Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 23 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Borsalar büyük ekonomiler ile yükseldi”

Çin otoritelerinin, ülkenin ekonomisine daha fazla teşvik verecekleri yönündeki spekülasyonların arasında dün piyasalar, ABD ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde %2.0 büyüdüğünü gördüler. Beklentilerin üzerindeki bu rakam ile dünyanın en büyük ilk iki ekonomisine olan görünüm dün ve bu sabah borsaları destekledi. ABD’de güçlü tüketici ve işletme harcamaları, Wall Street endekslerini yukarı taşırken, emtia üreticisi şirketlerin pay senetleri tırmandı. Bu sabah tatil olan Japonya borsasının dışında Asya borsalarında genelde alımlar önde ve Avrupalı endekslerin de güne yükseliş ile başlaması bekleniyor.

“Petrol ve emtia fiyatları yükseldi”

Çin ekonomisinin teşvikler ile, ABD’ninkinin ise güçlü temel dinamikler ile destekleneceği beklentileri emtia fiyatlarına olan talebin canlanabileceği yönündeki algıyı kuvvetlendirdi. Bu paralelde yükselen hammadde fiyatları arasında, petrol tarafında da yukarı yönlü bir eğilim izlendi. Ayrıca Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) dün akşam yayımladığı rakamlar, ABD’de geride kalan hafta artması beklenen petrol stoklarının azaldığına işaret etti ve petrol fiyatlarındaki yükselişe katkı sağladı. Ülkede bugün Enerji Bilgi Dairesi’nin (EIA) resmi stok verileri izlenecek. Bu arada Brent petrol ve Batı Teksas tipi ham petrol (WTI) 4 yıl aradan sonra bir kez daha eşitlendi. ABD’de petrol ihraç yasağının kaldırılmasının WTI petrolüne olan güveni artırdığı ve fiyat aralığının kapanmasında rol aldığı düşünülüyor.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

Dolar endeksi, geride kalan haftanın son günlerinde bu yana ABD Merkez Bankası’nın (FED) kademeli bir faiz artırım rotası izleyeceği beklentisi ile genelde geriledi. Dün ABD’nin üçüncü çeyrek büyüme verisinin tahmin edildiği kadar aşağı yönde revize edilmemesi, FED’in faiz artırımlarında bir miktar daha hızlı bir yol haritası izleyebileceğine yönelik algıyı destekledi. Bu paralelde Dolar endeksi ABD ve Asya işlemleri sırasında yükseldi. ABD’nin para birimindeki bu değişim majör paritelerde etkili olurken, gerek yaklaşan Noel tatili, gerekse Japon piyasalarının kapalı olması işlem hacimlerinin düşük kalmasına ve pariteler tarafında dar fiyat değişimlerinin izlenmesine neden odu. Türk Lirası dün TCMB’nin faizleri beklentilerin aksine değiştirmemesinin sonrasında kaydettiği kayıplarına tutunuyor. Bugün Sabiha Gökçen Havaalanı’nda bir patlama olduğu haberleri basına yansıdı. 2 kişinin yaralandığı belirtiliyor.

Dolar endeksinin yükselişine rağmen, Çin ve ABD gibi ekonomilerin görece daha canlı olacağı algısı, hammadde talebinin artabileceği düşüncesini destekledi ve emtia fiyatları yükseldi. Petrol stok verilerinin de rol alması ile son yılların en düşük seviyelerinden kaydettiği yükselişlerini sürdürdü. Spot altın, ABD’nin büyüme verisi ve FED beklentileri ile dün öğleden sonra yaşadığı kayıpların civarında işlem görüyor. Ancak Avrupa işlemlerinin başlamasının öncesinde tepki alımları bir miktar yükseliş getirdi. Dolar endeksinin dün akşam kaydettiği yükselişlerini sınırlandırması da değerli madenin fiyatındaki bu harekette etkili oldu.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“İngiltere  – Büyüme Oranı (GDP)”

