Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 10 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
10:00 TRY İşsizlik Oranı (Aylık) (Nis) 11,50%
15:30 USD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May) 0,50% 0,60%
15:30 USD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May) 0,70% 0,30%
15:30 USD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May) 5,9% 6,2%
15:30 USD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May) 8,3% 8,3%
15:30 CAD İstihdam Değişikliği (May) 30K 15,3K
15:30 CAD İşsizlik Oranı (May) 5,20% 5,20%
17:00 USD Michigan Tüketici Hissiyatı (Haz) 58 58,4
18:00 EUR Buba Başkanı Nagel’in Konuşması
20:00 USD Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı 574

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya borsaları karışık seyretti”

Asya borsaları haftanın son işlem gününde karışık bir seyir izledi. Çin’de kısıtlamaların kaldırılması ve Şangay’da bir kentin Covid aşısı nedeniyle kapatılma durumu takip edilirken, Çin ile Hong Kong endeksleri toparlanma çabasıyla dikkat çekti. Japonya’da ise endeks 1%’in üzerinde kayıp yaşadı.

ABD endeks vadelileri ise bugün açıklanacak enflasyon verisi öncesinde sınırlı da olsa toparlanma çabası gösterdi. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3% üzerinde tutunma çabasını sürdürürken, dün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşması sonrası zayıflayan Euro ile birlikte Dolar endeksi kazanımlarını korudu.

ABD

“Enflasyonda gerileme devam edecek mi?”

Haftanın kritik verilerinden biri Cuma günü açıklanacak ABD enflasyon rakamı olacak. Bir taraftan enflasyon korkusu, bir taraftan enflasyonla mücadele için uygulanan sıkılaşmanın resesyona yol açabileceği endişesi nedeniyle bu iki göstergedeki değişimler önem kazanmış durumda. Nisan ayında enflasyon 8,5%’ten 8,3%’e gerilemişti. Piyasa beklentisi Mayıs ayında enflasyonun 8,2% düzeyinde oluşacağı yönünde. Çekirdek enflasyonun ise 5,9%’a gerilemesi bekleniyor.

TÜRKİYE

“Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yeni hamleler”

Hazine ve Maliye Bakanlığı dün akşam yaptığı yazılı açıklamada, gelire endeksli Devlet iç borçlanma senedi (GES) ihracına başlanacağını duyurdu.

Ardından BDDK, tüketici kredilerinde vade sınırlarını değiştirme kararını açıkladı. Ayrıntılara ulaşmak için tıklayınız.

SPK da halka arzlarla ilgili maddelerde bazı değişiklikler gerçekleştirdi. Ayrıntılara ulaşmak için tıklayınız.

TCMB, Türk Lirası cinsinden ticari nitelikteki kredilere uygulanan zorunlu karşılık oranını 10%’dan, 20%’ye yükseltti. Açıklamaya ulaşmak için tıklayınız.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!