Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 28 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Piyasalar 2016 öncesinde yön arıyor”

2015’in son işlem haftasına giren küresel piyasalar, yeni yıl tatili öncesinde yön arıyor. Asya borsalarında genelde kayıplar öne çıkarken, Japonya pay senetleri son düşüşlerinin ardından pozitif ayrışıyor. Nikkei endeksi %0.65 civarında yukarıda.

Japonya’dan bugün açıklanan makro göstergelerden sanayi üretimi, ülkede Kasım ayı endüstriyel üretimin bir önceki aya göre %1 azaldığına işaret etti. Aynı dönemde perakende satışlarda da %1 düşüş kaydedildiği görüldü. Her iki rakam da piyasa beklentilerinden daha derin bir gerilemeye işaret etti. Ancak enerji şirketlerindeki yükselişler, Nikkei endeksinde alımların ağırlık kazanmasına öncülük etti.

“Petrol fiyatları gündemde”

ABD’de azalan petrol stokları ve gerileyen aktif sondaj kulesi sayısı, petrol fiyatlarını geride bıraktığımız hafta içerisinde yukarı iten önemli faktörler olmuşlardı. Böylelikle son yılların en düşük seviyelerinden yukarı yönlü bir eğilim izleyen ilgili emtianın fiyatı ayrıca, ABD’nin 40 yıl boyunca süren petrol ihraç yasağını kaldırma kararı ile, Batı Teksas petrolünün (WTI), Brent petrol fiyatının üzerine çıkması ile dikkat çekmişti.

Diğer taraftan İran cephesinden gelen açıklamalar fiyatların son yükselişlerini sınırladı. İran Petrol Bakanı, öncelik olarak belirledikleri unsurun, petrol ihracatını yaptırımlar öncesindeki seviyelere çıkarmak olduğunu söyledi. Ülkenin üretim miktarını artıracağı yönündeki algı ile petrol fiyatlarında geride kalan hafta boyunca izlenen yukarı yönlü değişimler sınırlandı.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

ABD Merkez Bankası’nın (FED) 2016’da kademeli bir faiz artırım rotası izleyeceği yönündeki beklentiler Dolar endeksinde baskısını sürdürdü. ABD’nin para birimindeki kayıplar pariteler tarafında etkili olurken, Yen, Japonya’nın tahminlerden kötü gelen verileri ile Dolar karşısında kayıplarını genişletti. FED’e ilişkin beklentiler ile gelişen ülke para birimleri değer kazanırken, Türk Lirası Dolar karşısında kazançlarını korumayı sürdürerek dikkat çekti. Güney Afrika Randı ve Ruble, haftaya ABD’nin para birimi karşısında yükseliş kaydederek başlarken, sonrasında kayıplar yaşadılar.

Petrol fiyatları geride kalan hafta içerisinde kaydettiği yükselişlerine tutunmaya çalışıyor. Altın ise Dolar endeksindeki gerilemeye rağmen global enflasyonun düşük kalmaya devam edeceği düşüncesinden etkilenerek bu sabah geriledi. Talebin düşük kalabileceği yönündeki kaygılar ile diğer değerli madenler ve sanayi metalleri, Japonya’nın kötü makro verilerinin de etkisi ile düşüş kaydetti.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“Türkiye – Reel Kesim Güven Endeksi”

Kapasite kullanım oranı ile aynı anda açıklanacak olan Türkiye’nin reel kesim güven endeksi, haftanın ilk işlem gününde piyasaların izleyeceği makro-ekonomik göstergeler arasında yer alacak. Endeks, gelecek dönemlere ait yurtiçindeki ekonomik aktivitelerin hızına ilişkin ipuçları verebilir. Kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi göstergelerini birlikte değerlendirmek, ilgili rakamların varlık fiyatlarına olan etkisini görebilme adına daha faydalı sonuçlar verebilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

Zaman                  Haber                                                        Beklenti            Önceki

14:30       TRY                      Reel Kesim Güveni (Ara)                                              105,2

14:30       TRY                      Kapasite Kullanım Oranı (Ara)                                   75,9%

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!