Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

Citigroup Bilançosu Hisse Fiyatının Yükselişini Destekleyecek mi?

13 Ekim 2016
Dünyanın en büyük holdinglerinden Citigroup, 14 Ekim Cuma günü ABD piyasaları açılışı öncesinde yılın 3. Çeyreğine ilişkin bilançosunu açıklayacak. Şirketin geçtiğimiz yılında aynı döneminde karının düşmesinin ardından toparlanma için gerekli ivme sağlanmış durumda. Fakat özellikle 3. Çeyrek bilançosu bu ivmenin sekteye uğrayıp uğramayacağı, dolayısıyla hisse fiyatında görülen yükselişin devam edip etmeyeceği konusunda yatırımcılarına fikir verebilir. Bilanço döneminin yoğunlaştığı ABD piyasalarında, bankacılık sektörüne ilişkin iki dev ismin (JP Morgan ve Citigroup) bilanço açıklamaları önemli. Açıklamalar hisse fiyatında etkili olabileceği gibi, önümüzdeki günlerde faaliyet raporlarını açıklayacak diğer finans şirketlerine ilişkin beklentiyi şekillendirebilir. Ek olarak endeksler üzerindeki olası etkileri de göz ardı edilmemelidir.

Anahtar Göstergeler

- Hisse Başı Kar: Piyasa beklentisi hisse başına düşen kar miktarının 1,16 dolara çıkacağı yönünde. Beklenti aralığı ise 1,07 – 1,25 dolar düzeyinde. İlgili beklenti rakamı üç ay önce 1,19 dolardı.

- Gelir: Piyasa beklentisi gelirin 17,29 milyar dolar olduğu yönünde. Beklenti aralığı ise 9,96 – 10,74 milyar dolar düzeyinde.

- Bu faktörler dışında bilançoda tüm yıla ilişkin hisse başı kar ve beklenti tahminleri de açıklanacakken, önceki rakamlarla yeni tahminler arasında oluşabilecek farklar hisse fiyatı üzerinde etkiye neden olabilir.

citieps
“Hisse başı kar rakamı 2015’in 3. Çeyreğindeki sert düşüşten bu yana toparlanıyor”


Diğer faktörler;

- S&P500 endeksinin Aralık ayının son haftası ile, 2016 Ocak ayının ilk iki haftasında görülen endişe havasıyla birlikte yaklaşık 12% değer kaybı yaşarken, söz konusu düşüş Citigroup hissesinde bunun neredeyse iki katı oldu. Bu aşama sonrasında Citigroup’un ucuz olduğuna yönelik düşünce de toparlanmasına katkı sağlayan faktörler arasında yer aldı.

- Düşük faiz oranı nedeniyle bankaların gelir düzeyindeki artış dikkatle takip edilen göstergeler arasında. Özellikle varlıklarından sağladığı gelire ilişkin rakamlar, hisse fiyatı üzerinde etkili olabilir.

Teknik Beklentiler

Teknik olarak incelediğimizde, Citigroup hisse fiyatının Haziran ayı sonundan bu yana yükseliş eğilimi içinde olduğunu görüyoruz. Son olarak trend içerisinde 45 dolar seviyesinden başlayan atakla birlikte fiyat yükseliş kanalının üst sınırı durumundaki 50 dolar bariyerini sorgulamayı başardı.

#CITIGROUPDaily

Teknik anlamda önemli eşikleri şu şekilde özetleyebiliriz;

- Hisse fiyatı mevcut trendin sağladığı ivme ile birlikte 200 günlük üssel hareketli ortalamayı aşmış durumda.

- 20 ve 50 günlük basit hareketli ortalamalar, sınırlarını kırmızı ile belirttiğimiz trendin destek bölgesini oluşturuyor.

- 20 – 50 günlük basit hareketli ortalamaların bulunduğu kanal alt seviyesi durumundaki 46,15 – 47,50 aralığı üzerinde fiyatlama sürdükçe, yükseliş baskısının ön planda olması beklenebilir. Alımların bu aşamadan itibaren etkin kalabilmesi için ise kanal üst sınırı olan 50,00 seviyesi üzerindeki fiyatlamaları ve tercihen bölgedeki günlük kapanışı görmek gerekebilir.

- 50,00 bariyerinin aşılamaması, kanal hareketinin korunması ile birlikte tepki kaynaklı düşüşleri destekleyebilir. Fakat düşüşler 46,15 – 47,40 bölgesi ile sınırlandığı müddetçe yeni alım fırsatı oluşabilir. Dolayısıyla kanalın güncelliğini yitirebilmesi için 46,15 altındaki seyri ve günlük kapanışı görmek gerekebilir. Bu durumda 45,00 ve 43,00 seviyeleri gündemimize gelebilir.

Citigroup Karı Beklentiyi Aştı (Güncelleme 14 Ekim 2016 16:35)

Citigroup, bu yıla ait 3.çeyrek bilançosunu açıkladı. Banka hisse başı 1,24 dolar kar ile piyasa beklentisinin (1,15) üstüne çıkarken, geliri de yıllık 17,8 milyar dolar ile piyasa beklentisinin (17,29 milyar dolar) üzerinde oluştu.

#CITIGROUPM1

Hisse fiyatı bilanço sonrası haftanın son işlem gününe yükseliş ile başladı. Teknik beklentiler rapordaki şekli ile güncelliğini korumaktadır.

#CITIGROUPDaily
GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!