Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 16 Ağustos 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
CAD Genel TÜFE (Yıllık) 4,60%
15:30 CAD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Tem) 0,30%
15:30 CAD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Tem) 0,10% 0,70%
15:30 CAD Medyan TÜFE (Yıllık) 4,90%
15:30 CAD İşlenmiş TÜFE (Yıllık) 5,50%
15:30 USD İnşaat İzinleri (Tem) 1,650M 1,696M
15:30 USD Konut Başlangıçları (Tem) 1,540M 1,559M
16:15 USD Sanayi Üretimi (Aylık) (Tem) 0,30% -0,20%
23:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları 2,156M
04:30 AUD Maaş Fiyat Endeksi (çeyreklik) (2. Çeyrek) 0,80% 0,70%
05:00 NZD RBNZ Para Politikası Beyanatı
05:00 NZD RBNZ Faiz Oranı Kararı 3,00% 2,50%
06:00 NZD RBNZ Basın Toplantısı

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“ABD vadelileri negatif seyretti, Avrupa pozitif ayrıştı”

Avrupa endeksleri ZEW’in beklentinin altında sunduğu olumsuz tabloya karşı endeksler pozitif seyretti. Avrupa endekslerinde büyümedeki baskılanmaya rağmen emtia fiyatlarına dayalı şirketlerin pozitif seyri fiyatlamaları destekleri. Ancak ABD endeks vadelilerinde Fed’in sıkılaşma politikalarına ek olarak zayıf veri akışının devam etmesi resesyon korkusunu ön plana çıkardı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,80% bölgesinde seyrederken, Dolar endeksi dün başlattığı yükselişi bugün de sürdürdü.

ABD

“Sanayi üretimi”

ABD’de üçüncü çeyrek büyümesine ilişkin takip edilecek verilerden biri de sanayi üretimi olacak. Haziran ayında bir önceki aya göre 0,2% gerileyen sanayi üretiminin Temmuz ayında önceki aya göre artış göstermesi bekleniyor. Son üç ayda gelen verilerle birlikte sanayi üretimi yıllık bazda ivme kaybı yaşamıştı. Bu kaybın devam edip etmeyeceği takip edilecek.

YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda Merkez Bankası Çarşamba günü para politikası beyanatını gerçekleştirecek. Banka yükselen enflasyonla birlikte politika faizini Ekim ayından bu yana 0,25%’ten 2,5%’e kadar çıkardı. Banka’nın faiz artırım politikasını sürdürmesi, 50 baz puanlık artırımla politika faizini 3%’e çıkarması bekleniyor.

KANADA

“Enflasyonda yükseliş sürecek mi?”

Yükselen enflasyon nedeniyle aralıksız faiz artırımlarının gerçekleştiği ülkelerden Kanada’da Salı günü Temmuz ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklanacak. Ülkede enflasyon 1983 yılından bu yana en yüksek seviyelerde. Temmuz ayında enerji ve bazı gıda fiyatlarındaki düşüşün enflasyonda gevşemeye izin verip vermeyeceği hem Kanada Doları, hem de Kanada Merkez Bankası’nın sonraki döneme ilişkin politika beklentileri için önemli olabilir.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!