Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 21 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“FED ve petrol fiyatları”

Noel tatiline girmeye hazırlanan küresel piyasalar, bu hafta içerisinde büyük ekonomiler için yayımlanacak veriler öncesinde, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımının ardından oluşan görünüm ve petrol fiyatlarını yakından izlemeye devam ediyor. Bu sabah Asya piyasalarında Japonya borsasının, ülkenin Merkez Bankası’nın (BOJ) piyasaları tatmin etmeyen Cuma günkü açıklamalarının ardından negatif ayrıştığı görülüyor.

FED’in faiz artırımının geride kalmasının ardından piyasalar dikkatini bu hafta ile birlikte global ekonomik büyümeye çeviriyor. Bu hafta ABD ve İngiltere gibi dünya ekonomisi için önemli ülkelerden de büyüme verileri izlenecek. Öncesinde ise petrol fiyatlarının görece düşük seyri varlık fiyatlarında ve piyasaların algısında etkili olmaya devam ediyor.

“Brent petrol 11 yılın en düşüğünde”

Yeni hafta için piyasaların açılmasının ardından petrol fiyatlarında düşük seyrin sürdüğü görüldü. ABD’nin Batı Teksas tipi ham petrolü (WTI) kontratların yenilenmesi ve düşük fiyatlardan gelen alımların yansıması ile 35 Dolar’ın üzerinde yeni işlem dönemine başladı. Ancak Brent petrolde aynı durum geçerli olmadı. Uluslararası petrol piyasasında arz fazlasının devam edeceğine işaret eden rakamlar ve açıklamalar, Brent petrolün son 11 yılın en düşük seviyesini görmesine neden oldu. 35 Dolar civarına kadar yaklaşan fiyat, son olarak Temmuz 2004’de izlenen düzeylere kadar geriledi.

Petrol piyasasında 2016 yılında da arz fazlasının devam edeceği düşünülüyor. Bu paralelde petrol fiyatları üzerinde baskı devam edebilecekken, zaman zaman düşük fiyatlardan gelebilecek alımlar, işlem hacimlerinin görece düşük olmasının beklendiği Noel tatili öncesinde petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketlere yol açabilir.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

Dolar endeksi kaydettiği yükselişlerini, FED’in faiz artırımının geride kalmasının ardından Cuma günü ABD seansı içerisinde bir miktar geri vermişti. Bu görünüm yeni hafta ile Asya işlemleri sırasında da devam etti.  ABD’nin para biriminin gerilemesi majör paritelerde etkili oldu. Gelişen ülke para birimleri arasında Dolar karşısında en çok değer kazanan Türk Lirası, bu hafta hafif geriledi.

Dolar’daki son gerilemenin sakin bir işlem hacmi ile korunması spor altın fiyatlarında da yükselişlere cesaret verdi. Brent petrol baskı altında kalan ve 11 yılın en düşük seviyesindeki fiyatı ile piyasaların en çok dikkatini çeken enstrümanlar arasında ye buldu.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“Türkiye – Tüketici Güveni”

Haftanın ilk işlem gününde, küresel piyasalarda ekonomik veri ve açıklama takviminin çok yoğun olmadığını ifade edebiliriz. Yurtiçinde ise, TÜİK ve TCMB’nin ortak çalışması ile hazırlanan tüketici güveni endeksi, piyasaların gündemindeki başlıklar arasında yer alacak. Kasım ayında, Ekim dönemine göre %23 yükselen endeks 77.1 olarak yayımlandı ve 19 ayın en yükseğine çıktı. Açıklanacak yeni rakam yurtiçi piyasalarda etkili olabilir.

“Euro Bölgesi – Tüketici Güveni”

Avrupa Birliği’nin istatistiklerini tutan “Eurostat” tarafından hazırlanan tüketici güveni verisi, haftanın ilk iş günündeki zayıf veri takvimi içerisinde dikkat çeken rakamlar arasında yer alıyor. Euro Bölgesi ülkelerindeki yaklaşış 2.300 tüketiciye yapılan bir anket sonucu oluşturulan endeks, Kasım ayında “-6” olarak yayımlandı. Sıfır seviyesinin üzerindeki rakamların iyimserlerin ağırlıkta bulunduğuna işaret eden data, bu paralelde karamsar tüketicilerin çoğunlukta kalmaya devam ettiğine işaret etti. Ancak Ekim ayında ise bu gösterge “-8” seciyesinde bulunuyordu. Yayımlanacak Aralık ayına ait yeni veri Euro Bölgesi’nin finansal araçlarında etkili olabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

Zaman                  Haber                                                                                  Beklenti             Önceki

09:00       EUR                     Almanya PPI (Aylık) (Kas)                                       -0,2                        -0,4%

10:00       TRY                      Tüketici Güveni (Ara)                                                                                   77,2

13:00       GBP                     CBI Gerçekleştirilmiş Satışlar (Ara)                          22                           7

13:00       EUR                     Almanya Merkez Bankası (Buba) Aylık Bülteni

17:00       EUR                     Tüketici Güveni (Ara)                                                   -6                           -6

 

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!