Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

VİOP PİYASASI

Günlük Viop Analizi - 22 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
09:00 GBP Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık) (May) 6,00% 6,20%
09:00 GBP Çekirdek TÜFE (Aylık) (May) 0,60% 0,70%
09:00 GBP Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May) 9,10% 9,00%
09:00 GBP Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May) 0,60% 2,50%
10:00 TRY Tüketici Güveni (Haz) 67,6
16:30 USD Fed Başkanı Powell’ın Yorumları

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Resesyon korkusu tekrar ön planda”

Hafta başından itibaren hisse piyasalarında görülen olumlu hava yerini tekrar resesyon korkusuna bıraktı. Önceki iki haftada ABD’de artan enflasyon ve Fed’in buna karşılık 75 baz puanlık faiz artırımıyla öne çıkan resesyon endişesi borsalarda düşüşe yol açmış, haftanın ilk yarısında ise toparlanma umudunu gündeme getirmişti.

Asya tarafında Hong Kong endeksi 1,2% civarında kayıpla ön plana çıkmış durumda. ABD endeks vadelilerinde ise yaklaşık 1% gerileme görülüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,26% bölgesinde seyrederken, Dolar endeksi dün toparlanmasının ardından bugün de yükseliş eğilimini sürdürme çabasında.

Richmond Fed Başkanı Barkin, Fed’in ekonomiye zarar vermeden olabildiği kadar hızlı faiz artırması gerektiğini savundu. Bugün ise Fed Başkanı Powell’ın konuşması takip edilecek.

ABD

“Powell’ın sunumu takip edilecek”

Fed’in faiz artırım kararı ardından Fed Başkanı Powell’ın Senato Bankacılık Komitesi’nde yapacağı konuşmalar takip edilecek. Powell’ın bu konuşmada daha güvercin veya şahin tutum sergilemesi fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir. Öte yandan sunumlar sonrasında gerek büyüme, gerekse enflasyon içerikli sorular da takip edilecek.

İNGİLTERE

“Enflasyonda yükseliş sürecek mi?”

İngiltere Merkez Bankası geride bıraktığımız hafta politika faizini 25 baz puan artırarak 1,25%’e çekti. Üç üye 50 baz puanlık faiz artırımı yönünde görüş belirtti. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte Banka’nın enflasyonla mücadele için adım atabileceğine ilişkin de güçlü sayılabilecek bir mesaj verilmiş oldu. Önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon verisi, faiz artırımının devam edebileceğine yönelik beklentileri etkileyebileceği için yakından takip edilecek.

ŞİRKET HABERLERİ

AYGAZ: Türkiye'de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Kurumsal Yönetim İlkelerine uygun olarak derecelendirme yapmak üzere faaliyet izni bulunan SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. tarafından yapılan çalışma sonucunda, Şirketimizin Kurumsal Yönetim Derecelendirme notu, 21.06.2022 tarihi itibarıyla 9,56 olarak güncelenmiştir. Nihai derecelendirme notu, SPK'nın konuya ilişkin ilke kararı çerçevesinde farklı şekilde ağırlıklandırılmış dört ana başlık (Pay Sahipleri, Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık, Menfaat Sahipleri, Yönetim Kurulu) altında yapılan değerlendirme sonucu belirlenmiştir.

ISCTR: Serhat Özer vekili tarafından, daha önce yargıya taşınan iddiaların tekrarı ve benzeri niteliğinde olmak üzere; Bankamız 1991 tarihli Olağanüstü Genel Kurulunda kurucu intifa senetlerine ödenen temettülerle ilgili olarak Esas Sözleşmemizin 58. maddesinde değişiklik yapılmasına ilişkin alınan karar ile 2019 yılında yapılan Olağan Genel Kurulumuzda kurucu intifa senetlerine yukarıda belirtilen karar doğrultusunda kar payı ödenmesine ilişkin kararların davacı yönünden bağlayıcı olmadığının tespiti talebini de içerir dava açılmıştır. Dava konusu edilen Genel Kurul kararları, kararların alındığı tarihteki mevzuat ile güncel mevzuata ve Esas Sözleşmemize uygun olarak alınmıştır. Bu açıklama Sermaye Piyasası Kurulu Özel Durumlar Rehberi'nin 5.2.2 numaralı maddesi uyarınca yapılmaktadır.

KRDMD: Kardemir Karabük Demir Çelik San. ve Tic A.Ş (KARDEMİR) ve Noble Recources International Pte Ltd (NOBLE),  HKIAC tahkim kuralları kapsamında, 5 Eylül 2017 tarihinde başlatılan tahkim sürecine ilişkin olarak anlaşmaya varmıştır. Yapılan anlaşmaya göre; NOBLE KARDEMİR'e tahkime konu uyuşmazlığa ilişkin nihai uzlaşma bedeli olarak toplam 13.900.000 Amerikan Doları'nı (Onüçmilyondokuyuzbin Amerikan Doları) 14 aylık taksitte ödeyecektir. Bu kapsamda, belirlenen uzlaşma bedelinin ilk taksiti olan 1.000.000 Amerikan Doları (Birmilyon Amerikan Doları)  tutarındaki ödeme bugün NOBLE tarafından gerçekleştirilmiştir.

AFYON: Şirketimizin Afyon Fabrikası'nda Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulumu konusunda yatırım yapılması kararı alınmıştır. Bu çerçevede; Şirketimizin bugün yapılan Yönetim Kurulu toplantısında;

  • Yaklaşık 3.370 kWp DC kurulu güce sahip GES tesisinin kurulumunun yapılmasına,
  • Yapılacak yatırım için 52.000.000,00 (elliikimilyon) TL bütçe ayrılmasına ve 9 yıl süreli Enerji Performans Sözleşmesi yapılmasına,
  • Yatırıma 2022 yılının üçüncü çeyreğinde başlanılmasına, karar verilmiştir.

ECİLC: Şirketimizin %25 oranında payına sahip olduğu iştirakimiz Vitra Karo Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 1.000.000.000 TL olan mevcut sermayesinin, 650.000.000 TL artırılmak suretiyle 1.650.000.000 TL'ye çıkarılmasına ilişkin 07.06.2022 tarihli genel kurul kararı bugün (21.06.2022) tescil edilmiştir. Nakit olarak artırılan tutarın Şirketimizin payına düşen kısımdan 87.500.000 TL, 15.06.2022 tarihinde ödenmiş olup, bakiye kalan 75.000.000 TL'lik kısmı en geç 24 ay içerisinde ödenecektir.

HALKB: Bankamız Yönetim Kurulu Kararı doğrultusunda, Platform Ortak Kartlı Sistemler A.Ş. sermayesinde Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş. ve Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı'nın eşit oranda sahibi oldukları, Şirketin toplam %66,66'lık payı 3.844.674,26 TL karşılığında Bankamızca satın alınmıştır. Şirket Bankamız bağlı ortaklığı haline gelmiştir.

TCELL: 13 Haziran 2022 tarihli açıklamamız çerçevesinde, Şirketimizin bağlı ortaklıklarından Turkcell Finansman A.Ş.'nin %100'üne sahip olduğu Turkcell Dijital Sigorta A.Ş. kurulmuş olup, kuruluşun tescil ve ilan aşamaları 21 Haziran 2022 tarihinde tamamlanmıştır.