Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 18 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
09:00 GBP Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) (Yıllık) (Nis) 6,20% 5,70%
09:00 GBP Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Nis) 9,10% 7,00%
12:00 EUR Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Nis) 3,50% 3,50%
12:00 EUR Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Nis) 7,50% 7,50%
15:30 CAD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Nis) 0,50% 1,00%
15:30 CAD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Nis) 0,40% 1,40%
17:30 USD Ham Petrol Stokları 8,487M
17:30 USD Benzin Stokları -3,607M

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya Powell sonrası karışık seyretti”

Fed Başkanı Powell’ın son dönemde gerçekleştirdiği güvercin konuşmalardan ayrışan ifadeleri ardından Asya borsaları karışık bir seyir izledi. Powell, dün yaptığı açıklamada enflasyonda net ve ikna edici bir gerileme olana kadar faiz artırımlarının süreceğini belirtti. Bunun ekonomi üzerinde baskı oluşturabileceğinin göz ardı edilmediğini belirten Powell, bu baskıyı karşılayabilecek güçte bir istihdam yapıları olduğunu savundu.

Japonya’da endeks pozitif seyrederken, Hong Kong ve Çin endekslerinde negatif seyir izlendi. ABD endeks vadelileri sınırlı da olsa negatif seyir izlerken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,96% bölgesinde yoğunlaştı. Dolar endeks üç günlük düşüş ardından Asya seansında sakin bir seyir izledi.

ABD endeks vadelilerinde de pozitif seyir takip edilirken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,91% bölgesinde yoğunlaşmaya devam etti.

İNGİLTERE

“Enflasyonda artış sürecek mi?”

Nisan ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklanacak. Enflasyon Mart ayında yükselişini sürdürerek 7%’ye ulaşmıştı. Çekirdek enflasyon ise aynı dönemde 5,7% düzeyinde oluştu. ABD’ye benzer şekilde Nisan ayında olası bir geri çekilme yaşanacak mı, olası geri çekilme zirve oluştuğu kanısını güçlendirecek mi, bu sorulara ilişkin ipucu sağlayabileceği için veri önem taşıyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!