Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

Doğalgaz Fiyatı Doyuma Ulaştı mı?

08 Haziran 2022 Umut Tuncer - Kıdemli Analist FOREX

Doğalgaz fiyatı başta Rusya olmak üzere birkaç başlık ile birlikte yükseliş eğilimi gösterdi. Avrupa’da düşük stokların telafi edilme çabası ve bunun için ABD’den sıvı doğalgaz (LNG) ithalatı artış gösterdi. ABD’de artan soğutma ihtiyacını karşılamak için oluşan talep de zaman zaman fiyatları etkiliyor.

ABD Enerji Bilgi Dairesi (EIA) verilerine göre ABD’nin Avrupa’ya LNG ihracatı yılın ilk 4 ayında önceki yıl ortalamasının 3 katına kadar çıktı. ABD, ürettiği LNG’nin yaklaşık 75%’ini Avrupa’ya satıyor. Avrupa’da doğalgaz fiyatı ABD’de göre daha yüksek olduğu için birçok sebeple artan talep de fiyatı destekleyen faktörler arasında bulunuyor.

Yükselişi destekleyebilecek tüm arz ve talep kaynaklı başlıklar gündemde olduğu için, akla bu senaryoların büyük ölçüde fiyatlanıp fiyatlanmadığı sorusu geliyor.

Özellikle de yukarıdaki grafikte görüleceği gibi Göreceli Güç Endeksi (RSI) tarafında ayrışma (divergence) olduğu için, tepki satışlarına yönelik beklenti de ağırlık kazanabiliyor. Grafikte bir önceki dönemde yaşanan ayrışma ve fiyat etkisi de görülebilir.

Tepki satışına yönelik beklentiyi ön plana çıkarabilecek bu tabloya rağmen önceliğin hala trend takibinde olduğu unutulmamalı. 9,500 – 10,000 direncinde oluşabilecek baskı 8,060 – 8,500 desteğini kırabilecek güce ulaşırsa, fiyat ve RSI ayasındaki uyumsuzluk giderilene kadar düşüş eğilimi oluşabilir. Ancak trendin sınırını oluşturan 8,060 – 8,500 desteğinin güncel kalması, tepki satışlarının yeni alımlarla karşılaşmasına yol açabileceği için bölgenin dikkatli izlenmesi gerekiyor.

Ek olarak, 9,500 – 10,000 direncinin kırılma potansiyeli tamamen göz ardı edilmemeli. Divergence sürecini sönümleyebilecek bu senaryoda 11,000 direnci hedeflenebilir.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!