Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Sabah Analizi - 17 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:00 USD FOMC Üyesi Bullard'ın Konuşması
15:30 USD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Nis) 0,40% 1,40%
15:30 USD Perakende Satışlar (Aylık) (Nis) 0,90% 0,70%
20:00 EUR AMB Başkanı Lagarde’ın Konuşması
21:00 USD Fed Başkanı Powell’ın Konuşması
21:30 USD FOMC Üyesi Mester'ın Konuşması
23:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları 1,618M

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya borsaları karışık seyretti”

Çin’de salgına ilişkin mücadelede iyimser vaka sonuçlarının ortaya çıkması dün açıklanan zayıf sanayi ve perakende rakamlarını gölgede bıraktı. Ülkede vaka sayısındaki azalma ile birlikte yeniden açılmanın gündemde olması pozitif bir hava oluşturuyor. Hong Kong’da endeks teknoloji şirketleri liderliğinde 2%’nin üzerinde yükselirken, diğer Asya endeksleri daha zayıf da olsa pozitif seyir izledi.

ABD endeks vadelilerinde de pozitif seyir takip edilirken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,91% bölgesinde yoğunlaşmaya devam etti.

Fakat tüm bu tabloya rağmen enflasyonist ortamın temelini atan kalemlerde fiyatlar yükselmeye devam ediyor. Petrol fiyatları dün yükseliş eğilimiyle birlikte 110 Doların üzerine tırmandı. Gıda fiyatlarındaki yükseliş de devam ediyor.

“Powell ve üye konuşmaları takip edilecek”

Fed Başkanı Powell, Perşembe günü yaptığı konuşma ile piyasalar üzerinde baskıyı azaltan bir etki oluşturmuştu. Bugün ise Powell, New York’ta gerçekleşecek bir etkinlikte enflasyon hakkında konuşacak. Konuşma risk algısı üzerinde yüksek etki oluşturabileceği için yakından takip edilecek.

Öte yandan gün içinde FOMC üyelerinden Bullard ve Mester’ın da konuşmaları takip edilecek.

“Perakende satışlar”

Nisan ayına ilişkin perakende satış rakamları açıklanacak. Satışlar Mart ayında bir önceki aya göre 0,5% artmıştı. Otomotiv satışlarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek perakende satışlar ise 1,1% artış göstermişti.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!