Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 30 Mayıs 2022

USDTRY


Yeni ve önemli bir haftaya başlıyoruz. Haziran ayının geneli itibariyle Enflasyon, Büyüme, İstihdam piyasası ve Merkez Bankalarının Para Politikaları kararlarının piyasaları domine etmesi beklenmektedir. Ek olarak Rusya – Ukrayna savaş süreci, özellikle de AB’nin Rusya’ya karşı yaptırım süreci, Çin ve Hindistan’ın Rusya petrolünü alması ile birlikte yeni dönemdeki olası ABD – Çin gerginliği ve yurtiçi yatırımcıların son haftalarda çok fazla takip ettiği Enflasyon korumalı bir modelin yatırımcıların hizmetine sunulup sunulmaması bilinen haberler dışında takip edilecek gelişmelerin başında yer almaktadır. USDTRY kuru Mayıs ayını tamamlayacağımız bir süreçte 16,00 seviyesi üzerindeki seyri ile yükseliş eğiliminin devamına yönelik beklentiyi ön planda tutmayı sürdürmektedir.

Teknik açıdan 21 periyotluk üssel hareketli ortalama (16,20 – 16,29 bölgesi) önemini korumakla birlikte kur ilgili bölge üzerinde zayıf tepki / güçlü trend temasına devam etmek isteyebilir. Bu düşünce ile 16,38 başta olmak üzere 16,44 ve 16,50 bariyerlerine doğru hareketler izlenebilir. Özellikle Fibonacci trend bölgesi 16,44 seviyesi üzerindeki kalıcılık, mevcut pozitif görünümün daha da güçlenmesini sağlayabilir ki bu teyit ile trend üst noktası 16,80 bölgesine doğru yeni bir hareketlilik gündemimizi meşgul edebilir. Aksi takdirde yani 16,44 seviyesinde kurun baskı görmesi durumunda ise 21 periyotluk üssel hareketli ortalamaya doğru tepki izlenebilir. Bu tür bir tepki izlense de hatta 21 periyotluk üssel hareketli ortalama altına sarksa dahi pozitif beklenti devam etmektedir. Çünkü yükseliş trendinin ana göstergesi 50 periyotluk üssel hareketli ortalamadır ve bu ortalama 16,00 – 16,09 bölgesinden geçmektedir.

Özetle: USDTRY 21 periyotluk üssel hareketli ortalama üzerinde zayıf tepki / güçlü trend temasına devam etmek isteyebilir

Günün Önemli Seviyesi / Seviyeleri: 16,20 – 16,29 bölgesi

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!