Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 24 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
09:00 GBP Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (May) -1,0% 1,40%
09:00 GBP Perakende Satışlar (Aylık) (May) -0,7% 1,40%
10:00 TRY Kapasite Kullanım Oranı (Haz) 78,00%
10:00 TRY İmalat Güveni (Haz) 109,4
11:00 EUR Almanya Ifo İş İklimi Endeksi (Haz) 92,9 93
14:30 AUD Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkan Lowe'un Konuşması
14:30 USD FOMC Üyesi Bullard'ın Konuşması
17:00 USD Michigan Tüketici Hissiyatı (Haz) 50,2 50,2
17:00 USD Yeni Konut Satışları (May) 588K 591K
20:00 USD Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı 584

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya borsalarında görünüm pozitif”

Dün ABD’deki veri setinin piyasa beklentilerinin altında kalması ardından enflasyona dayalı uygulanan agresif para politikasına yönelik beklentilerde gevşeme oluşması ABD seansından itibaren borsalar tarafına pozitif yansıdı. Asya borsaları pozitif seyrederken, endekslerde Japonya ve Hong Kong yükselişle liderlik etti.

ABD endeks vadelileri de Asya seansında pozitif seyir izledi. Nasdaq 0,65%, S&P 0,4%, Dow 0,25% üzerinde yükseliş kaydetti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,08% bölgesine kadar gerilerken, Dolar endeksi Asya seansında sınırlı kayıp yaşadı.

Fed Başkanı Powell, dün yaptığı açıklamalarda istihdam piyasasının ısındığını ve işsizlikte artışın olabileceğini belirtti. Powell, geçmişteki tahminlemelere bakıldığında enflasyon sorununun ciddiyetini göremediklerini de sözlerine ekledi.

Olumlu tabloya yol açan senaryolarda biri de enflasyonda oluşabilecek ivme kaybının Fed’i agresif patikadan döndürebileceği şeklinde. Özellikle 2023’e ilişkin faiz beklentilerinin bir miktar gevşemesi bu senaryonun da fiyatlamalar içinde olabileceğini işaret ediyor.

İNGİLTERE

“Perakende satışlar”

İngiltere’de Çarşamba günü açıklanan verilere göre enflasyon Mayıs ayında 9%’dan 9,1%’e yükseldi. İç talep için koşullar pek iç açıcı görünmezken, bunun bugün açıklanacak perakende satış rakamlarında beklentilere de yansıdığı görülebilir. Sterlin üzerinde etkili olabilecek veri TSİ 9:00’da açıklanacak.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!