Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 25 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
09:00 EUR Almanya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek) 0,20% 0,20%
15:30 USD Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (Nis) 0,60% 1,20%
15:30 USD Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (Nis) 0,60% 0,80%
17:30 USD Ham Petrol Stokları
21:00 USD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantı Tutanakları

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya borsalarında sakinleşme çabası”

Asya borsaları teknoloji hisseleri liderliğinde gerçekleşen satışlar sonrasında hafta ortasına sakin bir seyirle girdi. Dün özellikle Fed’in sıkılaşma beklentilerinin beklentilerin altındaki verilerle birleşerek resesyon korkusunu tekrar ön plana çıkarması endişe fiyatlamasına yol açmıştı.

Japonya’da endeks yatay seyrederken, Çin ve Hong Kong endeksleri 0,5% üzerinde yükseliş yaşadı. ABD endeks vadelileri ise Nasdaq liderliğinde toparlanma çabası gösterdi. ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,76% bölgesinde seyrediyor. Dolar endeksi ise dün yaşadığı düşüş ardından sınırlı toparlanma eğilimi izledi.

Bugün FOMC toplantı tutanakları günün kritik başlığı olarak takip edilecek. Öncesinde ise ABD’de dayanıklı mal siparişi verisini izlemekte fayda olabilir. Dün beklenti altında kalan veriler fiyatlamaları oldukça etkilemişti.

AVRUPA

“Lagarde Davos’ta konuşacak”

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın bugün TSİ 11:00’da Dünya Ekonomi Forumu’nda konuşması bekleniyor. Son olarak yaptığı açıklamalarda güvercin bir tutum sergilemiş, enflasyonla mücadele konusunda arz sorunlarının giderilmesi senaryosunun olası etkilerinin de değerlendirilmesi gerektiği, bu nedenle çok agresif hareket edilmemesi gerektiğini savunmuştu.

ABD

“FOMC toplantı tutanakları”

Fed’in Mayıs toplantısına ait tutanaklar bu akşam yayımlanacak. 50 baz puanlık faiz artırımı sonrasında Fed yetkililerinin, özellikle Powell’ın açıklamaları piyasaların sonraki adımlara ilişkin biraz daha netlik kazanmasını sağlamıştı. Powell, 75 baz puanlık faiz artırımlarının tartışılmadığını belirterek, 50 baz puanlık faiz artırım ihtimaline ağırlık kazandırmıştı. Tutanaklarda sonraki adımlara ilişkin rotanın netleştirilebilmesi adına yeni ipuçları aranacak.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!