Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 31 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
10:00 TRY Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) (1. Çeyrek) 7,10% 9,10%
10:00 TRY Ticaret Dengesi(Nis) -8,17B
12:00 EUR Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May) 7,70% 7,40%
15:30 CAD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Aylık) (Mar) 0,80% 1,10%
16:45 USD Chicago Satın Alma Müdürleri Endeksi (May) 57,1 56,4
17:00 USD Conference Board (CB) Tüketici Güveni (May) 104,5 107,3

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya borsaları karışık seyir izledi”

Bir taraftan Çin’de imalat aktivitesinde yavaşlama sürerken, bir taraftan yükselen petrol fiyatlarının tekrar enflasyon sorunu ve sıkılaşan politikaların büyüme üzerinde oluşturabileceği baskıyı gündeme getirmesi borsalarda kararsız fiyatlamalara yol açtı.

Japonya’da endeksi dünkü kapanış seviyelerine yakın seyrederken, Hong Kong ve Çin’de daha pozitif bir görünüm oluştu. ABD borsa endeksleri geçtiğimiz hafta yaşanan toparlanma çabası ardından hala pozitif bölgede kalsa da ivme kaybı yaşamış durumda. Öte yandan enflasyon beklentileriyle birlikte ABD 10 yıllık tahvil faizi tekrar 2,8% üzerine tırmandı.

 “AB yeni yaptırımlar konusunda anlaşma sağladı”

Avrupa Birliği 6. yaptırım paketi kapsamında 2022 yılı sonuna kadar Rus petrolünün boru hattı dışındaki ithalatını bitirme kararı aldı. Uygulanan ambargo ithal edilen kısmın 60%’ından fazlasını oluştururken, Almanya ve Polonya’nın boru hattı ile de petrol almayı bitireceği sözü dahil edildiğinde bu oran 90%’lara kadar çıkacak. Yaptırım teknik ayrıntılarıyla ilgili görüşmeler hafta ortasında gerçekleştirilecek.

Karar ile birlikte petrol fiyatları yükseliş eğilimini sürdürürken, daha önceki günlerde bu gündem başlığıyla birlikte yükselişler yaşandığı için potansiyel kar realizasyonlarını da takip etmek gerekebilir.

Öte yandan Çin’de kısıtlamaların azaltılması ile birlikte toparlanabilecek talep hali hazırda sıkılaşan enerji piyasasında etkili olabileceği için olası etkileri izlenecek. OPEC+’nin Perşembe günü kademeli üretim artışı politikasını sürdürmesi bekleniyor.

Yaptırım paketinde Sberbank’ın da dahil olduğu üç bankanın daha SWIFT sisteminden çıkarılması bulunuyor.

“Çin’de PMI daralmayı sürdürdü”

Çin’de imalat aktivitesi Mayıs ayında da daralmayı sürdürdü. İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verisi 49,6 ile piyasa beklentisinin üzerinde oluşurken, genişleme eşiği olan 50 puanın altına kaldı.

Ülkede uygulanan “sıfır vaka” politikası nedeniyle kısıtlamalar büyüme üzerinde baskı oluşturuyor. PMI tarafındaki toparlanmaya rağmen ülkede oluşan üretim açığı, tedarik zincirini bozarak özellikle Güney ve Güneydoğu Asya’da üretim sorunlarına neden oluyor. Yine de kısa vadeli etkilere bakacak olursak, piyasa beklentisi üzerindeki rakam olumlu olarak yorumlanabilir.

Aynı dönemde imalat dışı aktivite de daralırken, yine benzer şekilde piyasa beklentisi üzerinde, 47,8 puan olarak açıklandı.

“Euro Bölgesi’nde enflasyon alarmı çalmaya devam ediyor”

Euro Bölgesi enflasyonu Birliğin kurulduğu dönemde bu yana en yüksek oranlara ulaşmış durumda. Nisan ayında öncüsü 7,5% olarak açıklanan enflasyon, nihai veriyle birlikte 7,4%’e revize edilmişti. Bugün Mayıs ayına ilişkin öncü enflasyon verisi açıklanacak. Piyasada manşet enflasyonun 7,7 – 7,8% bölgesine ulaşabileceği beklentisi bulunuyor.

Çekirdek enflasyonun ise 3,5%’ten 3,6%’ya yükselme ihtimali bulunuyor. Önce salgın, sonra savaş ile birlikte enerji ve gıda fiyatlarındaki yükseliş enflasyonu tetikleyen ana unsurlar olurken, Avrupa Merkez Bankası’nın bu yaz politika araçlarında değişime gitmesi bekleniyor. Ancak uygulanacak yöntem ve şiddeti konusunda henüz net bir tablo ortaya çıkmış değil.

“Türkiye büyüme verisi açıklanacak”

TÜİK bugün TSİ 10:00’da ilk çeyreğe ilişkin büyüme rakamlarını açıklayacak. Piyasa beklentisi büyümenin yıllık bazda 7,1% düzeyinde oluştuğu yönünde. 2021’in son çeyreğinde yıllık bazda büyüme 9,1% düzeyinde gerçekleşmişti.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!