Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 05 Ağustos 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
09:00 EUR Almanya Sanayi Üretimi (Aylık) (Haz) -0,40% 0,20%
15:30 USD Ortalama Saatlik Kazançlar (Aylık) (Tem) 0,30% 0,30%
15:30 USD Tarım Dışı İstihdam (Tem) 250K 372K
15:30 USD İşsizlik Oranı (Tem) 3,60% 3,60%
15:30 CAD İstihdam Değişikliği (Tem) 25,0K -43,2K
15:30 CAD İşsizlik Oranı (Tem) 5,00% 4,90%
17:00 CAD Ivey PMI (Tem) 62,2
17:30 TRY Hazine Nakit Dengesi (Tem) -14,610B

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Borsalarda sakin seyir”

Asya borsaları haftanın son işlem gününde sakin bir seyir izlerken, Japon Nikkei endeksi 0,9% civarındaki yükselişle ön plana çıktı. Teknoloji şirketlerinin liderlik ettiği yükselişlerde ABD endeks vadelileri de pozitif bölgede kalmaya çalıştı.

Dolar endeksi dünkü kayıplar sonrasında sınırlı yükseliş sağlarken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,68% bölgesinde yoğunlaştı.

Petrol fiyatlarındaki geri çekilme küresel büyümede baskılanma ihtimali ile birlikte devam etti. Ancak petrol fiyatlarındaki gerilemenin enflasyon beklentileri üzerindeki olası etkileri de takip edilecek.

ABD

“İstihdam rakamları izlenecek”

İstihdam artışı son dönemde Fed’in agresif sıkılaşma sürecinde en güvendiği alan olarak görülüyor. Son 4 ayda istihdam artışı sayısında ivme kaybı görünse de, işsizlik oranının 3,6%’ya kadar gerilemesi ve hala açık iş imkanlarının oluşu iyimserliği artırıyor. Yine de önümüzdeki dönemde faiz politikalarının olası etkilerinin takibi için istihdam göstergeleri önemini koruyacaktır.

Tarım dışı istihdam artışı Haziran ayında 372 bin olmuş, işsizlik oranı 3,6% olarak kalırken, ortalama saatlik kazançlar bir önceki aya göre 0,3% artmıştı.

İşsizlik oranı, açık iş imkanındaki yüksekliğe rağmen düşük kalarak Fed’in resesyon ortamının oluşmadığını iddia etmesinde önemli rol oynuyor. Benzer şekilde ücretlerdeki artış da Fed’in resesyon riskini arka planda tutmasında etkili oluyor. Ancak aynı şekilde enflasyon beklentilerini de yukarı çekiyor.

“ABD bilanço sezonu”

ABD’de bankalarla birlikte yoğunlaşmaya başlayan bilanço sezonu, resesyon riskine ilişkin ipuçlarının alınması adına önemli olacak. Bilanço takvimi içeren raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!