Yılın ikinci üç aylık döneminde %0.7’lik bir büyüme kaydederek, art arda on çeyrek boyunca büyümeyi başaran İngiltere ekonomisi, 2015’in üçüncü çeyreğine ilişkin bu hafta açıklanacak rakam ile 2008 krizinden bu yana yakalanan en uzun büyüme sürecini on birinci döneme taşımaya hazırlanıyor. Kasım ayında açıklanan açıklanan öncü rakamlara göre ada ülkesinin ekonomisi Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde %0.5’lik bir büyüme kaydetti ve genişlemenin görece daha düşük bir tempoda sürdüğünü gösterdi. İlgili döneme ilişkin nihai rakam olarak yayımlanacak İngiltere’nin GDP verisinin, beklentinin üzerinde açıklanması halinde Sterlin’de yukarı yönlü hareketler görülebilecekken, tahminin altında kalacak rakamlar ülkenin para biriminde kayıplara yol açabilir. Bu veri ile birlikte aynı anda İngiltere’nin cari denge rakamlarının da yayımlanacağı unutmamak gerekiyor.

“Kanada – Büyüme Oranı (GDP)”

Petrol fiyatlarında görülen son aylardaki değişimler, ilgili emtia, en önemli ihracat kalemlerinden bir olduğu için Kanada’nın finansal araçları üzerinde etkili olmuş, ülkenin para biriminde dalgalanmaların izlenmesine yol açmıştı. Eylül ayında %0.5 daralan Kanada ekonomisinin Ekim dönemine ilişkin GDP verisi, haftanın üçüncü işlem gününde küresel piyasaların gündeminde yer alacak önemli rakamlar arasında dikkat çekiyor. Kanada Merkez Bankası’nın (BOC) para politikasına ilişkin piyasa beklentilerini şekillendirebilecek GDP verisinin beklentinin altında kalması halinde ülkenin para biriminde kayıplar, aksi durumda ise yükselişler izlenebilir.

“Kanada – Perakende Satışlar”

Bu yıl içerisinde Merkez Bankası (BOC) iki kez faiz indirimlerine giden Kanada’nın perakende satış rakamları, Cuma günü piyasaların izleyeceği önem derecesi yüksek datalar arasında yer alıyor. Eylül ayında %0.5 gerileme kaydeden Kanadalıların perakende harcamaları, piyasa beklentilerinin altında gerçekleşmişti. Otomobil satışları hariç tutularak hesaplanan çekirdek perakende satışlar ise aynı dönemde yine %-0.5 olarak yayımlandı. Petrol başta olmak üzere, emtia fiyatlarındaki küresel düşüşten ekonomik yapısı itibari ile olumsuz etkilenen Kuzey Amerika ülkesinin para biriminde etkili olabilecek ilgili gösterge, BOC’un gelecek dönemdeki para politikası uygulamaları hakkında ipuçları verebilir. Beklentinin üzerindeki bir perakende satış değişimi ülkenin para biriminde yükselişlere zemin oluşturabilecekken, tahminlerin altında kalabilecek rakamlar kayıplara yol açabilir.

“ABD – Dayanıklı Mal Siparişleri”

ABD ekonomisindeki canlılığın temposunu görebilme adına yakından izlenen dayanıklı mal siparişleri verisi, yeni haftanın önem derecesi yüksek makro-ekonomik göstergeleri arasında yer alıyor. Söz konusu veri, Ekim ayında ilgili siparişlerde %3 artış kaydedildiğine işaret ederken, ulaşım ve taşımacılık kalemlerinin hariç tutulması ile üretilen çekirdek dayanıklı mal siparişleri değişimi %0.5 olarak açıklanmıştı. Yayımlanacak Kasım dönemi “dayanıklı ve çekirdek dayanıklı mal siparişleri” verilerinin beklentilerin üzerinde bir tablo oluşturması halinde Dolar’da yükselişler izlenebilecekken, tahminlerin altında kalacak rakamlar ABD’nin para biriminde kayıplara yol açabilir.

