Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 22 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
09:00 GBP Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık) (May) 6,00% 6,20%
09:00 GBP Çekirdek TÜFE (Aylık) (May) 0,60% 0,70%
09:00 GBP Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May) 9,10% 9,00%
09:00 GBP Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May) 0,60% 2,50%
10:00 TRY Tüketici Güveni (Haz) 67,6
15:30 CAD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May) 0,40% 0,70%
15:30 CAD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May) 5,40% 5,70%
15:30 CAD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May) 6,70% 6,80%
15:30 CAD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May) 0,50% 0,60%
16:30 USD Fed Başkanı Powell’ın Yorumları
23:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları 0,736M

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Resesyon korkusu tekrar ön planda”

Hafta başından itibaren hisse piyasalarında görülen olumlu hava yerini tekrar resesyon korkusuna bıraktı. Önceki iki haftada ABD’de artan enflasyon ve Fed’in buna karşılık 75 baz puanlık faiz artırımıyla öne çıkan resesyon endişesi borsalarda düşüşe yol açmış, haftanın ilk yarısında ise toparlanma umudunu gündeme getirmişti.

Asya tarafında Hong Kong endeksi 1,2% civarında kayıpla ön plana çıkmış durumda. ABD endeks vadelilerinde ise yaklaşık 1% gerileme görülüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,26% bölgesinde seyrederken, Dolar endeksi dün toparlanmasının ardından bugün de yükseliş eğilimini sürdürme çabasında.

Richmond Fed Başkanı Barkin, Fed’in ekonomiye zarar vermeden olabildiği kadar hızlı faiz artırması gerektiğini savundu. Bugün ise Fed Başkanı Powell’ın konuşması takip edilecek.

ABD

“Powell’ın sunumu takip edilecek”

Fed’in faiz artırım kararı ardından Fed Başkanı Powell’ın Senato Bankacılık Komitesi’nde yapacağı konuşmalar takip edilecek. Powell’ın bu konuşmada daha güvercin veya şahin tutum sergilemesi fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir. Öte yandan sunumlar sonrasında gerek büyüme, gerekse enflasyon içerikli sorular da takip edilecek.

İNGİLTERE

“Enflasyonda yükseliş sürecek mi?”

İngiltere Merkez Bankası geride bıraktığımız hafta politika faizini 25 baz puan artırarak 1,25%’e çekti. Üç üye 50 baz puanlık faiz artırımı yönünde görüş belirtti. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte Banka’nın enflasyonla mücadele için adım atabileceğine ilişkin de güçlü sayılabilecek bir mesaj verilmiş oldu. Önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon verisi, faiz artırımının devam edebileceğine yönelik beklentileri etkileyebileceği için yakından takip edilecek.

KANADA

“Mayıs ayı enflasyonu açıklanacak”

Kanada Merkez Bankası Haziran ayı başındaki beyanatında politika faizini 50 baz puan artırarak 1,5%’e çıkarma kararını açıklamıştı. Ülkede enflasyon ise 6,8% düzeyinde bulunuyor. Mayıs ayı içinde açıklanacak enflasyon verisi, Banka’nın politikalarına ilişkin ipucu sağlayacağı için yakından izlenecek.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!