EURUSD
USDTRY
APPLE
EURTRY
ALTIN
HAM PETROL
Varant

Borsa İstanbul Pay Piyasası’nın (BİST) türev menkul kıymet enstrümanları varantlar, spekülatif kazanç ve risk yönetiminde yatırımcının yeni gözdeleri arasında hızla ilk sıralara yükseliyor.

Opsiyon sözleşmelerinin menkul kıymetleştirilmiş enstrümanları olan varantlar; yatırımcıya ödediği prim karşılığında bir menkul kıymeti, bir menkul kıymet sepetini ya da bir endeksi, vade sonunda veya vadeden önce, belirlenmiş olan bir fiyat seviyesinden (ihraççıdan) alma ya da (ihraççıya) satma hakkı veren kaydi ya da nakit uzlaşıların kullanıldığı menkul kıymet niteliğindeki sermaye piyasası araçlarıdır.

Sermaye Piyasası Kanunu’na göre aracı kurumlar tarafından ihraç edilen varantlar BİST’e kotedir ve ikinci el piyasasında işlem görür.

Varant yatırımı etkin risk yönetimi açısından caziptir çünkü dayanak varlığı belirli bir tarihe kadar ya da tarihte belirli bir fiyattan alma veya satma hakkı verir. Kaldıraçlı ürün olan varantlar; küçük birikimlerin yüksek getiri ile buluşmasına imkan tanır. Yükselen ve düşen fiyatlara yatırım avantajı taşıyan çift yönlü piyasa özelliği ile ise piyasa risklerine karşı korunmak isteyen yatırımcılar için uygundur.

Varantlarda yatırımcının maksimum kaybedeceği tutar varant primiyle sınırlıdır, zarar limitli iken kar potansiyeli limitsizdir. Ayrıca varantlar teminatsız ürün olması sebebiyle de caziptirler. Pay senedinde işlem yapıldığı gibi varant primi ile işlem yapabilir, pozisyon zarar ettiği süre içinde teminat tamamlama zorunluluğu yoktur.

Zengin uzun opsiyon stratejileri, yatırımların karlılığını artıran düşük işlem maliyeti, piyasa yapıcılığı sisteminde işlem görmesi, yatırımcıya yükümlülük getirmemesi varantlara ilgiyi artıran faktörler arasındadır.

Kaldıraçlı işlemler uzmanlık alanında sektör lideri ve ödüllü kurumlar arasında yer alan GCM Yatırım, güçlü mali yapısı ve dünya standartlarındaki yeni nesil alt yapı teknolojisi, alanında ki uzman kadrosu ile yatırımcıya en iyi hizmeti götürme misyonundadır.

Farklı opsiyon seçenekleri ile profesyonel yatırımcılar için varantlar yakın bir gelecekte GCM Yatırım avantajları ile hizmetinizde olacak.

GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Eski Büyükdere Cad. Park Plaza Kat:14
Maslak - Sarıyer/İstanbul - TÜRKİYE
0212 345 0 426 (GCM) 0212 345 0 402 bilgi@gcmyatirim.com.tr
Ticari Sicil No: 799649
Maslak V.D. : 3890707820
Mersis No: 0389070782000015
BİZİ TAKİP EDİN
Risk Açıklaması; GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. web sitesinde yer alan her türlü bilgi, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilen bilgiler dikkate alınarak GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla, bu sayfalarda yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş.sorumlu tutulamaz.