Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 08 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
09:00 EUR Almanya Sanayi Üretimi (Aylık) (Nis) 1,00% -3,90%
12:00 EUR Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek) 0,30% 0,30%
17:30 USD Ham Petrol Stokları -5,068M

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya pozitif seyretti, ABD negatif ayrıştı”

Çin’de teknoloji şirketleri, Japonya’da ise zayıflayan Yen’in ihracat üzerindeki pozitif etkisi liderliğinde Asya borsaları hafta ortasında yükseliş eğilimini ön plana çıkardı. Japonya ve Hong Kong endeksleri bu gelişmelerle birlikte yükselirken, Çin endeksinde gerileme söz konusuydu.

Enflasyonla mücadele ve bunun büyüme üzerindeki olası etkileri konusu piyasanın ana başlığı olmaya devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3% sınırının hemen üzerinde seyrederken, ABD endeks vadelileri şu ana kadar negatif görünüm ortaya koydu. Dolar endeksi bu tabloyu destekleyecek şekilde sınırlı da olsa yükseliş sağladı.

Enflasyonun kaynağının salgın ve savaşla doğrudan veya dolaylı olarak etkili olduğu fikri, merkez bankalarının aslında çok agresif olmaması gerektiğini, bunun büyümeyi baskılayacağı endişesini ön plana çıkarıyor. Fed tarafında Eylül ayı ve sonrasıyla ilgili kararlar merak edilirken, Avrupa Merkez Bankası’nın da varlık alımlarının sonlandırılması ardından hangi hızda ve nereye kadar faiz artıracağına ilişkin ipucu aranıyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!