Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 20 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
09:00 GBP Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Nis) -0,20% -1,10%
09:00 GBP Perakende Satışlar (Aylık) (Nis) -0,20% -1,40%
10:00 TRY Tüketici Güveni (May) 67,3
17:30 TRY Merkezi Hükümet Borç Stoku (Nis) 3.109,4B
20:00 USD ABD Baker Hughes Toplam Sondaj Kuyusu Sayısı 714

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya borsaları pozitif seyretti”

Dün ABD borsalarındaki negatif kapanış sonrasında Asya borsaları haftanın son gününü pozitif seyirle geçirdi. Çin’de bankaların uzun vadeli krediler için faizleri düşürerek piyasaları desteklemesi söz konusu pozitif havayı destekleyen başlıklar arasında öne çıktı.

Japonya, Hong Kong ve Çin endekslerinde 1%’in üzerinde yükseliş görülürken, ABD endeks vadelileri de Nasdaq liderliğinde yükseldi. ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,84% bölgesine kadar çekilmiş durumda.

Hafta boyunca etkisini hissettiren yüksek enflasyon ve zayıf büyüme korkusu ise güncelliğini koruyor. Yine hafta boyunca, dönem dönem iyimserliğin ön plana çıktığı görülse de, satış eğilimlerinin ön planda olduğu günlerde daha kararlı hareketlerin ağırlık kazandığı izlenmişti.

Dün ABD’de piyasa beklentilerinin altında kalan veri setlerine karşın petrol tarafında da sıkılaşan piyasa koşullarının oluşturduğu iyimserlikle yükselişler görüldü. Dolar endeksi ise dün yaşadığı düşüş ardından güne sakin ve sınırlı da olsa baskı altında başladı.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!