“ABD – Çekirdek PCE Fiyat Endeksi”

ABD Merkez Bankası’nın (FED) enflasyondaki değişimleri izlemek için kullandığı PCE fiyat endeksi, her ne kadar gecikmeli bilgiler verse de piyasalarda etkili olabilen bir makro-ekonomik gösterge olarak dikkat çekmektedir. Gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulması ile hesaplanan çekirdek PCE (Personal Consumption Expenditures - Kişisel Tüketim Harcamaları) fiyat endeksi Kasım ayına ilişkin bilgiler verecekken, Ekim ayında endeksin %0 ile gıda ve enerji dışında kişisel tüketim harcamalarında bir değişim olmadığına işaret ettiğini söyleyebiliriz. İlgili verinin beklentinin üzerinde açıklanması Dolar’da yükseliş eğilimi görülmesini sağlayabilecekken, tahminin altındaki rakamlar kayıplara yol açabilir.

“ABD – Yeni Ev Satışları”

ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikası kararlarını verirken dikkate aldığı göstergeler arasında, istihdam ve enflasyon verilerinin yanında, konut piyasası rakamları da yer almaktadır. Haftanın, “önemli” olarak değerlendirilebilecek verileri arasında yer alan “yeni ev satışları” göstergesinin de bu paralelde ABD ekonomisi için yatırımcılar tarafından dikkatle takip edileceğini söyleyebiliriz.  Geride bırakılan aya ilişkin, yıllıklandırılmış olarak hazırlanan bu data, ABD’de tek ailelik yeni konut satış miktarını gösterir.  Ekim’de 495 bin seviyesinde gerçekleşerek beklentilerin altında kalan söz konusu rakam, tahmin edildiği kadar yükselmemişti (Eylül 447 bin). İlgili datanın Kasım ayında tahminlerden farklı gerçekleşmesi halinde, Wall Street endeksleri ve Dolar’da önemli fiyat değişimleri izlenebilir.

“ABD – Michigan Hassasiyeti”

Michigan Üniversitesi tarafından hazırlanan tüketici güveni verisi, ABD ekonomisindeki değişimleri öngörebilme adına piyasalar tarafından yakından izlenen bir göstergedir. Genellikle, bilgi verdiği ayın ortalarında öncü rakamı, sonrasında da yine aynı ayın son Cuma günü nihai hali açıklanmaktadır (Noel tatili nedeni ile bu ay, Çarşamba gününe takvimlenmiştir).Yaklaşık 500 tüketiciye sorulan sorular ile oluşturulan endeks, Amerikalıların, gelecek ekonomik koşullar hakkındaki düşüncelerini ölçmemizi sağlar. Aralık ayına ilişkin öncü göstergesi 91.8 olarak yayımlanan verinin revize edilip edilmeyeceği piyasaların merak ettiği konu olacak.

 

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

Zaman                  Haber                                                   Beklenti                   Önceki

Japonya piyasaları “İmparator’un Doğum Günü” nedeniyle kapalı

10:00       CHF                     KOF Ekonomik Göstergesi (Ara)                               98,9                       97,9

11:30       GBP                     Cari Hesap (3. Çeyrek)                                                -21,3B                   -16,8B

11:30       GBP                     GDP (çeyreklik) (3. Çeyrek)                                       0,5%                      0,5%

15:30       USD                     Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (Kas)   0,1%                      0,5%

15:30       USD                     Dayanıklı Malları Siparişleri (Aylık) (Kas)                -0,6%                    3,0%

15:30       USD                     Çekirdek PCE Endeksi (Aylık) (Kas)                          0,1%                      0,0%

15:30       CAD                     Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Eki)             0,4%                      -0,5%

15:30       CAD                     GDP (Aylık) (Eki)                                                             0,2%                      -0,5%

15:30       CAD                     Perakende Satışlar (Aylık) (Eki)                                  0,4%                      -0,5%

17:00       USD                     Michigan Tüketici Hassasiyeti (Ara)                         92,1                       91,8

17:00       USD                     Yeni Konut Satışları (Kas)                                            507K                      495K

17:30       USD                     Ham Petrol Stokları                                                       1,083M                4,801M

17:30       USD                     Benzin Stokları                                                                1,383M                1,731M

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!