Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

VİOP PİYASASI

Günlük Viop Analizi - 20 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
09:00 GBP Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Nis) -0,20% -1,10%
09:00 GBP Perakende Satışlar (Aylık) (Nis) -0,20% -1,40%
10:00 TRY Tüketici Güveni (May) 6730,00%
17:30 TRY Merkezi Hükümet Borç Stoku (Nis) 3.109,4B

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya borsaları pozitif seyretti”

Dün ABD borsalarındaki negatif kapanış sonrasında Asya borsaları haftanın son gününü pozitif seyirle geçirdi. Çin’de bankaların uzun vadeli krediler için faizleri düşürerek piyasaları desteklemesi söz konusu pozitif havayı destekleyen başlıklar arasında öne çıktı.

Japonya, Hong Kong ve Çin endekslerinde 1%’in üzerinde yükseliş görülürken, ABD endeks vadelileri de Nasdaq liderliğinde yükseldi. ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,84% bölgesine kadar çekilmiş durumda.

Hafta boyunca etkisini hissettiren yüksek enflasyon ve zayıf büyüme korkusu ise güncelliğini koruyor. Yine hafta boyunca, dönem dönem iyimserliğin ön plana çıktığı görülse de, satış eğilimlerinin ön planda olduğu günlerde daha kararlı hareketlerin ağırlık kazandığı izlenmişti.

Dün ABD’de piyasa beklentilerinin altında kalan veri setlerine karşın petrol tarafında da sıkılaşan piyasa koşullarının oluşturduğu iyimserlikle yükselişler görüldü. Dolar endeksi ise dün yaşadığı düşüş ardından güne sakin ve sınırlı da olsa baskı altında başladı.

“ŞİRKET HABERLERİ”

GARAN; Gönüllü Pay Alım Teklifi sürecine toplam 3.223 yatırımcı katılmış ve süreç kapsamında BBVA, Garanti BBVA'nın toplam sermayesinin %36,12'sine tekabül eden 1.517.195.890,189 nominal değerli payını satın almıştır. Söz konusu paylar için BBVA tarafından ödenen toplam tutar 22.757.938.352,85 Türk Lirası'dır. Gönüllü Pay Alım Teklifi sonucunda, işbu açıklama tarihi itibariyle, BBVA'nın Garanti BBVA'daki pay sahipliği oranı %85,97'ye ulaşmıştır.

TURSG; Şirketimizin bağımsız denetimden geçmemiş 2022 Nisan sonu toplam brüt prim üretimi 7 milyar 139 milyon TL 'ye ulaşarak ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %77 oranında artışla gerçekleşmiştir.

ESEN; Şirketimizin güneş enerji santralleri anahtar teslimi müteahhitlik faaliyetleri kapsamında, Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş. ile Eczacıbaşı Holding Şirketlerinden Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.arasında "SSG Bozüyük Fabrikası Çatı Öztüketim Güneş Enerji Santrali" kurulumu sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu yatırım ile güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlanırken aynı zamanda karbon emisyonunun azalmasına da büyük katkıda bulunulacaktır.  Sözleşme bedeli KDV hariç 2.417.867,00 USD'dir (38.174.735 TL+KDV).

ARDYZ; Araştırma, Geliştirme ve Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun Kapsamında teşvik ve muafiyetlerden yararlanmak üzere T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na 04.11.2021 tarihinde AR-GE Merkezi başvurusunda bulunulduğu bildirilmişti. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü'nün 18.05.2022 tarihli yazısına istinaden, Ar-Ge Merkezi belgesi verilmesi ve şirketimizin 5746 sayılı Kanun kapsamında sağlanan teşvik ve muafiyetlerden mevzuatla belirlenen süreler esas alınarak yararlandırılmasına uygun bulunmuştur.