Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 31 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Yılın son işlem gününde yine petrol fiyatları gündemde”

Bugünün ardından 2015’i geride bırakmaya hazırlanan küresel piyasalarda, düşük işlem hacimleri ve varlık fiyatlarında görece daha dar bir alanda fiyat değişimleri izleniyor. Ayrıca ABD’de petrol stoklarının arttığına işaret eden rakamların ardından ilgili emtianın fiyatında yeniden izlenen geri çekilme gündemdeki yerini koruyor.

Dün Wall Street endeksleri günü düşüş ile tamamladılar. Enerji ve madencilik şirketlerinin pay senetleri, gerileyen petrol ve emtia fiyatları ile aşağı yönlü harekete öncülük etti. Açık olan Asya borsalarında da bu sabah genelde negatif bir görünüm var. Japonya ise kapalı… Avrupa’da büyük borsalardan sadece Londra açık olacak ve 14:30’a kadar işlem yapılabilecek.

Arzının, talebinden fazla kalmaya devam edeceği yönündeki algının korunduğu petrol fiyatlarındaki son kayıplar, piyasaları domine etmeye devam edebilir. Yılın son iş gününde, düşük işlem hacmi nedeni ile bası varlıklarda cansız yatay fiyat değişimleri izlenebilecekken, bazılarında ise kısa süre içerisinde gerçekleşen zaman zaman sert hareketler görülebilir. Yatırımcıların bu tür durumlara karşı hazırlıklı olması faydalı olacaktır.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

Dolar endeksi Salı günü kaydettiği yükselişin ardından yataya yakın bir fiyat değişimi grafiği ortaya koydu. Japonya borsasının kapalı olduğu gün içerisinde Yen, Dolar karşısında değer kazanarak dikkat çekti. Türk Lirası dün akşam gelişen ülke para birimleri ile birlikte geriledi. Petrolün stok rakamları ile gerilemesi piyasaların en çok konuştuğu başlık olarak önemini korudu. Emtia fiyatlarında da düşüşler öne çıkarken, Asya’da piyasası açık olan önemli ülkeler arasında yer alan Avustralya’nın para birimi değer kazandı. Spot altın diğer değerli madenler ile Çin ekonomisinin yavaşlayacağı kaygısı ile düştü ve ardından yatay bir seyir izledi.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“Türkiye  – Dış Ticaret Dengesi”

Haftanın dördüncü ve son işlem gününde yurtiçi piyasalar, yayımlanacak dış ticaret rakamlarını izleyecek. Ekim ayında, önceki döneme göre daralarak 3.6 milyar Dolar’a gerileyen ticaret açığı, tahminlerden daha fazla daralmıştı. Açığın gerilemesinde, ilgili dönemde ihracatın, geride kalan yılın aynı ayına göre %3.1 artması, ithalatın ise %11.9 azalış kaydetmesinin etkili olduğu görülmüştü. Kasım ayına ilişkin olarak yayımlanacak dış ticaret dengesi rakamları, yurtiçi piyasalarda etkili olabileceği için yakından izlenecek.

“ABD – İstihdam Talepleri”

Geride kalan hafta 267 bin Amerikalının işsizlik maaşı için başvuruda bulunduğuna işaret eden istihdam talepleri verisi, piyasa beklentilerine yakın bir seviyede gerçekleşmişti. 26 Aralık ile biten haftada ise kaç Amerikalının işsizlik haklarından yararlanma adına başvuruda bulunmuş olduğu merak ediliyor. Verinin tahminden farklı olarak gerçekleşmesi, ABD’nin para birimi değerinde değişikliklere neden olabileceği için, ilgili gösterge yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek.

 “ABD  – Chicago PMI”

Chicago’daki yaklaşık 200 satın alma yöneticisine sorulan soruları içeren bir anket sonucu oluşturulan Chicago PMI verisi, ABD ekonomisindeki gelişmeleri izlerken yakından takip edilen bir endekstir. Yıl içerisinde, küresel ekonomi ve sermaye piyasalarındaki dalgalanmalara paralel olarak, ilgili endeks de olumlu ve olumsuz datalar sundu. Bu yılın geride bıraktığımız 11 ayında ise Chicago PMI sadece 5 kez, kritik 50 barajının üzerinde gerçekleşebildi. Kasım ayında ise endeks 48.7 ile zayıf bir rakam ortaya koydu. Chicago PMI göstergesinin piyasa beklentisinden farklı bir rakama işaret etmesi, Dolar’da fiyat değişimlerinin görülmesine yol açabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

Zaman                  Haber                                         Beklenti                    Önceki

10:00       TRY      Ticaret Açığı (Kas)                                                                                           -3,62B

15:30       USD     İstihdam Talepleri                                                          274K                      267K

16:45       USD     Chicago PMI                                                                     50,4                       48,7

17:30       USD     Doğalgaz Stokları                                                                                           -32B

20:00       USD     Baker Hughes Sondaj Kulesi Sayımı                                                       700

NOT: 1 Ocak Cuma gününe denk gelen yılbaşı tatili nedeni ile piyasalar, ilgili tarihte kapalı olacak. Ayrıca 31 Aralık Perşembe günü de birçok enstrümanda erken kapışlar gerçekleşecek. Haftanın son iki iş günündeki işlem saatlerini görmek için tıklayınız.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!