Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

VİOP PİYASASI

Günlük Viop Analizi - 24 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
09:00 GBP Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (May) -1,0% 1,40%
09:00 GBP Perakende Satışlar (Aylık) (May) -0,7% 1,40%
10:00 TRY Kapasite Kullanım Oranı (Haz) 78,00%
10:00 TRY İmalat Güveni (Haz) 109,4
11:00 EUR Almanya Ifo İş İklimi Endeksi (Haz) 92,9 93
14:30 USD FOMC Üyesi Bullard'ın Konuşması
17:00 USD Michigan Tüketici Hissiyatı (Haz) 50,2 50,2
17:00 USD Yeni Konut Satışları (May) 588K 591K

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya borsalarında görünüm pozitif”

Dün ABD’deki veri setinin piyasa beklentilerinin altında kalması ardından enflasyona dayalı uygulanan agresif para politikasına yönelik beklentilerde gevşeme oluşması ABD seansından itibaren borsalar tarafına pozitif yansıdı. Asya borsaları pozitif seyrederken, endekslerde Japonya ve Hong Kong yükselişle liderlik etti.

ABD endeks vadelileri de Asya seansında pozitif seyir izledi. Nasdaq 0,65%, S&P 0,4%, Dow 0,25% üzerinde yükseliş kaydetti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,08% bölgesine kadar gerilerken, Dolar endeksi Asya seansında sınırlı kayıp yaşadı.

Fed Başkanı Powell, dün yaptığı açıklamalarda istihdam piyasasının ısındığını ve işsizlikte artışın olabileceğini belirtti. Powell, geçmişteki tahminlemelere bakıldığında enflasyon sorununun ciddiyetini göremediklerini de sözlerine ekledi.

Olumlu tabloya yol açan senaryolarda biri de enflasyonda oluşabilecek ivme kaybının Fed’i agresif patikadan döndürebileceği şeklinde. Özellikle 2023’e ilişkin faiz beklentilerinin bir miktar gevşemesi bu senaryonun da fiyatlamalar içinde olabileceğini işaret ediyor.

İNGİLTERE

“Perakende satışlar”

İngiltere’de Çarşamba günü açıklanan verilere göre enflasyon Mayıs ayında 9%’dan 9,1%’e yükseldi. İç talep için koşullar pek iç açıcı görünmezken, bunun bugün açıklanacak perakende satış rakamlarında beklentilere de yansıdığı görülebilir. Sterlin üzerinde etkili olabilecek veri TSİ 9:00’da açıklanacak.

ŞİRKET HABERLERİ

TCELL: Doğan Dağıtım Satış Pazarlama Matbaacılık Ödeme Aracılık ve Tahsilat Sistemleri A.Ş. (güncel ünvanı Demirören Dağıtım Satış Pazarlama Matbaacılık ve Tahsilat Sistemleri A.Ş.) tarafından, rekabet mevzuatına aykırılık iddiasıyla, toplam 110,5 milyon TL tutarındaki maddi tazminatın, 3 katına kadar takdir olunacak bir tazminat ve faiziyle birlikte tahsili talebiyle Şirketimiz aleyhine Haziran 2012'de bir dava açılmıştı. Bu davanın 22 Haziran 2022 tarihli duruşmasında mahkeme, davanın kısmen kabulü ile 71,9 milyon TL tutarındaki zararın, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun uyarınca 3 katı oranında takdiri ile birlikte hesaplanan toplam 215,6 milyon TL olarak, dava tarihinden itibaren hesaplanacak reeskont faiziyle birlikte davacıya ödenmesine; kalan kısım için ise davanın reddine karar vermiştir. Gerekçeli karar henüz Şirketimize tebliğ edilmemiş ve bu karar hakkında kanun yolları henüz tüketilmemiştir. Gerekçeli kararın tebliğinin akabinde, bariz hukuka aykırılıklar ihtiva eden bu ilk derece mahkemesi kararı hakkında Şirketimizce üst mahkemeye ve gerekli tüm kanun yollarına başvurulacaktır.

