Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 23 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
10:00 TRY Kapasite Kullanım Oranı (May) 77,80%
10:00 TRY Yıl Sonu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Tahmini (May) 46,44%
10:00 TRY İmalat Güveni (May) 109,7
11:00 EUR Almanya Ifo İş İklimi Endeksi (May) 91,4 91,8
11:00 TRY Yabancı Turist Girişi (Yıllık) (Nis) 129,70%
EUR Eurogroup toplantısı
EUR Alman Buba Aylık Raporu
19:15 GBP BoE Başkanı Bailey Konuşuyor

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya borsalarında karışık görünüm”

Çin’in salgınla mücadele politikasının büyüme üzerindeki negatif etkileri ve büyük ekonomilerde sıkılaşan politikalara ilişkin algıyla birlikte Asya borsaları haftaya karışık bir başlangıç yaptı. Hong Kong ve Çin endeksleri negatif seyrederken, Japonya’da endeks pozitif eğilim gösterdi.

ABD endeks vadelileri ise pozitif seyir izlerken, 10 yıllık tahvil faizi 2,81% bölgesinde seyrediyor. Dolar endeksi geçtiğimiz hafta yaşadığı düşüş ardından yeni haftaya da gerileyerek başladı.

Pekin’de vaka sayısının rekora ulaşması ile birlikte tekrar bir kapanma olacağı endişeleri borsa endekslerini baskılayan ana unsur durumunda. Ülkenin sıfır vaka politikasıyla aldığı sert önlemler büyümeyi törpüleyebileceği gibi, talebi azaltacağı için küresel bir sorun durumuna geliyor.

Geçtiğimiz hafta açıklanan veride enflasyonun son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı İngiltere’nin para politikalarının rotası merak ediliyor. Bu nedenle bugün İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey’nin gerçekleştireceği konuşma yakından takip edilecek.

 “FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!