Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 30 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya borsalarında Çin iyimserliği”

Asya borsaları Çin’de vaka sayılarındaki iyimser seyir ve Haziran ayı ile birlikte kısıtlamaların azaltılabileceği beklentisinden destek buldu. Şangay’da Haziran ayı ile birlikte bazı kısıtlamaların kalkacağı açıklanırken, Pekin’de de benzer beklentiler bulunuyor.

Japonya’da endeks 2% civarında yükseliş yaşadı. Hong Kong’da endeks 2%’ye yakın yükselirken, Şangay’da 0,3%’lük bir yükseliş takip edildi.

Dolar endeksi düşüş eğilimini üçüncü güne taşımaya çalışıyor. Petrol fiyatları Avrupa’nın Rusya’ya petrol ambargosu konusunda anlaşmaya varamamasına rağmen Çin ile ilgili gelişmelerle birlikte yükseliş eğilimi gösterdi. Görüşmelerin bu hafta devam etmesi bekleniyor.

Bu hafta ABD’de istihdam ağırlıklı bir veri akışı bulunuyor. Ancak öte yandan Çin ile ilgili haber akışının yoğun şekilde başlaması nedeniyle hafta boyunca etkisini hissettirme ihtimali de bulunuyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!