Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 21 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 CAD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Nis) 2,00% 2,40%
15:30 CAD Perakende Satışlar (Aylık) (Nis) 1,40% 0,20%
17:00 USD Mevcut Ev Satışları (May) 5,40M 5,61M
19:00 USD FOMC Üyesi Mester'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya borsaları yükseldi”

Asya borsaları ve ABD endeks vadelileri haftanın ikinci işlem gününde yükseliş eğilimi gösterdi. Geçtiğimiz hafta resesyon korkusu ile oluşan satışlar ardından mevcut riskin fiyatlandığı düşüncesinin iyimserliğe destek olduğu düşünülüyor. Ancak resesyon riski tabi ki günden güne değişen piyasa algısıyla yorumlanabilecek bir durum değil.

Risk iştahındaki artışla birlikte Dolar endeksinin geri çekilme eğilimi devam ederken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,28% bölgesinde seyrediyor.

Asya’da Japon Nikkei endeksi 2%’nin üzerinde yükselirken, ABD endeks vadelilerinde 1%’in üzerindeki kazanımlara Nasdaq liderlik etti. Petrol fiyatları ekonomiye ilişkin artan iyimserlikle birlikte yükseliş eğilimi gösterdi.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Lowe, yaptığı açıklamada enflasyonla mücadelenin devamı için faiz artırımlarının sürebileceğini, ancak bunun 25 veya 50 baz puan olabileceğini yorumladı. Dolayısıyla daha sert adımlara ilişkin beklentiler bir miktar törpülenmiş oldu.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!