Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 07 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
11:30 GBP Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May) 51,8 51,8
17:00 CAD Ivey PMI (May) 66,3
17:00 USD Hazine Bakanı Yellen'ın Konuşması
00:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları -1,181M

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya borsalarında karışık seyir”

Dün pozitif seyrin ABD borsalarıyla birlikte ivme kaybetmesine ABD 10 yıllık tahvil getirisinin yükselişi eşlik etmişti. Tahvil getirisi 3%’ün üzerine ulaşmış durumda. Piyasalar enflasyonla mücadele için sıkılaşan merkez bankalarını takip ederken, olası resesyon endişesini de gündemde tutuyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın bu hafta varlık alımlarını sonlandırma kararı beklenirken, bir taraftan da Fed’in Eylül toplantısı itibariyle alabileceği kararlar öngörülmeye çalışılıyor. Bu süreçte Çin’de salgına ilişkin önlemlerin ne hızla kaldırılacağının yanı sıra, Rusya başlığı da gündemde kalmaya devam ediyor.

Asya’daki karışık seyirde Japonya ve Hong Kong endeksleri pozitif ayrışmış durumda. ABD endeks vadelileri ise Asya seansında negatif seyretti. Dolar endeksi dün ABD seansında toparlanırken, Asya seansında sakin bir seyir izledi.

Öte yandan Avustralya Merkez Bankası para politikası beyanatı TSİ 7:30’da gerçekleşti. Banka politika faizini piyasa beklentisinin üzerinde, 50 baz puan artırarak 0,85%’e getirdi. Beyanat ile birlikte Avustralya Doları’nda değer kazanımı izlendi.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!