birinci Tur

Macron ve Le Pen arasında başabaş mücadale devam ediyor.

Marine Le Pen                 (Beyaz Çizgi)      22,8%

François Fillon                  (Sarı Çizgi)        19,3%

Emmanuel Macron        (Mavi Çizgi)        23,8%

Benoît Hamon                  (Mor Çizgi)         8,0%

Jean-Luc Mélenchon     (Kırmızı Çizgi)     18,8%

ANKET

İkinci Tur

Macron yarışı önde sürdürüyor.

Marine Le Pen                 35%

Emmanuel Macron        65%

*İkinci tur için anketi takip etmek için tıklayınız.

  • Piyasa Katılımcıları Hangi Faktörleri Dikkate Alıyor?


Küresel dinamiklerde geçmiş dönem BREXIT ve ABD Başkanlık Seçimleri dikkate alındığında piyasa katılımcıları Fransa seçimlerine karşı temkinli davranmaktadır.

Fiyatlama reaksiyonlarında tahvil piyasasında hareketler dikkat çekerken, Almanya ile Fransa 10 yıllık tahvil makasının açılması risk algısının yükseldiğini göstermektedir.

Grafikte yeşil çizgi ile tahvil makası mavi çizgi ile EURUSD paritesi gösterilmiştir.

Tahvil makası Ağustos 2016 döneminden itibaren açılırken, EURUSD paritesi benzer yönlü hareket ile eşlik etmektedir. son durum dikkate alındığında ise makasın açılmasına rağmen EURUSD paritesinden benzer yönlü ilişki olmamıştır.

TAHVIL

  • Seçim Sonuçları Algıyı Nasıl Etkiler?


Le Pen’in seçimlerde önde olması veya kazanması durumunda Euro varlıkları (EURUSD ve CAC40 Endeksi) için olumsuz algılanabilir.

Le Pen’in seçimlerde geride olması veya kazanamaması durumunda Euro varlıkları (EURUSD ve CAC40 Endeksi) için olumlu algılanabilir.

CAC 40 endeksi’nin nasıl tepki verebileceğine ilişkin sorunun cevabında birinci ve ikinci tur ayrımına gideceğiz.

Geçmiş dönemli seçimler dikkate alındığından birinci tur sonrasında (turuncu renk) CAC 40 endeksi genel olarak gerilerken, ikinci tur (mavi renk) için durum tersine dönerek yükseliş etkin olmaktadır.

Bu noktada geçmiş dönem referanslı hareketler fikir vermesi amacıyla paylaşılmıştır.

CAC40

Fransa seçimlerine ilişkin GCM Forex Araştırma Müdürü Dr. Tuğberk ÇİTİLCİ’nin bugün saat 18:30’da gerçekleştireceği “Avrupa İçin Kritik Fransa Seçimleri” konulu webinar’a kayıt olmak için tıklayınız.

Seçim ile birlikte EURUSD fiyatlamalar dikkat çekebilir!

Küresel piyasalar, hafta sonu (23 Nisan’da)  Fransa’da gerçekleşecek ilk tur devlet başkanı seçimine odaklanmıştır. EURUSD işlemcileri, seçim sonucuna yönelik parite de nasıl bir fiyatlama olabilir sorusuna cevap aramaktadır. Özellikle son dönemde oluşan yukarı yönlü seyrin etkisinde seçim ile birlikte 1,1000 seviyesine doğru bir ralli yaşanacak mı sorusuna cevap aramaktadır.

Seçim ile birlikte EURUSD paritesi 1,1000 seviyesine doğru bir fiyatlama oluşturabilir mi?

Bu sorunun cevabını bulmaya çalışırken Dolar endeksi grafiğinden de yararlanmamız gerekmektedir. Endeks ağırlığının %57,6’sının Euro olduğu varsayımı altında, EURUSD işlemcilerin muhakkak takip etmesi gereken bir varlıktır Dolar endeksi.

dolar endeksi

Yukarıda Dolar Endeksinin günlük grafiğini incelemektesiniz. Endeks, 03 Mayıs 2016 tarihinden itibaren orta – uzun vadeli olarak yükseliş trendi içerisinde seyrine devam etmekte, 08 Kasım 2016 ABD seçimi ile birlikte de bu trende 200 günlük basit hareketli ortalama destek vermektedir.

Endeksin 10 Nisan 2017 tarihinden itibaren başlattığı rallinin yükseliş trendinin alt noktası ve aynı zamanda da 200 günlük basit hareketli ortalama olarak kaydettiğimiz 98,80 – 99,00 bölgesi üzerinde son bulması (99,23 test edildi), endeks artık yükselecek mi sorusunu sormamıza katkı sağladı. Ardından yaşanılan toparlanma da bu dönüşü destekler niteliktedir. Dolar endeksinin bu tarz bir dönüş yapması da EURUSD paritesi ile alakalı 1,1000 senaryosunun iptal olmasını sağlayabilir. Bu nedenle de özellikle Fransa seçimi ile birlikte EURUSD paritesi 1,1000 seviyesine doğru bir ralli oluşturacaksa, Dolar endeksinin 99,00 – 98,80 bölgesi altına sarkması gerektiği unutulmamalıdır.

Dolar endeksi kritik bölge üzerinde kalmayı sürdürürse!

