Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 16 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
10:30 CHF İsviçre Libor Oranı (2. Çeyrek) -0,75% -0,75%
10:30 CHF SNB Para Politikası Değerlendirmesi
11:30 CHF SNB Basın Toplantısı
14:00 GBP İngiltere Merkez Bankası (BoE) Toplam Parasal Genişleme (Haz) 875B 875B
14:00 GBP Faiz Oranı Kararı (Haz) 1,25% 1,00%
15:30 USD Philadelphia Fed İmalat Endeksi (Haz) 5,5 2,6
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 230K 229K

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya Fed sonrası pozitif seyretti”                 

ABD borsalarının Fed beyanatı ardından günü yükselişle tamamlaması sonrasında Asya seansında da gelen olarak pozitif bir seyir izlendi. ABD endeks vadelileri Asya seansında pozitif seyir izledi. Fed politika faizini piyasaların bu hafta yoğun olarak fiyatladığı senaryoya paralel şekilde, 75 baz puan artırdı.

Fed enflasyon ve işsizlik ile ilgili yılsonu tahminlerini beklendiği şekilde yukarı yönlü revize etti. Öte yandan büyüme beklentisi de 2,8%’den 1,7%’ye çekildi. Yılsonu faiz tahmini ortalaması ise 3,4% oldu.

Fed Başkanı Powell, beyanat ardından yaptığı açıklamalarda Temmuz ayına ilişkin çok net konuşmadı. Powell, Temmuz ayında 50 veya 75 baz puan faiz artırımının olası senaryolar arasında olduğunu belirtti. Ancak Powell açıklamasında 75 baz puanlık artışın normalleştirilmesini de istemediğini belirtti. Fed’in kararlarını gelen verilere göre değerlendirmeye devam edeceği vurgulandı.

Karar ardından Dolar endeksinde değer kaybı oluşurken, yeni işlem gününde bir miktar toparlanma sağlandı. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise 3,30% üzerinde kalmayı sürdürüyor.

İNGİLTERE

“Faiz artırımı bekleniyor”

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) Mayıs ayında 25 baz puanlık faiz artırımıyla politika faizini 1%’e çekmesinin ardından bugün 25 baz puanlık daha artırım kararı alması bekleniyor. BoE, Mayıs ayı toplantısında riskleri işaret ederek piyasalarda resesyon oluşma beklentisini ön plana çıkarmıştı.

Bu süreçte Ada ülkesi enflasyonu da 9% ile 40 yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor. Ülke ekonomisi bu süreçte Nisan ayında bir önceki aya göre 0,3% küçülme yaşamıştı. Dolayısıyla Banka da faiz artırımı kararı sırasında resesyon riskini vurgulamıştı. Dolayısıyla mücadele edilecek iki alandan ilk olarak enflasyonu tercih edip büyümeyi sınırlaması beklenen BoE’nin büyüme tarafındaki tahminlerine ilişkin son durum da yakından takip edilecek.

İSVİÇRE

“SNB’den değişiklik beklenmiyor”

İsviçre Merkez Bankası’nın (SNB), Frank’taki aşırı değerlenme nedeniyle normalleşmeye ilişkin herhangi bir adım atması beklenmiyor. -0,75% ile en düşük faiz oranına sahip SNB’de Euro karşısında değerli kalan Frank, ihracat gelirleri açısından tehdit oluşturuyor. Bu nedenle para birimini daha da değerlendirebilecek adımlardan kaçınılıyor. Banka’nın ülke para birimini zayıflatmak için piyasaya döviz işlemleri yoluyla müdahaleleri ise sürüyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!