Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 09 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
14:45 EUR ECB Para Politikası Duyurusu
14:45 EUR Faiz Oranı Kararı (Haz) 0,00% 0,00%
14:45 EUR Mevduat Faizi Oranı -0,50% -0,50%
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 210K 200K
15:30 EUR Avrupa Merkez Bankası (ECB) Basın Açıklaması
17:30 USD Doğalgaz Stokları 90B
18:00 CAD BoC Başkanı Macklem’in Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya borsaları ECB öncesi karışık seyretti”

Bugün gerçekleşecek Avrupa Merkez Bankası (ECB) beyanatı öncesinde Asya borsalarında karışık bir seyir izlendi. Japonya ve Hong Kong tarafında pozitif seyir oluştu. Hong Kong’daki yükselişte teknoloji hisselerinin rolü tekrar ön plandaydı. Çin’de ise 0,5% civarında kayıp yaşandı.

ABD endeks vadelileri ise yataya yakın bir seyir izledi. 10 yıllık tahvil faizi 3,04% bölgesinde seyrediyor. Dolar endeksi ise dünkü dar hareket alanının dışına şimdilik çıkmadı.

Yükselen petrol fiyatları enflasyon korkusunu canlı tutarken, ECB beyanatı öncesinde sıkılaştırıcı para politikalarına yönelik endişe de doğal olarak gündemde kalmayı sürdürüyor. Çin’de ihracat rakamlarının beklentinin üzerinde oluşması iyimser bir tablo oluştursa da, Şangay’da kısıtlamaların kaldırılması sonrasında Cumartesi günü Covid testi için kentteki bir bölgenin kapatılacağının açıklanması soru işaretleri oluşturdu.

EURO BÖLGESİ

“ECB sıkılaşma yoluna girmeye hazırlanıyor”

Avrupa Merkez Bankası’nın uzun süre yükselen enflasyona karşı güvercin bir tutum sergilemesinin ardından, bugün gerçekleştireceği beyanatta Temmuz ayındaki faiz artırım adımının önünü açabilmek için varlık alımlarını sonlandırmayı ilan etmesi bekleniyor. Daha önceki ifadelerde faize yönelik adımların varlık alımlarının sonlandırılması ardından atılacağının belirtilmesi bu beklentide etkili oldu.

Bölge’de 8,1%’e ulaşan rekor bir enflasyon bulunuyor. ECB için sıkılaşmaya başlayıp başlamayacağından çok, bunu hangi şiddette yapacağı merak ediliyor. Bu nedenle de Temmuz ve sonrasına ilişkin sağlayacağı her ipucu yakından takip edilecek. Özellikle de küresel piyasaların ana konusu enflasyon ve buna karşı alınan önlemlerle birlikte ortaya çıkan resesyon korkusu olduğu için açıklamalar etkili olabilir.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!