Endeksin kritik bölge üzerinde kalmayı sürdürmesi durumunda yukarı yönlü çıkışına hız kesmeden devam etmek isteyebilir. Böyle bir düşünce ile trend üst noktası 101,18 seviyesine ulaşmak isteyebilir. Bu tutum, EURUSD paritesinin son zamanlarda üzerinde ısrarla durduğumuz 1,0565 destek noktasının test edilmesine ve yeniden karar verilmesine katkı sağlayabilir. EURUSD paritesi eğer 1,0565 seviyesi altına sarkabilirse,  aşağı yönlü ralli teyit niteliği kazanabileceği gibi böyle bir düşünce de 1,0455 ve bu yılın dip noktası 1,0340 destek noktası hedeflenmek istenebilir.

EURUSD grafiği ne diyor?

eurusd

Yukarıda EURUSD paritesinin günlük grafiğini incelemektesiniz. Parite, 03 Mayıs 2016 tarihinden itibaren orta – uzun vadeli olarak düşüş trendi içerisinde seyrine devam etmektedir. İlgili trendin şuan için güncel üst noktası 1,0935 – 1,1000 bölgesinden geçmektedir.

O halde EURUSD paritesi için genel görünüm, 1,0935 – 1,1000 bölgesi altında negatif baskının devam etmesi şeklindedir.

Buraya kadar her şey birbirleri ile uyum içerisinde. Ancak EURUSD paritesinin son haftalarda 1,0565 destek noktası üzerinde kalma isteği, trend içi tepki alımları konusundaki düşünceyi güçlendirmekle birlikte 1,0935 – 1,1000 bölgesinin hedeflenme ihtimalini güçlendirmektedir.

Peki, burada sorun nedir?

Dolar endeksinin kritik bölge olarak adlandırdığımız 99,00 – 98,80 bölgesine yakın fiyatlama oluşturması ve son düşüşlerine rağmen yükseliş trendine devam ediyor olması, EURUSD paritesindeki yükselişleri baskılayacak en önemli neden olarak kaydedilmiştir.

O halde; EURUSD paritesi ya trend içi tepki düşüncesine devam edebilme konusunda Dolar endeksini ikna etmesi gerek ya da tepki düşüncesine son vermesi gerekmektedir.

Bu sorunun cevabı için özellikle hafta sonu Fransa’daki ilk tur seçim sonucunun parite üzerindeki etkisini incelemek gerekiyor.

Seçime dönelim ve teknik beklentileri birleştirelim!

  • Hafta sonu gerçekleşecek seçim sonucu ile birlikte EURUSD paritesinde yukarı yönlü çıkışların devam etmesi durumunda, Dolar Endeksi için 98,80 – 99,00 bölgesi yakinen takip edilmelidir. Endeks eğer ilgili bölge altına sarkamazsa, parite yukarı yönlü çıkışına devam edemez. Bu nedenle de paritenin yükselebilmesi için endeksin ilgili bölge altına sarkması gerekmektedir. EURUSD paritesinin yukarı yönlü çıkışına devam etmesi durumunda 1,0820 ve 1,0935 – 1,1000 bölgesi hedeflenmek istenebilir. Ancak bu çıkış oluşsa dahi genel görünümün 1,0935 – 1,1000 bölgesi altında negatif olduğu unutulmamalıdır.  • Hafta sonu gerçekleşecek seçim sonucu ile birlikte EURUSD paritesinde aşağı yönlü çıkışların devam etmesi durumunda, Dolar Endeksi 98,80 – 99,00 bölgesi üzerindeki pozitifliğini koruduğunu izleyebiliriz. Bu aşamada endeks için psikolojik olarak 100 bariyeri takip edilebilir. Endeksin 100 seviyesi üzerine çıkması, paritenin aşağı yönlü hareketlerini hızlandırmak isteyebilir. EURUSD paritesinin aşağı yönlü baskısına devam etmesi durumunda da 1,0706 ve 1,0565 destek noktaları hedeflenerek 1,0565 seviyesinde yeniden karar vermek isteyebilir. Endeks eğer pozitif seyrine devam ederse, parite 1,0565 seviyesi altına sarkarak satıcılı seyrini genişletmek isteyebilir. Ancak bu şartla 1,0455 ve bu yılın dip noktası 1,0340 seviyesi hedeflenebilir. Aksi takdirde bir müddet daha 1,0565 desteği üzerinde tepki düşüncesi gündemde yer alabilir ki bu aşamada dolar endeksi takibi kritik bir öneme sahip olacaktır.


Toparlayalım!

Hafta sonu Fransa’da gerçekleşecek ilk tur başkalık seçimi sonucunun EURUSD paritesi üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Bu etkinin nasıl olması gerektiğine ilişkin haftanın öne çıkan gelişmelerinde makro açıklamaları, bu bölümde de teknik beklentilere ulaşabilirsiniz. Teknik olarak parite bundan sonraki süreçte 1,1000 seviyesine doğru bir tepki mi oluşturacak yoksa 1,0340 seviyesine doğru trend yolculuğu mu oluşturacak sorusunun cevabında Dolar endeksinin 03 Mayıs 2016 tarihinden itibaren devam ettirdiği yükseliş trendinin devam edip etmemesine ilişkin kaydedeceği performans kritik bir önem arz etmektedir. Endeks için dikkat edilmesi gerekilen en önemli seviyeler, trend alt noktası 99,00 – 98,80 bölgesi ile psikolojik bir bariyer olarak kabul ettiğimiz 100,00 seviyesidir.
GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!
Web sitemizi ziyaret eden kullanıcılara mümkün olan en iyi yatırım deneyimini sunabilmek için çerezler (cookieler) kullanmaktayız. Çerez politikalarımızın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.