Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 01 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
10:00 TRY İmalat PMI (May) 49,2
10:50 EUR Fransa İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May) 54,5 54,5
10:55 EUR Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May) 54,7 54,7
11:00 EUR İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May) 54,4 54,4
11:30 GBP İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May) 54,6 54,6
14:00 EUR AMB Başkanı Lagarde’ın Konuşması
16:45 USD İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May) 57,5
17:00 USD ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May) 54,5 55,4
17:00 USD İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) (Nis) 11,000M 11,549M
17:00 CAD Faiz Oranı Kararı 1,50% 1,00%
18:30 USD FOMC Üyesi Williams'ın Konuşması
20:00 USD FOMC Üyesi Bullard'ın Konuşması
21:00 USD Bej Kitap
23:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları 0,567M

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Borsalarda karışık görünüm devam ediyor”

Piyasalarda yüksek enflasyon ve buna karşı uygulanan sıkılaşma politikalarının resesyon oluşturma riski tedirginlik oluşturmaya devam ediyor. Özellikle Fed’in önümüzdeki iki toplantıda 50’şer baz puanlık faiz artırım varsayımından çok, Eylül ayı toplantısında ne yapacağı agresifliğin şimdiki ölçütü olarak varsayılıyor. Haziran ve Temmuz ayında 50’şer baz puanlık faiz artırım ihtimali 95%’in üzerindeyken, Eylül ayında 25 ve 50 baz puanlık artırım ihtimallerinin başa baş olması belirsizliği artırıyor.

Asya borsaları bu gelişmelerin gölgesinde karışık bir seyir izlemeye devam etti. Japonya’da endeks pozitif seyrederken, Çin’de satışlar ön plandaydı. ABD endeks vadelileri pozitif bölgede kalmaya çalışsa, o tarafta da net bir tablo görünmüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,86% bölgesinde seyrediyor. Dolar endeksi ise dün gerçekleşen toparlanma çabasını azalan risk iştahıyla bugün de sürdürmeye çalışıyor.

ABD’de veri akışı yoğunlaşırken, Rusya’nın OPEC’in kota uygulamasından muaf tutulabileceği yönündeki haber akışı sonrası gerileyen petrol tekrar denge bulmaya çalıştı.

Dün Biden ile Powell arasında görüşme ardından, Fed’in para politikası araçlarını kullanma konusunda özgür olduğu vurgulandı.

ABD

“ISM İmalat PMI”

ISM’in Mayıs ayı Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verisi takip edilecek. ISM verilerine göre imalat aktivitesi salgının başladığı 2020 yılından bu yana hiç daralmadı. Ancak aktivitede genişleme yaklaşık 5 aydır ivme kaybediyor. Nisan ayı için 55,4 puan olarak açıklanan PMI rakamının seyri piyasa algısı üzerinde etkili olabileceği için yakından takip edilecek.

“JOLTS İş İmkanları”

ABD’de en az şüphe duyulan alanlardan birisi istihdam tarafı. Ancak sıkılaşan piyasa koşullarının takip edilebilmesi için istihdam rakamlarının da takibi sıkı şekilde sürüyor. Bugün JOLTS’un açıklayacağı veri Nisan ayına ilişkin iş imkanları hakkında bilgi sunacak.

KANADA

“Faiz artırımının devamı bekleniyor”

Nisan ayında 50 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştiren Kanada Merkez Bankası’nın, bugün gerçekleştireceği beyanatta tekrar aynı miktarda artırımı ilan etmesi bekleniyor. Ülkede enflasyon 6,8% düzeyinde bulunuyor. Banka’nın Başkanı Macklem, önceki konuşmasında faizin enflasyonda düşüş sağlanana kadar doğal seviyelerin üzerinde olması gerekebileceğini belirtmişti. Öngörülen faiz aralığı ise yıl sonu için 2 – 3% aralığında bulunuyor. Politika faizi şu an 1% seviyesinde.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!