Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 02 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
09:30 CHF Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May) 0,30% 0,40%
USD OPEC Toplantısı
15:15 USD ADP Tarım Dışı İstihdam Değişimi 300K 247K
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 210K
17:30 USD Doğalgaz Stok Değişimi
18:00 USD Ham Petrol Stok Değişimi
20:00 USD FOMC Üyesi Mester'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya gerilerken, OPEC öncesi petrolde baskı görüldü”

ABD’de enflasyonla mücadele için uygulanan agresif para politikası piyasaların ana başlığı olmaya devam ediyor. Fed’in Haziran ve Temmuz aylarında 50’şer baz puanlık faiz artırım ihtimali 100%’e yaklaşırken, piyasaları tedirgin eden kısım Eylül ve sonrasındaki toplantılar. Eylül ayında da 50 baz puanlık faiz artırım ihtimalinin ağırlık kazanması, piyasaların resesyon korkusunu şimdilik artıran unsurlardan biri oldu.

Asya borsaları negatif seyir izlerken, Çin borsası sınırlı da olsa pozitif ayrıştı. ABD endeks vadelileri dünkü kapanış bölgesine yakın bir seyir izlerken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,91% bölgesine kadar ulaştı. Dolar endeksi dün yaşanan yükseliş ardından Asya seansında sakin seyretti.

OPEC tarafında ise Rusya’nın kota uygulaması dışında bırakılması ve Suudi Arabistan’ın üretimi artırabileceği yönündeki haber akışı petrol fiyatlarının baskılanmasına neden oldu. Dolayısıyla bugün gerçekleşecek OPEC görüşmeleri oldukça önemli hale geldi.

ABD

“ADP Tarım Dışı İstihdam Verisi”

ADP’nin açıklayacağı özel sektör istihdam rakamları takip edilecek. İstihdam piyasası konusunda çok sorun olmasa da, sıkılaşan koşulların bu alanı nasıl etkilediği önümüzdeki süreçte piyasa algısı için oldukça önemli hale gelebilir. Nisan ayında 247 bin istihdam artışını işaret eden veri, bir önceki ay 479 bin artışı göstermişti.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!