DOCO: DO & CO Aktiengesellschaft, Universal-Investment-Gesellschaft mit beschränkter Haftung'dan aldığı bildirimi duyurmaktadır. (Avusturya Sermaye Piyasası Kanunu'na göre yapılan açıklama)

VESTL: 13.04.2022 tarihli KAP açıklamamıza istinaden, Şirketimizin borçlanma aracı ihracına ilişkin olarak Sermaye Piyasası Kurulu'nun tarih ve 2022/31 sayılı bülteninde onayı duyurulan ve tarafımıza bugün tebliğ edilen ihraç belgesi ve imzalı başvuru formu ekte kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır. (KAP’ta ilgili ek mevcuttur)

KONTR: Escar Turizm Taşımacılık A.Ş. ile güç birliği yaparak birlikte elektrikli araç kiralama ve paylaşım teknolojileri konusunda faaliyette bulunmak üzere "Mint Elektrikli Araç Teknolojileri A.Ş." ünvanlı bir Şirketin 20 Milyon TL sermaye ve %40 Escar, %40 Kontrolmatik ortaklığı ile kurulması hakkında yönetim Kurul'umuzca karar alındığı açıklanmıştı. Söz konusu şirket güncellenen ortaklık yapısıyla, Kontrolmatik %40 Escar %50 ortaklığıyla "Mint Elektrikli Araç Teknolojileri A.Ş." unvanı ile kurulmuş olup 22.06.2022 tarihinde Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından tescil ve 22.06.2022 tarihli 10604 sayılı Ticare Sicil Gazetesinde ilan edilmiştir.

YEOTK: Şirketimiz ile yurtdışındaki bir müşterisi arasında, sulama projesi kapsamında bulunan pompa istasyonunun elektrik, otomasyon ve mekanik işlerinin anahtar teslim yapılması için sözleşme imzalanmıştır. Tüm dizayn, tasarım, tedarik, montaj ve devreye alma hizmetleri tarafımızdan yapılacaktır. Sözleşme bedeli 2.398.000 Euro'dur.

KRTEK: JCR Eurasia Rating kredi derecelendirme kuruluşu Şirketimizi "Yatırım Yapılabilir" seviyede değerlendirerek, Uzun Vadeli Ulusal Kurum Kredi Rating Notu 'nu ‘A (Tr)', Kısa Vadeli Ulusal Kurum Kredi Rating Notu‘nu J1 (Tr)' ve söz konusu notlara ilişkin görünümleri ‘Stabil' olarak belirlemiştir. Diğer taraftan, Şirketimizin Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para ve Uzun Vadeli Uluslararası Yerel Para Kurum Kredi Rating Notları ise ‘BB/Stabil olarak belirlenmiştir.

SASA: Yönetim Kurulumuzun 16.02.2022 tarihli kararı doğrultusunda karbon ayak izimizi küçülterek Paris İklim Anlaşmasına (COP26) uyum sağlamak amacıyla, Adana merkez sahamızdaki binalarının çatılarına anahtar teslim Çatı Öztüketim Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulması için Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş. ile 23.06.2022 tarihinde Mühendislik, Ekipman Tedarik, Kurulum ve İşletmeye Alma Sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedeli vergiler hariç 11.350.000 USD'dir (on bir milyon üç yüz elli bin Amerikan Doları). Şirketimizin mevcut yıllık elektrik tüketiminin yaklaşık %4 ile %5'i aralığındaki miktarının söz konusu santralden karşılanması planlanmaktadır.

PAY ALIM SATIM HABERLERİ

SAHOL: Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun 09.11.2021 tarihli kararı ile başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında; Şirketimizce 23.06.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 19,90 TL – 20,10 TL (ağırlıklı ortalama 19,99 TL) fiyat aralığından toplam 1.000.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır. Bu işlemlerle birlikte, 23.06.2022 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 50.707.028 TL olup, bu payların sermayeye oranı %2,4851'e ulaşmıştır.